Osoby dotknięte tego typu dolegliwościami stanowią blisko 80 % społeczeństwa. To pokazuje, że jest to problem społeczny XX wieku, z ktorym trzeba walczyć.
Autor książki "Kręgosłup w stresie" charakteryzuje najczęstsze zespoły bólowe i wyjaśnia ich podłoże opierając się na zasadach biomechaniki. Zwraca uwagę na psychiczne źródła objawów somatycznych, a przede wszystkim na rolę stresu w ich powstawaniu. Podkreśla, że własne ciało trzeba poznać i liczyć się z jego możliwościami.
„O ile bóg przebacza zawsze, a człowiek czasem — natura nie przebacza nigdy. Gdy ktoś sprzeciwia się naturze, ona go karci, mści się, odpowiada ciosem"
Czytelnicy znajdą w książce praktyczne wskazówki dotyczące radzenia sobie z bólem oraz gotowe zestawy ćwiczeń opracowanych pod kątem leczenia określonych grup dolegliwości. Ćwiczenia te ilustruje ponad dwieście rysunków.
Andrzej Rakowski — absolwent AWF w Warszawie — od ponad 20 lat zajmuje się medycyną manualną. Jest Prezesem Polskiego Towarzystwa Medycyny manualnej oraz członkiem Deutsche Gesselschaft fur Manu-elle Medizin. Kieruje Centrum Terapii Manualnej (założonym w 1979 roku) w Lusówku k. Poznania. Specjalizuje się w leczeniu trudnych przypadków bólu, prowadzi turnusy lecznicze i kursy kształcenia terapeutów.
Andrzej Rakowski mówi tu o terapii i rehabilitacji odwracalnych zaburzeń funkcji narządu ruchu. Opisywana metoda, którą można by nazwać rehabilitacją ręczną, oparta na znajomości anatomii i fizjologii człowieka, opracowana i zbadana przez współczesnych lekarzy zajmujących się medycyną manualną, wsparta wielowiekowym doświadczeniem, stała się bezpiecznym i skutecznym sposobem zwalczania dolegliwości odkręgosłupowych. Jest niezastąpiona tam, gdzie medycyna konwencjonalna nie znajduje zastosowania lub leczy objawowo, a także gdy choroba organiczna zostanie już opanowana. Autor w sposób oryginalny opracował terapie zaburzeń ruchomości kręgosłupa i ich skutków.
Książkę zaadresował do pacjenta i terapeuty, przy czym terapeutą może być domownik, rehabilitant, lekarz - słowem każdy proporcjonalnie do swych możliwości.
www.fit.pl