Co to jest nietolerancja pokarmowa i na czym polega różnica pomiędzy alergią pokarmową a nietolerancją pokarmową, zapytaliśmy specjalistów z Cambridge Diagnostics (Polska).
Różnica między alergia pokarmową, a nietolerancją pokarmową, a także definicje tych pojęć, wywołują wiele nieporozumień.
Nietolerancja pokarmowa występuje u ok. 45% populacji (dane dotyczące populacji brytyjskiej wg. szacunków Allergy UK). Wiele z tych osób sądzi, że przyczyną ich problemów jest alergia pokarmowa, podczas gdy występujące u nich objawy wskazują raczej na nietolerancję pokarmową. Wydaje się więc potrzebne upowszechnianie wiedzy na temat różnic między alergią, a nietolerancją pokarmową, tak aby osoby cierpiące na te zaburzenia mogły podjąć odpowiednie działania.
Nietolerancja pokarmowa, znana także jako "alergia pokarmowa o opóźnionych objawach", odpowiada za niezdolność do pełnego przetworzenia konkretnego pokarmu, zwykle wywołując różne, niespecyficzne objawy. Objawy te, mogą rozwijać się powoli, w ciągu godzin lub dni i rzadko stanowią zagrożenie życia.
Nietolerancja pokarmowa (znana również jako "alergia pokarmowa o opóźnionych objawach"):
-
cechuje się opóźnionymi, przewlekłymi objawami
-
jest trudna do zdiagnozowania, ponieważ reakcja na pokarm może wystąpić godziny lub dni po spożyciu
-
rzadko stanowi zagrożenie życia
-
może być kontrolowana przez badanie poziomu przeciwciał IgG
Alergia pokarmowa jest nagłą odpowiedzią systemu immunologicznego na konkretny pokarm. W tym typie reakcji, system immunologiczny bierze pokarm za obcego najeźdźcę, co często skutkuje nagłą reakcją alergiczną rozwijającą się w ciągu minut. Tego typu reakcja jest najczęściej kojarzona z alergiami na orzechy.
Alergia pokarmowa (znana także jako klasyczna alergia):
-
cechuje się objawami występującymi nagle, w ciągu minut lub sekund
-
w ekstremalnych przypadkach może stanowić zagrożenie życia
-
może pojawić się w odpowiedzi na najmniejszą nawet ilość jedzenia
-
jest reakcją IgE zależną
Jakie są przyczyny nietolerancji pokarmowej i alergii pokarmowej?
Reakcje na spożywane pokarmy mogą przebiegać różnie i mogą mieć różną przyczynę. Nadwrażliwość pokarmowa może obejmować takie reakcje systemu immunologicznego jak:
-
klasyczna natychmiastowa reakcja alergiczna, znana jako alergia pokarmowa, IgE zależna
-
celiakia, która jest reakcją na białko glutenowe, diagnozowana przez badanie obecności przeciwciał przeciw transglutaminazie tkankowej (anty-tTG) lub badanie obecności przeciwciał przeciwendomyzjalnych (anty-EmA) IgA
-
nietolerancja pokarmowa, znana jako alergia pokarmowa o opóźnionych objawach, wykrywana przez badanie poziomu przeciwciał IgG
Wszystkie te zaburzenia wymagają różnych testów diagnostycznych i różnego postępowania terapeutycznego.
[-------]Przyczyną nadwrażliwości pokarmowej mogą być też mechanizmy nie związane z systemem immunologicznym. Obejmują one niedobory enzymów (jak np. w nietolerancji laktozy) oraz wrażliwość na środki chemiczne dodawane do pokarmów tzw. dodatki pokarmowe takie jak np. wodorosiarczyn (w napojach, przetworach mięsnych), barwnik karmelowy, polifosforany (w przetworach rybnych i mięsnych) oraz wiele innych.
Objawy nietolerancji pokarmowej:
- zespół jelita drażliwego
- wzdęcia
- poczucie zmęczenia
- migrena
- zmiany skórne, np. egzema (wyprysk, łac. eczema) – choroba skóry o podłożu alergicznym polegająca na zapaleniu jej wierzchniej warstwy
- bóle stawów.
Testy na nietolerancję pokarmową pomogą Ci dokładnie wskazać, który z produktów wywołuje Twoje objawy (od irytujących bólów głowy do częstego uczucia wzdęcia po jedzeniu), a tym samym pomogą Ci cieszyć się lepszą jakością życia.
Leczenie
Fakt istnienia nietolerancji pokarmowej jest w środowisku medycznym przyjmowany bez zastrzeżeń. W przypadku podejrzenia nietolerancji pokarmowej, rekomendowanym przez lekarzy postępowaniem diagnostycznym i leczniczym, jest prowadzenie kalendarzyka pokarmowego oraz dieta eliminacyjna. W przypadkach utrzymujących się objawów przewlekłych, których prawdopodobną przyczyną są uczulające pokarmy, pacjenci poddawani są długotrwałej diecie eliminacyjnej, o charakterze ślepej próby. Próba taka, wymaga wysokiego poziomu współpracy ze strony pacjenta, a jej dodatkowym ograniczeniem jest to, że zbadanie wszystkich potencjalnie uczulających produktów jest praktycznie niemożliwe.
Proces diagnozowania nietolerancji pokarmowej może zostać znacząco przyspieszony przez zastosowanie testu Food Detective, opartego na naukowo sprawdzonej, precyzyjnej, immunoenzyosorsbcyjnej metodzie ELISA (ang.enzyme-linked immunosorbent assay), określającej poziomy pokarmowo-specyficznych przeciwciał IgG. Test ten, identyfikuje produkty uczulające osobę badaną i jest używany jako szybka ścieżka określania diety eliminacyjnej, a tym samym znacząco przyspiesza proces diagnozowania nietolerancji pokarmowej.
Test Food Detective został opracowany przez firmę CNS (Cambridge Nutritional Sciences), która jako pierwsza opracowała test na nietolerancję pokarmową oparty na badaniu obecności immunoglobuliny klasy G.
Firma CNS ma ponad 25 letnie doświadczenie w testowaniu nietolerancji i alergii pokarmowej, a także jest w czołówce firm prowadzących badania nad nietolerancją pokarmową w Wielkiej Brytanii.
Warto podkreślić, że sprawdzone testy na nietolerancję pokarmową, takie jak Food Detective i Food Print, są skierowane przede wszystkim do osób z objawami utrzymującymi się przewlekle. U tych pacjentów rekomendujemy, aby dalsze postępowanie terapeutyczne było prowadzone przez profesjonalistów w zakresie zarządzania dietą (dietetyków lub lekarzy dietetyków).
Zwracamy też uwagę, że część osób może dobrze tolerować podwyższone poziomy IgG, nie obserwując u siebie objawów nietolerancji pokarmowej, dlatego stosowanie u nich testów na nietolerancję pokarmową uważamy za niekonieczne.
Food Detectiv to prosty sposób, aby pozbyć się wątpliwości związanych z nietolerancja pokarmową. W zaciszu domowym możesz sprawdzić jakie produkty powinieneś na pewien czas wyeliminować z diety, jeśli masz na uwadze swoje zdrowie, kondycję, czy polepszenie jakości życia.