Jeśli ktoś ma ochotę, to przed rozpoczęciem kursu może wykonać skok tandemowy z instruktorem i przekonać się, czy jest gotowy na takie emocje.
Jeśli już zapadła ostateczna decyzja wówczas rozpoczynamy kurs od części teoretycznej trwającej około sześciu godzin. Jest to wykład omawiający budowę spadochronu, sytuacje awaryjne, zasady bezpieczeństwa, jak również technikę skoku od momentu skoku z samolotu, aż do bezpiecznego lądowania. Część praktyczna polega na wykonywaniu skoków z wysokości 4000 metrów. Oczywiście podczas tych pierwszych uczniowi towarzyszy dwóch instruktorów. Najczęściej od trzeciego skoku skacze już tylko z uczniem jeden instruktor, który pomaga mu za pomocą umówionych znaków korygować błędy w sylwetce. Jeśli zajdzie taka potrzeba pomoże również otworzyć spadochron.
Kurs zawsze kończy się skokiem egzaminacyjnym. Podczas niego uczeń powinien wykazać się określonymi umiejętnościami takimi jak:
- kontrolowanie wysokości
- umiejętny powrót do stabilnej sylwetki po np. salcie
- samodzielne oddzielenie od samolotu na wysokości 4000 metrów,
- obroty w obie strony
- kontrolowanie sylwetki przez cały czas skoku,
- samodzielne otwieranie spadochronu na określonej wysokości,
- lądowanie w wyznaczonym obszarze lotniska
Warto jeszcze wspomnieć o wymogach formalnych. Aby zostać spadochroniarzem trzeba mieć wykształcenie co najmniej podstawowe oraz ukończone 16 lat. Jeśli chodzi o osoby niepełnoletnie wymagana jest zgoda rodziców lub opiekunów prawnych. Konieczne jest również posiadanie ubezpieczenia OC. Można również okazać dokument nieobowiązkowy jakim jest orzeczenie lotniczo - lekarskie klasy 3. Ubezpieczenie OC jest wymagane w wysokości niespełna 40 000 zł. Konieczne jest, gdyż wynika to z przepisów prawa, bowiem spadochron jest zakwalifikowany jako statek powietrzny.
Koszt całego kursu AFF to około 5000 zł. Cena bierze się stąd, że należy opłacić kurs teoretyczny a następnie skoki, których jest z reguły około siedmiu. Ponadto zapewniany jest cały potrzebny do skoków ekwipunek.
Po skończonym kursie otrzymuje się Świadectwo Kwalifikacji Skoczka Spadochronowego, które wydawane jest przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Uprawnia ono do samodzielnego wykonywania skoków. PO ukończeniu kursu można skakać samodzielnie a po pewnym czasie również z innymi skoczkami w coraz większych formacjach.
Warto przed rozpoczęciem kursu wykonać skok spadochronowy w tandemie, aby mieć rozeznanie na czym polegają skoki i czy będzie to dla nas odpowiedni sport. Takie skoki oraz kurs aff można wykonać w ośrodku Skydive.pl.