SZLAK CZERWONY
Szklarska Poręba - wodospad Kamieńczyka - Hala Szrenicka
Czas przejścia: Dojście: 1 g 45 min, Powrót: 1 g 15 min
Odległość: 5,5 km
Opis trasy: Długie i dość monotonne, ale bardzo uczęszczane podejście na wierzchowinę Karkonoszy, równocześnie najkrótsze. Trasa z wyjątkiem początkowego odcinka wzdłuż Kamiennej, prowadzi cały czas jednostajnie pod górę, choć niezbyt stromo. Atrakcyjne obiekty krajoznawcze w pierwszym odcinku szlaku: skałki nad Kamienną, zabudowania huty szkła "Julia" i wodospad Kamieńczyka. Widoki ograniczone, szersze panoramy dopiero z Hali Szrenickiej. Na Hali schronisko turystyczne.
Od węzła szlaków w Szklarskiej Porębie Górnej idziemy szosą prowadzącą do przejścia granicznego w Jakuszycach, która jest na tym odcinku poprowadzona wąskim dnem doliny Kamiennej. Mijamy po prawej wznoszące się nad szosą Krzywe Baszty ze sztuczną jaskinią powstałą po wybraniu pegmatytów; na drugim brzegu Kamiennej widoczne są 30-metrowe urwiste ściany Kruczych Skał, łatwo dostępnych od drugiej strony. Przy przystanku PKS dochodzi z prawej szlak okrężny wokół Szklarskiej Poręby, przed nami zabudowania huty szkła "Julia".
Za mostem opuszczamy szosę i szeroka, kamienistą drogą leśną podchodzimy jednostajnie pod górę, do platformy widokowej nad wodospadem Kamieńczyka. W połowie podejścia przekraczamy granicę Karkonoskiego Parku Narodowego, szlak czarny odchodzi tu w lewo do dolnej stacji wyciągu krzesełkowego na Szrenicę (1,2 km; 20 min).
Od wodospadu w górę monotonną drogą jezdną na Halę Szrenicką, do schroniska PTTK "Na Hali Szrenickiej".
Karpacz - schr. nad Łomniczką - Kocioł Łomniczki - Przeł. Pod Śnieżką - Śnieżka
Czas przejścia: Dojście: 3 g, Powrót: 2 g 15 min
Odległość: 9 km
Opis trasy: Atrakcyjna krajobrazowo trasa na najwyższy szczyt Karkonoszy, prowadząca przez głęboko wcięty w wierzchowinę polodowcowy Kocioł Łomniczki. Całość składa się z dwóch bardzo różniących się odcinków: pierwszy do schr. "Nad Łomniczką" - wygodna, łagodnie wznosząca się droga leśna będąca chętnie przemierzaną trasą spacerową; drugi odcinek to mozolne, ale niezwykle interesujące i widokowe podejście skalistymi ścianami Kotła Łomniczki. W połowie drogi kameralne schronisko "Nad Łomniczką". Uwaga: odcinek od schr. "Nad Łomniczką" na Przeł. Pod Śnieżką w miesiącach zimowych zamknięty z powodu zagrożenia lawinowego.
Od węzłą szlaków idziemy szeroką drogą w górę Łomnicy, w kierunku dolnej stacji wyciągu, do przecięcia z ul. Olimpijską, 150 m wyżej dolna stacja wyciągu krzesełkowego na Kopę.
Skręcamy ul. Olimpijską w lewo, dochodzimy do stylowego budynku pensjonatu górskiego "Orlinek" i opuszczając ulicę wchodzimy w las. Dalej idziemy szeroką drogą leśną stale lekko pod górę aż do schr. "Nad Łomniczką", z wyrębów widoki na potężny wał Czarnego Grzbietu i Kotlinę Jeleniogórską.
Od schroniska podchodzimy łagodnie ścieżką przecinającą stromo opadające ku Łomniczce zbocze, na wys. 1100 m wychodzimy z lasu na niezwykle malownicze dno Kotła Łomniczki. Dróżką ułożoną z bloków skalnych, wśród krzewiastych zarośli docieramy do potoku przy fundamentach schroniska, zniszczonego przez lawinę w 1902 r. przed ukończeniem budowy.
Po przekroczeniu potoku podchodzimy stromo i dość uciążliwie zakosami na górną krawędź kotła, trudy podejścia wynagradzają jednak fantastyczne widoki na znajdujące się w dole dno kotła i skaliste stoki Kopy. Mijając po lewej tablice symbolicznego cmentarza ofiar gór wychodzimy na Przeł. Pod Śnieżką obok schr. "Pod Śnieżką".
Przy schr. "Pod Śnieżką" węzeł szlaków.
[-------]
SZLAK CZARNY
Szklarska Poręba Górna - Droga Pod Reglami - Jagniątków
Czas przejścia: Dojście: 2 g 20 min, Powrót: 2 g 20 min
Odległość: 9,5 km
Opis trasy: niemęcząca trasa spacerowa, prowadząca cały czas wygodną drogą początkowo przez osadę Marysin, potem przez zwarte lasy dolnoreglowe. Przy drodze kilka interesujących grup skalnych (Koniki, Sokolik). Na trasie brak obiektów gastronomicznych. Od Trzech Jaworów można wrócić do Szklarskiej Poręby przez Michałowice i wodospad Szklarki.
Z centrum wychodzimy początkowo szlakiem czarnym prowadzącym do wodospadu Szklarki, skręcamy z niego w prawo w ul. Kasprowicza, a następnie na rozejściu dróg znów w prawo w ul. Tetmajera. Odtąd aż do Jagniątkowa idziemy przez las, jedynie w okolicach Trzech Jaworów pojawiają się polany i wyręby. Po minięciu Leśniczówki Łysa Góra skrzyżowanie ze szlakiem niebieskim.
Dalej droga robi kilka zakrętów, przekracza Szrenicki Potok i kilka jego dopływów. Po prawej stronie, w lesie, w odległości ok. 50 m od drogi skałka Sokolik.
Po przekroczeniu zasłanego głazami dna doliny Szklarki dochodzimy do dużego skrzyżowania dróg leśnych pod Trzema Jaworami (655 m), kilka minut później dochodzą z prawej zn. czarne i niebieskie, po dalszych 150 m zn. niebieskie odchodzą w lewo.
Od Trzech Jaworów dalej drogą leśną, potem szosą Michałowice - Jagniątków obok domu G. Hauptmanna schodzimy do centrum Jagniątkowa, lub nieco szybciej drogą wzdłuż potoku Brocz, odbijając od szosy w lewo przed pierwszymi zabudowaniami
Karpacz - Sowia Dolina - Sowia Przełęcz - Czarna Kopa - Śnieżka
Czas przejścia: Dojście: 3 g, Powrót: 2 g 20 min
Odległość: 9 km
Opis trasy: Niesłusznie mało uczęszczane, bardzo interesujące podejście od wschodu na Śnieżkę. Kilka odcinków żmudnego podejścia, zwłaszcza w górnych partiach Sowiej Doliny. W Sowiej Dolinie ślady średniowiecznej działalności górniczej. Odcinek od Sowiej Przełęczy na Śnieżkę o wybitnych walorach widokowych. Trasa zalecana przy dobrej pogodzie, jako że po drodze brak schronisk, a trasa wiedzie w większości terenem odkrytym, w tym słynącym z silnych wiatrów Czarnym Grzbietem.
Ze stacji PKP podchodzimy do głównej ulicy Karpacza - Konstytucji 3 Maja, nią w górę przez centrum miasta, po czym w lewo w stronę Wilczej Poręby i hotelu "Skalny" przekraczając Łomniczkę, mijając basen i hotel po lewej i zespół bacówek PTTK po prawej dochodzimy do rozejścia szlaków przy moście na Płomnicy.
Podchodzimy kamienistą drogą łagodnie wzdłuż Płomnicy, przez tereny gdzie w średniowieczu wypłukiwano złoto z piasków i żwirów. Za mostkiem na potoku po prawej mały wodospad. Dochodzimy do szerokiego mostu na wylocie Sowiej Doliny, gdzie skrzyżowanie ze szlakiem zielonym.
Idziemy w górę doliny początkowo wygodną, nieznacznie się wznoszącą drogą. Przed mostkiem na Płomnicy odchodzi w górę na stok ścieżka prowadząca do otworów wejściowych sztolni, z których największa ma kilkaset metrów długości (częściowo zalana wodą). Po okrążeniu sterczącej w osi doliny Buławy (877 m) bardziej stromo do góry, a następnie ścieżką przez zniszczony las wychodzimy na szerokie siodło granicznej Sowiej Przełęczy (1164 m).
Początkowo łagodnie, później bardziej stromo podchodzimy graniczną przecinką na Czarną Kopę (1407 m), mijając po lewej czeskie schronisko "Jelenka". Na wierzchołku Czarnej Kopy rumowisko z bloków skalnych, dobry punkt widokowy. Dalej wąskim i zasłanym rumowiskiem Czarnym Grzbietem nieznacznie pod górę, tylko w końcowym odcinku dość stromo na widoczną już od Czarnej Kopy piramidę Śnieżki. Cały odcinek Czarnym Grzbietem widokowy, zwłaszcza znakomite widoki na położony głęboko w dole Kocioł Łomniczki.
[-------]
SZLAK ŻÓŁTY
Szklarska Poręba Górna - schr. "Pod Łabskim Szczytem" - stacja TV nad Śnieżnymi Kotłami
Czas przejścia: Dojście: 2 g 45 min, Powrót: 2 g 15 min
Odległość: 8,5 km
Opis trasy: Drugi szlak wyprowadzający ze Szklarskiej Poręby na wierzchowinę Karkonoszy, również najkrótsze dojście do Śnieżnych Kotłów. Uczęszczany jest zwłaszcza w dolnym odcinku do schr. "Pod Łabskim Szczytem". Dolny odcinek łatwy, odcinek bardziej stromy tylko w środkowej części trasy; górny to początkowo strome, później łagodniejsze jednostajne podejście stokiem Łabskiego Szczytu. W dolnej części szlak przechodzi przez dawne tereny poszukiwań złota (Złote Jamy), odcinek powyżej Hali Pod Łabskim Szczytem widokowy. Rozlegle panoramy z wierzchowiny Karkonoszy, niepowtarzalny widok na Śnieżne Kotły.
Od węzła szlaków w Szklarskiej Porębie Górnej przechodzimy przez centrum miasta, most na Kamiennej, obok DW PTTK i wychodzimy z miasta ul. Kilińskiego.
Szlak prowadzi lasem przez tzw. Złote Jamy - miejsce średniowiecznego wypłukiwania złota ze złotonośnych piasków, i sprowadza do głeboko wciętej w stoki Szrenicy doliny Szrenickiego Potoku. Podejście wzdłuż potoku jest dość strome i monotonne.
Po przekroczeniu Szrenickiego Potoku szlak staje się łagodniejszy i obok malowniczych Kukułczych Skał wyprowadza na Halę Pod Łabskim Szczytem, do schroniska.
Od schroniska cały czas terenem bezleśnym, początkowo Halą, a następnie zasłanym granitowym rumowiskiem pn. stokiem Łabskiego Szczytu, tzw. Łabskim Upłazem, dochodzimy do potężnego, "nie pasującego" do krajobrazu budynku dawnego schroniska "Nad Śnieżnymi Kotłami", obecnie telewizyjnej stacji przekaźnikowej. Przy budynku połączenia z grzbietową Drogą Przyjaźni (zn. czerwone), opodal zabezpieczone barierkami platformy widokowe, oferujące znakomite widoki w przepaścisty Wielki Śnieżny Kocioł.
Karpacz - Polana - Pielgrzymy - Słonecznik
Czas przejścia: Dojście: 1 g 45 min, Powrót: 1 g 15 min
Odległość: 5,5 km
Opis trasy: Trasa polecana amatorom pięknych widoków i zainteresowanych formami skalnymi, których w trakcie wycieczki będzie wyjątkowe bogactwo. Pielgrzymy i Słonecznik zaliczają się do najciekawszych i najchętniej odwiedzanych skałek karokonoskich. Podejścia doliną Pląsawy, a zwłaszcza z Pielgrzymów na Słonecznik dość uciążliwe. Szlak często używany jako szybkie dojście na główny grzbiet, którym możliwość kontynuacji wycieczki na Przełęcz Karkonoską lub Równię Pod Śnieżką. Na trasie brak schronisk i obiektów gastronomicznych.
Od węzła szlaków podchodzimy szerokim, wykorzystywanym przez cztery szlaki gościńcem w górę, w kierunku dolnej stacji wyciągu na Kopę, wkrótce jednak skręcamy w prawo, w stronę płynącej równolegle do drogi Łomnicy.
Przekraczając Łomnicę wychodzimy na ul. Strażacką. Niżej w korycie Łomnicy interesujący obiekt przyrodniczy tzw. Studzienka.
Po przecięciu ul. Strażackiej rozpoczynamy mozolne podejście doliną Pląsawy, tzw. Drogą Bronka Czecha. W jej środkowym odcinku po wymarciu lasów otwierają się szersze panoramy, przed Polaną po lewej stronie na filarze skalnym zabezpieczony barierkami punkt widokowy na kanionowaty odcinek doliny Pląsawy. Wychodzimy na Polanę i drogą jezdną z Karpacza Grn. dochodzimy do węzła szlaków.
Przechodzimy w kierunku Kotek - kilkumetrowej wysokości skałek z dobrze wykształconym i widocznym sposobem spękania granitu w tzw. plasterki. Nie dochodząc do nich skręcamy w lewo na ukos przez łąkę, potem las świerkowy, dochodzimy do wyrastających z lasu skalnych baszt Pielgrzymów.
Z Pielgrzymów uciążliwe, dość strome podejście krętą ścieżką przez gęste zarośla kosodrzewiny do Drogi Przyjaźni, na którą wychodzimy przy skałce Słonecznik.
[-------]
SZLAK NIEBIESKI
Przez Szklarską Porębę, ze Szklarskiej Poręby Górnej do Dolnej
Czas przejścia: Dojście: 1 g 30 min, Powrót 1 g 35 min
Odległość: 5,5 km
Opis trasy: Spacerowa, niemęcząca trasa łącząca dwie części miasta, umożliwiające zapoznanie się ze starą Szklarską Porębą i kilkoma interesującymi grupami skalnymi w jej obrębie. Prowadzi wśród rozrzuconej zabudowy Szklarskiej Poręby Średniej, częściowo ulicami, a częściowo polami, łąkami i zagajnikami. Liczne punkty widokowe. Ze Szklarskiej Poręby Dolnej możliwość powrotu pociągiem.
Od węzła szlaków idziemy przez park miejski i pomiędzy początkowo gęstą zabudową willi i pensjonatów z przełomu XIX i XX w. do kościoła na Sowińcu. Od kościoła łagodne podejście na kulminację Sowińca (675 m) z Sowimi Skałami - grupą wieżyc skalnych do 10 m wys., skąd w dół do ul. Hofmana, dalej przekraczając dość głęboką dolinę Czeskiej Strugi przez łąki w las, do ul. Matejki. Przy ul. Matejki 12 dom V. Hofmana "Vlastimilówka", w środku kolekcja obrazów. Od domu Hofmana 5 min drogi na Złoty Widok.
Od Złotego Widoku szeroką drogą początkowo przez las, następnie łąkami dochodzimy do kościoła cmentarnego w Szklarskiej Porębie Dolnej. Poniżej drogi, na zalesionych pagórkach dwie interesujące grupy skalne Chybotek i Orla Skała, łatwiej osiągalne z przebiegającego poniżej szlaku za Szklarskiej Poręby Dolnej do wodospadu Szklarki.
Od kościoła cmentarnego podchodzimy w górę ul. Piastowską do skrzyżowania z ulicą Kolejową przy górnym kościele. Stąd w górę ul. Kolejową można dojść po 10-15 min. do stacji kolejowej w Szklarskiej Porębie Dolnej.
Karpacz - Świątynia Wang - Polana - schr. Samotnia
Czas przejścia: Dojście: 2 g, Powrót: 1 g 40 min
Odległość: 6,5 km
Opis trasy: Najpopularniejsza wycieczka z Karpacza w kierunku głównego grzbietu Karkonoszy, pozwalająca poznać w końcowym odcinku prawdziwy wysokogórski krajobraz Kotła Małego Stawu. Trasa wiedzie niemal cały czas szeroką brukowaną drogą dojazdową na Śnieżkę, wznosząc się bardzo łagodnie, stąd polecić ją można nawet bardzo mało zaawansowanym osobom. Z Polany możliwość atrakcyjnego wypadu na najwyższą grupę skalną Karkonoszy - Pielgrzymy. Z "Samotni" liczne warianty powrotu do Karpacza. Trasa ulega wydatnemu skróceniu przez podjechanie autobusem PKS do kościółka Wang.
Od węzła szlaków przy hotelu "Biały Jar" wychodzimy przekraczając Łomnicę i ścinając serpentyny szosy do Karpacza Górnego miejscami dość stromo wśród pensjonatowej zabudowy, dochodzimy do turystycznego centrum Karapcza Grn. poniżej świątyni Wang. Do tyłu rozległe widoki na wschodnie Karkonosze, Kotlinę Jeleniogórską i Rudawy Janowickie.
Przechodzimy do kościółka Wang, przekraczamy bramę wejściową do Karkonoskiego Parku Narodowego i lasem, lekko pod górę, wychodzimy na bezleśne spłaszczenie Rówienki (960 m). Na wprost widok na grupę skalną Pielgrzymy.
Dalej drogą jezdną okrążając kopulastą Suszycę (1061 m) wychodzimy na wylesione lewe zbocze doliny Pląsawy. Przed nami panorama fragmentu Grzbietu Głównego - tzw. Srebrnego Upłazu, Śnieżki, a na przeciwległym zboczu doliny Pląsawy znakomicie odsłonięte wały blokowe pozostawione przez lodowiec, który wypełniał dolinę Łomnicy. Przekraczamy potok Wapniak i wychodzimy na Polanę, na której węzeł szlaków.
Z Polany dalej drogą łagodnie w górę, przez urozmaicony krajobraz głazowisk pozostawionych przez lodowiec doliny Łomnicy, do Koziego Mostku (1085 m) - mostu na Łomnicy. Opuszczamy drogę jezdną i kamienistą leśną ścieżką wzdłuż potoku wychodzimy obok widocznego po lewej za Łomnicą "Domku Myśliwskiego" na dno Kotła Małego Stawu. Tu rozpoczyna się najpiękniejszy odcinek trasy, uważany za jeden z najciekawszych w całych Karkonoszach.
Idziemy wyłożoną blokami skalnymi ścieżką podnóżem skalistych ścian kotła, przekraczamy wypływającą z Małego Stawu Łomnicę i obok zamykającego misę jeziorną wału morenowego podchodzimy do schroniska.
Uwaga: odcinek do Koziego Mostku dnem Kotła Małego Stawu do "Samotni" jest w zimie zamknięty z powodu zagrożenia lawinowego. Nieznakowane dojście zimowe dalej drogą jezdną, po 15 min. wyraźną ścieżką w prawo (drogowskaz) i wkrótce wychodzimy nieco powyżej schroniska.
[-------]
SZLAK ZIELONY
Hala Szrenicka - Pielgrzymy - znaki zielone
Czas przejścia: Przejście: 6 g 50 min
Odległość: 21,5 km
Opis trasy: Ze schroniska na Hali Szrenickiej lekko wznosimy się stokiem Szrenicy, przecinając trasę nartostrady "Lollobrygida" i dochodzimy po 15 min do skrzyżowania ze zn. czarnymi.
Przechodzimy pod wyciągiem krzesełkowym na Szrenicę i w poprzek wsch., stromego i zimą lawiniastego stoku Szrenicy dochodzimy do granicznej Drogi Przyjaźni przy skałkach Trzy Świnki, schodząc nią na obniżenie Mokrej Przełęczy (1260 m). Z przełęczy idziemy tzw. Mokrą Drogą wśród kosodrzewiny i przez "wiszące" torfowiska Szrenickich Mokradeł ponad głęboko wciętym w stok głównego grzbietu Kotłem Szrenickim. Szczególnie liczne są w tej okolicy fantastyczne formy świerków sztandarowych, modelowanych przez gwałtowne wiatry zachodnie i osady szadzi.
Dochodzimy do skrzyżowania szlaków na Hali Pod Łabskim Szczytem, powyżej schroniska. Nie zmieniając kierunku przecinamy część Hali zwaną Łabskim Kociołkiem, następnie dużo większą niszę Łabskiego Kotła i stale ułożoną z miejscowych bloków granitowych ścieżką wśród rumowisk skalnych, kosodrzewiny i karłowatych świerków (w dół widoki na Szklarską Porębę i Wysoki Grzbiet Gór Izerskich) wychodzimy na skraj Małego Śnieżnego Kotła. Obniżamy się na dno kotła, które osiągamy poniżej wyraźnego żlebu w jego zach. ścianie, z rozległym stożkiem usypiskowym u podnóża. Dobrze są stąd widoczne potężne wały blokowo-gruzowe zamykające kocioł. Przekraczamy grzędę między oboma kotłami i schodzimy na dno Wielkiego Śnieżnego Kotła, które osiągamy obok Śnieżnych Stawków.
Z Kotłów idziemy poniżej rumowisk pokrywających stoki Wielkiego Szyszaka na Rozdroże Pod Wielkim Szyszakiem (1220 m), gdzie skrzyżowanie ze szlakiem niebieskim.
Obniżamy się ścieżką wiodącą rozległym wiatrołomem na Rozdroże Pod Śmielcem (1127 m). W dole po lewej widoczna tzw. Chatka Pod Śmielcem, będąca własnością Klubu Wysokogórskiego, w większej odległości na spłaszczeniu stokowym zgrupowanie skałek Paciorki. Na Rozdrożu Pod Śmielcem skrzyżowanie szlaków.
Schodzimy na dno Czarnego Kotła Jagniątkowskiego tzw. Jaworową Łąką. Idziemy dalej pn. stokami Śląskich Kamieni, terenem niestety już w większości pozbawionym lasu, miejscami podmokłym, do płytko wciętej doliny Sopotu, gdzie skrzyżowanie ze szlakiem czarnym.
Przez haliznę podchodzimy na Hutniczy Grzbiet, urozmaicony ciągiem Bażynowych Skał. Obok jednej ze skałek obniżamy się w niemal całkowicie wylesioną górną partię Kozackiej Doliny, po czym w górę do niewielkiego ukończonego odcinka Drogi Sudeckiej, którym w lewo do drogi z Przesieki na Przeł. Karkonoską i nią na przełęcz.
Z Przeł. Karkonoskiej początkowo razem ze zn. czerwonymi podchodzimy dość stromym zach. stokiem Małego Szyszaka, wkrótce jednak skręcamy w lewo, znów na pn. stok Grzbietu Głównego. Ścieżka wiedzie wzdłuż górnej granicy lasu, wśród torfowisk stokowych i sprowadza do głębokiej źródliskowej części doliny Podgórnej - tzw. Kotła Smogorni. Ze ścieżki rozległe widoki na Pogórze Karkonoskie, a na bliższym planie grupy skalne nad Podgórną: Białe Skały (wyżej) i Ptasie Skały (niżej).
Z Kotła Smogorni cały czas łagodnie w dół przez źródliskowy obszar Myi (po deszczach odcinek podmokły) i zachowane miejscami relikty borów górnoreglowych dochodzimy do połączenia ze szlakiem żółtym poniżej Pielgrzymów. Tu koniec wyznakowanego odcinka Ścieżki Nad Reglami.