Jak wygląda przeciętny tydzień w klubie fitness? W poniedziałki są tłumy ludzi, a 70% z nich to nowe twarze. W środy jest już zdecydowanie luźniej, a w piątki przychodzą głownie stali bywalcy. Pojawia się pytanie, dlaczego nasza motywacja tak szybko słabnie i po co jest nam potrzebny trener personalny?
2018-10-01 00:00
Udostępnij
Po co jest trener personalny?

Na przełomie ostatnich kilku lat trenerzy personalni stali się wręcz rozchwytywani. Dynamiczny rozwój branży fitness spowodował, że z ich usług zaczęli korzystać zarówno początkujący, jak i zaawansowani ćwiczący. Jednak największą trudnością, z jaką mierzą się wszyscy uczestnicy zajęć, jest wybór najbardziej odpowiedniej osoby do pomocy przy treningach. Zatem warto znać odpowiedź na podstawowe pytanie - po co jest nam potrzebny trener personalny?

KIM JEST TRENER PERSONALNY?

Trener personalny to osoba wykształcona, posiadająca potwierdzenie swoich umiejętności w certyfikatach i dyplomach. To nie tylko ekspert w swojej specjalizacji, ale również osoba, która posiada wiedzę i umiejętności z takich dziedzin, jak: prawidłowe żywienie, odpowiednia suplementacja podczas treningów czy fizjologia wysiłku. Do podstawowych zadań trenera osobistego należą min. ocena poziomu kondycji podopiecznego, uzyskanie informacji o celach, jakie mają być osiągnięte i przygotowanie planu treningu, z wyszczególnieniem zmian w żywieniu klienta. Dodatkowo, trener personalny powinien motywować, wspierać oraz edukować.

JAK ROZPOZNAĆ DOBREGO TRENERA OSOBISTEGO?

Do zadań trenera osobistego należy nie tylko ułożenie ćwiczeń na każdy dzień czy trening. Profesjonalista zawsze dba o szczegóły. Dobry trener personalny jest przede wszystkim skupiony na ćwiczącym, nie rozprasza go telefon ani inni ludzie na siłowni. Profesjonalista nie rozpoczyna pracy bez szczegółowej rozmowy na trybu życia, jakie prowadzi podopieczny, czy aktualnego samopoczucia. Doświadczona osoba zauważa najdrobniejsze mankamenty w technice ćwiczeń, na bieżąco zwraca uwagę, co poprawić i na czym się skupić. Dodatkowo, potrafi dobrać i dodać odpowiednie ćwiczenia aktywacyjne i mobilizacyjne, tak aby cały plan treningowy przebiegał sprawnie i poprawnie.

CZY JEST NAM POTRZEBNY SPECJALISTA?

Odpowiadając sobie na pytanie, czy faktycznie na siłowni potrzebujemy pomocy profesjonalisty, warto zwrócić uwagę na fakt, że trener personalny na każdym etapie naszych ćwiczeń dobiera odpowiednie ćwiczenia progresywne. Dzięki jego pomocy, jesteśmy w stanie w krótszym czasie osiągnąć zaplanowany sukces, nie nabawiając się przy tym kontuzji.  

- Korzystając z usług trenera osobistego ćwiczący czują się znacznie bezpieczniej, a efekty treningów są  szybciej zauważalne. Co więcej, profesjonalny opiekun podnosi poprzeczkę podczas treningów, dlatego też, w przypadku moich podopiecznych, wszyscy są w stanie przekroczyć swoje granice wytrzymałości i wysiłku, czerpiąc przy tym maksimum satysfakcji - mówi trener personalny, Michał Dłużniewski, założyciel http://personalny-trener.com.

Czy trener personalny to dobry wybór na każdym etapie naszej przygody z aktywnością fizyczną? Często tylko i wyłącznie dzięki jego wiedzy i doświadczeniu możliwe jest rozwiązanie problemów z trudnościami. Należy pamiętać, że trener personalny ma na swoim koncie wiele zrealizowanych celów, posiada odpowiednią bazę teoretyczną i metodologiczną. Wymarzonego efektu nie osiągniemy korzystając tylko i wyłącznie zogólnodostępnych, często powierzchownych informacji. Dlatego też, bez względu na to czy dopiero zaczynamy przygodę ze sportem, czy jesteśmy zapalonymi sportowcami od lat, trener personalny to bardzo dobre rozwiązanie, z którego z pewnością będziemy czerpać maksymalne korzyści!