Lubisz biegać na nartach, ale siarczysty mróz i przejmujący chłód skutecznie zatrzymują Cię w domowych pieleszach? Skorzystaj z kilku porad i dobierz strój, który pozwoli utrzymać ciepło podczas biegu a przede wszystkim - cieszyć się sportem podczas srogiej zimy
fit.pl
2016-02-05 00:00
Udostępnij
Jaki strój wybrać na biegówki?
Justyna Kowalczyk zapoczątkowała prawdziwą biegową gorączkę. To właśnie dzięki niej, wielu Polaków coraz chętniej wyjmuje zakurzone biegówki lub decyduje się właśnie zacząć przygodę z bieganiem na nartach. Prócz odpowiedniego sprzętu, zwłaszcza podczas mroźnych dni, przyda się odpowiedni strój – lekki, elastyczny i wentylujący nadmiar wilgoci i ciepła.

Narciarstwo biegowe jest sportem dynamicznym, który szybko rozgrzewa, dlatego nieodpowiednie i zbyt ciepłe ubranie może nie tylko prowadzić do przegrzania i przeziębienia, ale także niewygody podczas biegu. Dobry strój na biegówki powinien być skomponowany warstwowo i z wykorzystaniem termoaktywnych części garderoby.

Bielizna – pierwsza warstwa

Najlepiej, by to właśnie ona była termoaktywna, stworzona z odpowiednich włókien. Zadaniem skarpetek i koszulki, jest odprowadzanie nadmiaru potu i wilgoci, tak by nie dopuścić do wychłodzenia i utraty ciepła na skutek zbyt wysokiej wilgoci na powierzchni ciała.

Bluza, bluzka lub cienki polar – druga warstwa

Bluzka lub bluza przyda się dokładnie ta, którą używamy do biegania. Powinna być cienka, elastyczna i nie krępująca ruchów. Wiele biegowych modeli bluz i bluzek posiada ważną zaletę. Małe otwory i panele wentylacyjne pomagają odprowadzać wilgoć i nadmiar ciepła, utrzymując przy tym optymalną ciepłotę ciała. Jeśli na zewnątrz jest bardzo mroźno, bluzę można zastąpić cienkim polarem o podobnych właściwościach.

Kurtka – trzecia warstwa

Kurtki przeznaczone do biegania na nartach są znacznie cieńsze i lżejsze, niż te używane na narty zjazdowe. Wyposażone w szereg wywietrzników i otworów wentylacyjnych pozwalają skórze oddychać i odprowadzać nadmiar potu. Dobra kurtka biegowa posiada także grubszą, przeciwwiatrową membranę z przodu, która gwarantuje ochronę przed zimnem podczas biegania na wietrze. 

Spodnie

Do biegania na nartach można wykorzystać te, w których biegamy lub chodzimy z kijkami, mogą to być także ocieplane bawełniane legginsy. Na pewno nie nadają się szerokie i ocieplane spodnie, które wykorzystujemy do zjazdówek. Do narciarstwa biegowego najczęściej zakłada się spodnie elastyczne, imitujące legginsy, które posiadają termoaktywną membranę, chroniącą nogi przed skutkami mrozu i wiatru.

Dodatki: czapka, rękawiczki, okulary

Takie akcesoryjne trio jest niezbędne podczas biegania na nartach. Silny wiatr i mocne promienie słoneczne to wrogowie najbardziej narażonych części ciała: dłoni, oczu i głowy.

Czapka - Na narty biegowe przyda się elastyczna z membraną przeciwwietrznej i mroźnej pogodzie. Wełniane i grube czapki sprawią, że skóra głowy szybciej się poci i przegrzewa.

Okulary - Zdecydowanie sprawdzają się sportowe przeciwsłoneczne ze szkłami dostosowanymi do warunków. Na mglisty i szary dzień nie nadają się te o mocno przyciemnionych szkłach utrudniając widoczność. Warto zatem wybrać uniwersalny kolor i optymalny filtr, który sprawdzi się na każdą pogodę.

Rękawiczki – Grube, narciarskie nie spełnią swojego zadania. Najlepiej sprawdzają się rękawiczki dedykowane narciarzom biegowym, czyli takie, które utrzymują ciepło, ale dzięki termoaktywnej powłoce dłonie nie pocą się, a odpowiedni materiał zapewnia przyczepność i prawidłowy uchwyt kijków podczas biegu.

www.fit.pl