Najnowsze badania pokazują, że u osób z normalną wagą, ale z dużym brzuchem ryzyko śmierci jest znacznie większe niż u osób otyłych  
fit.pl
2012-09-14 00:00
Udostępnij
Duży brzuch skraca życie
Osoby, których BMI jest w normie, ale wskaźnik WHR (czyli otyłości brzusznej) są znacznie bardziej narażone na śmierć w wyniku chorób układu krążenia. Ryzyko śmierci wskutek chorób układu krążenia jest u nich 2,75 razy wyższe, a ryzyko śmierci z innych przyczyn jest wyższe 2,08 razy w porównaniu z osobami o prawidłowym wskaźniku BMI i WHR. W badaniu uczestniczyło 12 785 mieszkańców USA o średniej wieku 44 lata. 47,4 proc. badanych stanowili mężczyźni. W ciągu około 14 lat odnotowano 2 562 zgony, z czego 1 138 na skutek chorób układu krążenia, informowali autorzy badania.

Otyłość brzuszna to najbardziej niebezpieczna forma otyłości, gdyż otłuszczone są narządy wewnętrzne. Badanie przeprowadzone przez badaczy z Kliniki Mayo w Rochester w stanie Minnesota, wskazuje na kolejny problem, iż ważne jest rozmieszczenie tłuszczu nawet u osób z odpowiednią wagą. Tłuszcz wewnątrz brzucha ma inne właściwości metaboliczne niż pozostałe komórki tłuszczowe; łatwiej uwalnia do krwiobiegu kwasy tłuszczowe zwane lipidami. W efekcie prowadzi to do podniesienia poziomu „złego” cholesterolu LDL i zmniejszenia „dobrej” frakcji HDL.

Ponadto gromadzenie tkanki tłuszczowej w obrębie brzucha przyczynia się do zwiększonej oporności tkanek na insulinę, prowadzącej często do upośledzonej tolerancji glukozy. Jest to zjawisko, które bezpośrednio uczestniczy w rozwoju zmian miażdżycowych i cukrzycy typu II.

Tkanka tłuszczowa wewnątrz jamy brzusznej zwiększa również ryzyko tworzenia zakrzepu. A ponadto otłuszczony brzuch nadmiernie obciąża kręgosłup, co prowadzi do zmian zwyrodnieniowych.

Ponad 80% osób z otyłością brzuszną po 50 roku życia cierpi na nadciśnienie tętnicze. Wszystkie wymienione procesy prowadzą w ostateczności do choroby niedokrwiennej serca i jego niewydolności, które spotyka się aż u 40% otyłych osób. Zdarzają się w końcu dramatyczne konsekwencje w postaci udaru, czy zawału. Serce osoby otyłej jest co najmniej kilka lat ”starsze” od serca zdrowych rówieśników.

Otyłości brzusznej sprzyja:
• Jedzenie dużej ilości mięsa. Ogranicz spożycie mięsa do 2-3 porcji chudego drobiu lub cielęciny tygodniowo, zwiększ za to spożycie ryb i warzyw.
• Palenie papierosów i picie alkoholu. Rzuć więc palenie. Jeśli masz ochotę na drinka, sięgnij po lampkę czerwonego wina zamiast mocniejszego trunku lub piwa.
• Podwyższony poziom kortyzolu – hormonu stresu. Unikaj więc stresu i naucz się technik rozładowywania napięcia.
• Spożywanie dużych porcji jednorazowo. Zamiast 3 dużych posiłków w ciągu dnia jedz 5-6 małych.

www.fit.pl