1. Jakie powinny być buty na siłownię?
2. Dlaczego buty do biegania nie nadają się na siłownię?
3. Modele butów na siłownię, które warto wybrać
Wielu ćwiczących, zaczyna swoją przygodę z siłownią, od założenia zwykłego sportowego obuwia. Na początku nie ma w tym nic złego, szczególnie, jeśli ktoś jest świadomy swojego słomianego zapału. Jednak specjalistyczne, dobrze dobrane obuwie, pomoże zadbać nie tylko o komfort podczas treningów, ale i o to, co najważniejsze - zdrowie.
1. Jakie powinny być buty na siłownię?
Co właściwie znaczy 'dobre obuwie' na siłownię? I jak je znaleźć, tym bardziej, że wybór - choćby na samym Allegro - jest ogromny, a na tym przecież nie koniec...
Odpowiednie buty to takie, które będą dobrane do rodzaju wykonywanego treningu. Najważniejsze, to ocenić, jaka forma treningu cię interesuje w dalszej perspektywie, ponieważ trening cardio, trening siłowy i np. trening kulturystyczny, wymagają innego rodzaju obuwia.
Niezależnie od podjętej decyzji, są podstawowe zadania, które powinno posiadać obuwie do każdego rodzaju treningu:
- zapewnienie bezpieczeństwa - dobry system amortyzacji w podeszwie, przyczepność podeszwy do podłoża, elastyczność - zwróć na nie uwagę podczas zakupu, a uchronisz się przed ryzykiem kontuzji.
- zapewnienie komfortu - stopy nie powinny być przegrzane w trakcie wysiłku. Palce nie mogą być zanadto ściśnięte. Cholewka powinna być przewiewna i wykonana z oddychającego materiału.
- zapewnienie stabilności - szczególnie istotne, podczas ćwiczeń z obciążeniami. Jednak chwiejące się kończyny nie są pożądane w żadnym rodzaju treningu.
Warto również dopasować obuwie na siłownię, do stopnia zaawansowania treningu.
2. Dlaczego buty do biegania nie nadają się na siłownię?
Odpowiedź jest prosta: stopy podczas biegania mają inne potrzeby, niż stopy podczas wykonywania ćwiczeń na siłowni. W butach do biegania, zabranych na trening na siłowni, można zniszczyć podeszwę tak, że nie będzie ona w stanie zapewnić ani właściwej amortyzacji, ani stabilizacji. Nie wszyscy zdają sobie również sprawę z tego, że ta amortyzacja podczas ćwiczeń na siłowni, może się okazać zwyczajnie niebezpieczna.
Buty do biegania przydadzą się w przypadku łagodnego treningu cardio. Jeśli są wykonane z oddychającego materiału i mogą zapewnić odpowiednią amortyzację, świetnie sprawdzą się np. podczas ćwiczeń na bieżni, odciążając stawy podczas wysiłku.
3. Modele butów na siłownię, które warto wybrać
Przeszukaliśmy Allegro w poszukiwaniu idealnych butów na siłownię, w przyzwoitej cenie. Do jakich wniosków doszliśmy?
Nie istnieje uniwersalne obuwie, odpowiednie dla każdego ćwiczącego, ale istnieją uniwersalne cechy, których należy szukać. Są to:
- odpowiednia konstrukcja: pięta znajdująca się wyżej niż palce, sztywna podeszwa i szerokość, która nie uciska palców
- miękka wyściółka, chroniąca stopy przed powstawaniem pęcherzy
- cholewka z oddychającego materiału
- solidny system sznurowania
- gumowa podeszwa z wytrzymałej, amortyzującej pianki
Warto też pamiętać, że buty na siłownię powinny nam się zwyczajnie podobać pod względem koloru i budowy! To - dosłownie i w przenośni - pierwszy krok do tego, aby polubić trening na siłowni i poczuć się pewnie.
undefined