Aktywność fizyczna pozwala odczuwać entuzjazm

Aktywność fizyczna sprzyja odczuwaniu entuzjazmu i ekscytacji – dowodzą amerykańscy naukowcy. Ich wyniki badań publikuje pismo „Journal of Sport & Exercise Psychology”  
fit.pl
2013-06-20 00:00
Udostępnij
Aktywność fizyczna pozwala odczuwać entuzjazm
Uczeni z Pennsylvania State University poprosili 190 studentów, by przez osiem dni prowadzili dzienniczki na temat swoich przeżyć i doświadczeń. Mieli w nich opisywać również aktywność fizyczną w czasie wolnym, ilość i jakość snu oraz stany psychiczne, w tym odczuwany stres i emocje. Uczestników badania poinstruowano, by odnotowywali jedynie taką aktywność fizyczną, która trwała minimum 15 minut oraz zaznaczyli, jakie było jej natężenie. Na koniec każdego dnia studenci oddawali naukowcom dzienniczki do analizy.

W trakcie badania naukowcy podzielili stany emocjonalne uczestników doświadczenia na cztery kategorie: przyjemne uczucia dające pobudzenie, jak np. ekscytacja i entuzjazm, przyjemne uczucia dezaktywujące, np. zadowolenie i rozluźnienie, nieprzyjemne uczucia dające poburzenie, np. niepokój i gniew oraz nieprzyjemne uczucia dezaktywujące, np. smutek i przygnębienie.

Okazało się, że osoby aktywniejsze fizycznie miały więcej pozytywnych emocji, którym towarzyszy pobudzenie, niż osoby mniej aktywne. - Zaobserwowaliśmy też, że ludzie mieli więcej takich emocji w dni, w które byli bardziej aktywni fizycznie niż zwykle- zdradza współautorka pracy Amanda Hyde. Badaczka zaznacza jednocześnie, że w analizie uwzględniono inne czynniki mogące mieć wpływ na przyjemne uczucia pobudzające, takie jak np. jakość snu.

Zdaniem badaczki, wyniki te wskazują, że aktywność fizyczna daje nie tylko długotrwałe korzyści, ale też natychmiastowe. Jak tłumaczy Hyde, ćwicząc więcej niż zwykle możemy dać sobie zastrzyk entuzjazmu i ekscytacji. - Nie musisz być najbardziej wysportowaną osobą, która ćwiczy codziennie, by doświadczyć korzystnego wpływu aktywności fizycznej na dobry nastrój– twierdzi współautor badań prof. David Conroy. Według niego, wystarczy, że poćwiczymy jednego dnia, by to poczuć.

Zdaniem badacza najnowsze wyniki pozwalają lepiej zrozumieć, dlaczego aktywność fizyczna jest skuteczna w terapii depresji, ale nie stanów lękowych. Wiąże się to właśnie z tym, że nasila ona pozytywne emocje, którym towarzyszy pobudzenie, a osoby z objawami lęku nie potrzebują nasilenia aktywności.

www.fit.pl