fit.pl
0000-00-00 00:00
Udostępnij
Tatry
MORSKIE OKO

Do Morskiego Oka można dotrzeć na kilka sposobów. Najprostszy z nich to zapakować się do busa odjeżdżającego od dworca PKS w Zakopanem i dojechać do Palenicy Białczańskiej. Stąd już asfaltową drogą do Wodogrzmotów Mickiewicza (ok. 1h) i dalej szlakiem zielonym przez Dolinę Roztoki do Doliny Pięciu Stawów Polskich (ok.1,5 h) i od Wielkiego Stawu Do Morskiego Oka szlakiem niebieskim (ok.2h) lub dalej drogą asfaltową  do Morskiego Oka szlakiem czerwonym (ok. 1,5h). Szlak ten jest chyba najbardziej uczęszczany spośród wszystkich szlaków turystycznych Tatr Polskich. Przez cały dzień w jedną i drugą stronę ciągną rzesze turystów i nie dziw się gdy zobaczysz coś tak egzotycznego jak panie w szpilkach  :-). 

Bardziej doświadczeni turyści mogą wybrać inną opcję. Z Kuźnic szlakiem niebieskim przez Halę Gąsienicową, Zawrat, Dolinę Pięciu Stawów Polskich do Morskiego Oka (ok. 9h). Jest to jednak wycieczka bardzo długa ale za to jaka ciekawa.

Z okolic schroniska przy Morskim Oku wybiegają następujące szlaki:

Czerwony do Czarnego Stawu (ok. 1h) i dalej na Rysy (ok. 4,5h) lub zielonym na Przełęcz pod Chłopkiem (ok. 2,5h).

Żółty przez Miedziane 2186 m n.p.m. (ok.1,5h) i dalej czerwonym na Wrota Chałubińskiego (ok. 1,5h) lub dalej żółtym przez Szpiglasową Przełęcz (ok. 1h) do doliny Pięciu Stawów Polskich (ok. 1,5h).

Niebieski do Doliny Pięciu Stawów Polskich (ok. 2h).
 

[-------]

DOLINA PIĘCIU STAWÓW POLSKICH

Najprostszym sposobem dostania się do Doliny jest (podobnie jak wyżej) dojazd do Palenicy Białczańskiej i dalej drogą asfaltową do Wodogrzmotów Mickiewicza później szlakiem zielonym przez Dolinę Roztoki (ok. 1,5h) a następnie czarnym do schroniska   (ok. 0,5h).
Od schroniska wybiegają następujące szlaki:

Niebieski do Morskiego Oka (ok. 2h).

Niebieski przez Zawrat (ok. 2h) na Halę Gąsienicową (ok. 1,5h).
W okolicach Wielkiego Stawu od szlaku niebieskiego odbiegają:

Żółty (ok. 5 min od schroniska) na Krzyżne 2159 m n.p.m. (ok. 2h) i dalej na Halę Gąsienicową (ok. 2,5h).
Czarny (ok. 15 min od schroniska) na Kozi Wierch (ok. 1,5h).
Żółty (ok. 20 min od schroniska) przez Kozią Przełęcz (ok. 1,5h) nad Czarny Staw Gąsienicowy (ok. 1,5h). 

[-------]

KASPROWY WIERCH 1955 m n.p.m.

Jest najpopularniejszym szczytem w Tatrach Polskich i jedynym w Polsce na który można wjechać koleją linową. Jednak lepszym rozwiązaniem jest wejście i zejście z tego szczytu. Dlaczego? Ponieważ tylko wtedy można powiedzieć, że się na nim było:-). Poza tym kupienie biletu graniczy z cudem. Zdobyć Kasprowy można na kilka sposobów. Oto one:
Z Kuźnic szlakiem zielonym przez Myślenickie Turnie (ok. 1,5h) i dalej na szczyt (ok. 2h).
Z Kuźnic szlakiem niebieskim przez Skupniów Upłaz do Przełęczy Między kopami (ok. 1,5h i na początku ostro pod górę) i dalej przez Halę Gąsienicową (ok.0,5h) na szczyt szlakiem żółtym (ok. 0,5h).
Z Kuźnic szlakiem żółtym przez Dolinę Jaworzynka na Przełęcz Między Kopami (ok. 1,5h) i dalej jak wyżej. Jest opcja nadająca się raczej do zejścia.
Z Kasprowego Wierchu wybiegają następujące szlaki:

Czerwony przez Przełęcz Liliowe 1952 m n.p.m. (ok. 15 min), Świnicką Przełęcz (ok. 40 min) na Świnicę 2301 m n.p.m. (ok. 1h) i dalej na Przełęcz Zawrat (ok. 1h) gdzie przechodzi on w Orlą Perć ale o tym osobno. 

Czerwony na Czerwone Wierchy i do doliny Kościeliskiej (całość ok. 5h).
Pozostałe to szlaki zejściowe lub  jak ktoś woli wejściowe.

[-------]


HALA GĄSIENICOWA

Od schroniska na Hali Gąsienicowej wybiegają następujące szlaki:
Żółty na Kasprowy Wierch (ok. 0,5h).

Zielony na Przełęcz Liliowe (ok. 1,5h).

Czarny na Świnicką Przełęcz (ok. 1,5h).

Niebieski nad Czarny Staw (ok. 0,5h) i dalej przez Przełęcz Zawrat (ok. 1,5h) i Dolinę Pięciu Stawów Polskich do Morskiego Oka (od "Murowańca" ok. 5h). Szlak ten ma dwa odgałęzienia koloru żółtego. Pierwszy z nich prowadzi na Granaty (od szlaku niebieskiego ok. 2h) zaś drugim można dostać się Kozią Przełęcz (ok.1,5h) i dalej przez Dolinę Pięciu Stawów Polskich i Szpiglasową Przełęcz do Morskiego Oka (ok. 5h). lub przejść z niego  na szlak zielony, a z kolei z niego na czarny i dotrzeć na Przełączkę nad Buczynową Doliną (1,5h) lub trzymać się cały czas zielonego i wejść na Granaty (ok. 1,5h). Trochę to zakręcone ale jak spojrzysz na mapę to wszystko będzie jasne;-).

Żółty przez okolice Pańszczyckiej Skałki (ok. 1h) i dalej prze Krzyżne (ok. 1,5h) do Doliny Pięciu Stawów Polskich (ok.1.5h).

Zielony, którym można także dojść na Halę Gąsienicową a który prowadzi przez Przysłop Waksmundzki, Gęsią Szyję na Rusinową Polanę (całość ok.3,5h).
W okolicy Czarnego Stawu od szlaku niebieskiego odchodzi szlak zielony który prowadzi przez Mł. Kościelec na Karb (ok.0.5h) i dalej czarnym na Kościelec (ok. 1h) lub niebieskim nad Zielony Staw (ok. 0,5h).

[-------]


ORLA PERĆ

Kto nie słyszał o tym szlaku? Wiedzie on od przełęczy Zawrat 1159 m n.p.m. przez Mały Kozi Wierch 2228 m n.p.m., Kozi Wierch 2291 m n.p.m., Zadni Granat 2239 m n.p.m., Wielką Buczynową Turnię 2182 m n.p.m. po przełęcz Krzyżne 2112 m n.p.m. Znaki czerwone. Jest to szlak trudny i wymagający. Samo przejście od Zawratu po Krzyżne zajmuje ok. 8h i dlatego nie powinien on być traktowany jako cel jednodniowej wycieczki. Na całej swej długości posiada on liczne ubezpieczenia w postaci drabin i łańcuchów. Orla Perć powstała w latach 1903-1906.


www.fit.pl