Centrum Zdrowej Wagi jest częścią uruchomionego na początku listopada oddziału enel-med Warsaw Spire. To już czwarta placówka Grupy ENEL-MED otworzona w 2022 roku, po klinikach w DM Klif przy ul. Okopowej i w budynku Forest przy ul. Burakowskiej w Warszawie oraz w biurowcu React przy al. Piłsudskiego w Łodzi. Konsekwentne rozszerzanie sieci oddziałów medycznych Grupy o kolejne kliniki specjalistyczne stanowi odpowiedź na wyzwania współczesności i dynamicznie zmieniające się potrzeby pacjentów. W nowej lokalizacji profesjonalną opieką zostaną otoczeni pacjenci zmagający się wyzwaniami związanymi z wagą, w tym z chorobą otyłościową, nadwagą, niedowagą oraz zaburzeniami odżywiania.
- Centrum Zdrowej Wagi to miejsce powstałe z myślą o osobach z nieprawidłową wagą, w którym pragniemy zapewnić naszym pacjentom holistyczną opiekę i kompleksowe leczenie: farmakologiczne, dietetyczne, wsparcie psychologiczne oraz dobór odpowiedniego, bezpiecznego rodzaju aktywności fizycznej przez fizjoterapeutów. Leczenie nieprawidłowej wagi to wieloaspektowy problem o podłożu psychospołecznym i środowiskowym, dlatego diagnoza i plan leczenia wymagają szeregu szczegółowych badań z uwzględnieniem nie tylko trybu życia czy nawyków żywieniowych, ale także obciążeń genetycznych, problemów hormonalnych, zaburzeń emocjonalnych i psychicznych. Nasi specjaliści stawiają przede wszystkim na nieszablonowe podejście do każdego przypadku i budowanie opartych na empatii relacji z pacjentami – podkreśla dr n. med. Katarzyna Skórzewska, przewodnicząca rady medycznej enel-med i dyrektor medyczna przychodni specjalistycznych.
Oficjalne otwarcie Centrum Zdrowej Wagi odbyło się na 38. piętrze budynku Warsaw Spire. Podczas śniadania prasowego odbyła się debata ekspercka oraz prezentacja ścieżki diagnostycznej, jaką przejdzie pacjent w ramach leczenia w enel-med. W panelu dyskusyjnym udział wzięły: dr Anita Kunicka, specjalista chorób wewnętrznych, certyfikowany lekarz leczenia otyłości Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością oraz Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości i kierownik medyczny nowej placówki oraz dr n. med. Katarzyna Skórzewska, przewodnicząca rady medycznej enel-med i dyrektor medyczna przychodni specjalistycznych. Swoimi doświadczeniami z perspektywy pacjentki podzieliła się również znana polska statystyczka Janina Bąk.
Spotkanie dostarczyło zaproszonym gościom nie tylko dawki merytorycznej wiedzy opartej na najnowszych badaniach, ale również stanowiło znakomitą okazję do wykonania szczegółowej analizy składu ciała za pomocą specjalistycznego sprzętu Tanita. W roli prowadzącej wystąpiła Agnieszka Kopacz-Domańska, dziennikarka Wirtualnej Polski.
- Nadprogramowe kilogramy nie są tylko kwestią estetyczną. To przede wszystkim poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, które wymaga pomocy specjalistów. Taka zmiana myślenia zdecydowanie przyczynia się do tego, że coraz więcej osób, mających problem z utrzymaniem zdrowej wagi zgłasza się do gabinetu lekarza. Warto podkreślić, że zaburzenia wagi nie dotyczą jednak tylko nadmiaru tkanki tłuszczowej. Obejmują również chorobliwą niedowagę i wyzwania psychosomatyczne, takie jak anoreksja czy bulimia. Nieodpowiednia waga to nie zawsze efekt braku aktywności fizycznej czy złych nawyków żywieniowych, a coraz częściej skutek dynamicznego i pełnego stresu środowiska, w jakim żyjemy. Dodatkowo, fala porad eksperckich i kolejne diety-cud nie sprzyjają rzetelnej informacji, a pacjenci czują się coraz bardziej zagubieni w obliczu swoich problemów – zauważa dr Anita Kunicka.
Nowe Centrum Zdrowej Wagi dedykowane jest pacjentom z zaburzeniami odżywiania, nadwagą, otyłością, zaburzeniami gospodarki węglowodanowej (stany przedcukrzycowe, cukrzyca typu 2) oraz lipidowej, insulinoopornością, nadciśnieniem tętniczym, bezdechem sennym oraz innymi chorobami wynikającymi z nadmiernej masy ciała. W placówce pacjenci otrzymają profesjonalną i kompleksową opiekę – począwszy od ustalenia przyczyn zaburzeń masy ciała, przez ocenę aktualnego stanu zdrowia, do opracowania indywidualnego planu leczenia. W Centrum Zdrowej Wagi do dyspozycji pacjentów jest: internista, chirurg bariatra, diabetolog, dietetyk, endokrynolog, ginekolog, ginekolog-endokrynolog, kardiolog, nefrolog, psycholog, psychiatra oraz pulmonolog. Tak kompleksowa oferta nie tylko zapewnia komfort i pozwala zaoszczędzić czas pacjentom, ale przede wszystkim gwarantuje pełne wsparcie na każdym etapie powrotu do zdrowej wagi.
- Dla wielu z nas osoba z nadmiarowymi kilogramami wciąż kojarzy się z kimś leniwym, nieświadomym i zaniedbanym. Stereotypy zazwyczaj nie pokrywają się z rzeczywistością, za to stygmatyzują osoby z zaburzeniami metabolicznymi i przyczyniają się do rezygnacji z leczenia. Wciąż zbyt mało mówi się o tym, że powrót do zdrowej wagi wymaga także wsparcia psychologa, ponieważ odpowiednie nastawienie i gotowość do zmiany są niezbędne w osiągnięciu każdego celu – mówi ekspertka Janina Bąk.