7 sposobów na sprawny umysł
Zmęczenie, ospałość, dekoncentracja to skutki kończącej się zimy i wiążącego się z nią pogorszenia sprawności umysłu. Czas najwyższy zdać sobie sprawę z tego, iż to od nas samych zależy nasz stan psychiczny i fizyczny. Trzeba znać jedynie kilka sposobów na poprawę formy naszego mózgu.
Dbając o higienę własnego umysłu możemy zapewnić sobie wewnętrzny spokój, odprężenie, pozbyć się stanu znużenia, zmęczenia i ospałości, który towarzyszy nam wraz z kończącą się zimą. Za taki stan przede wszystkim winny jest brak słońca, ale także mniejsza aktywność fizyczna, niezbyt częste przebywanie na świeżym powietrzu i dieta, znacznie uboższa w witaminy.
Dzięki naszym chęciom i odrobinie wysiłku możemy sprawić aby nasze samopoczucie gwałtownie się zmieniło. Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na poprawę naszej kondycji i formy naszego umysłu.
1. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia
Zaczynając dzień bez pożywnego posiłku pozbawiamy się tym samym olbrzymiej porcji energii, którą może nam dostarczyć na przykład porcja musli z chudym mlekiem. Zawarte w nim węglowodany są znakomitym źródłem energii. Dodatkową dawkę witamin zapewni nam jabłko i szklanka soku bez dodatku cukru.
2. Moc wody
Często zdarza się, że trudności w myśleniu spowodowane są przez niedobór płynów. Zalecamy wypijać dziennie około 2 litrów niegazowanej wody. Zastąpić ją można także zieloną herbatą.
3. Dobroczynny wpływ kolorów
Moc poszczególnych kolorów wykorzystywana jest w licznych terapiach. Eksperci z tej dziedziny twierdzą, iż zmęczenie i brak koncentracji może zwalczyć kolor żółty, który dodatkowo poprawia samopoczucie. Doskonałym rozwiązaniem będą żółte kwiaty na twoim biurku.
4. Gimnastyka w biurze
To dobry sposób bo nie wymaga specjalnego miejsca i przygotowania. Siedząc na krześle ułóż płasko dłonie pod blatem biurka i przez 20 sekund naciskaj z całych sił. W drugim ćwiczeniu usiądź z wyprostowanymi plecami, powoli obracaj głowę w jedną i drugą stronę, tak daleko jak tylko możesz. Całość powtórz 10 razy.
5. Zapewnij sobie dobry humor
Badania wykazują, iż doskonałym sposobem na polepszenie sobie humoru są popularne żelki, sprzedawane najczęściej w formie zwierzaków. Zawierają one bowiem ten sam rodzaj aminokwasów, które wytwarza organizm, gdy człowiek czuje się szczęśliwy. Tabliczka mlecznej czekolady również wpływa pozytywnie na poprawę nastroju. Byle z umiarem – to przecież puste kalorie, które odkładają się w postaci tłuszczu.
6. Zapach
Na nasz nastrój wpływ mają również zapachy. Stwierdzono, iż wystarczy przez chwilę powdychać zapachu np. bazylii lub innego olejku eterycznego by pozbyć się uczucia zmęczenia i znużenia.
7. Nasza wyobraźnia
Kiedy w rzeczywistości przytłaczają cię liczne problemy, pozbądź się ich przynajmniej w wyobraźni. Oderwij się na chwilę od zmartwień, budując w marzeniach jakiś miły obraz. Takie sny na jawie pozwalają odprężyć się komórkom nerwowym.
Przygnębienie, odczucie ciągłego zmęczenia i brak humoru, szczególnie zimą, zdarzają się każdemu. Jeśli jednak już stałeś się ofiarą SAD (po angielsku "smutny"), czyli syndromu zimowego smutku, nigdy jednak nie dopuszczaj, aby zawładnął Twoim życiem. Pamiętaj, że nasze samopoczucie zależy od nas samych.