Jeszcze rok, dwa lata temu taniec ten kojarzył się powszechnie z klubami nocnymi, a nie ze sportem. Początkowo wzbudzał dużo mieszanych, często negatywnych emocji, wynikających głównie z nieświadomości czym jest pole dance. Jednak z kbiegiem czasu odbiór pole dance poprawia się i nie jest to tylko i wyłącznie związane z ewolucją samego tańca na rurze. Społeczeństwo stało się lepiej poinformowane, a w dużej mierze przyczyniły się do tego media. Dzięki programom radiowym i telewizyjnym pokazującym ten temat ,można zobaczyć taniec na rurze w innym świetle. Także obecność pole dance jako odmiany fitnessu w wielu filmach i serialach zrobiła swoje. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia popularyzacji tego tańca, jako dyscypliny sportu.
Uprawianie pole dance wymaga wiele siły i dużej sprawności fizycznej. Aby wykonywane ewolucje wyglądały lekko i płynnie, na treningach trzeba wylać dużo potu i niejednokrotnie doświadczyć bólu. Efekty ciężkiej pracy wynagradza jednak efekt końcowy, kiedy można zobaczyć jak niesamowicie w rzeczywistości prezentują się wykonane figury. Podczas treningu do pracy zaangażowane są wszystkie partie mięśni, co odróżnia taniec na rurze od wielu innych form aktywności fizycznej. Treningi zawierają w sobie choreografie łączące wykonywane figury w efektowne pokazy, a dodatkowo uczą jak poruszać się z lekkością. W większości zainteresowane uprawianiem pole dance są kobiety, ale być może idąc za trendami światowymi niebawem również mężczyźni zaczną treningi.
W Polsce działa już kilkanaście obiektów oferujących naukę pole dance. Skupiają one osoby połączone wspólną pasją, które pokochały rurę do ćwiczeń. Z każdym miesiącem liczba zainteresowanych pole dance rośnie. Na zajęcia przychodzą Panie w każdym wieku od studentek po seniorki, bardzo różnorodne zawodowo. Mają jednak jedną cechę wspólną - chcą robić coś nowego, innego nieznanego im do tej pory. Zajęcia pole dance dostarczają kobietom nie tylko korzyści w postaci modelowania sylwetki, ale również pozytywnie wpływają na nastrój, podnoszą samoocenę oraz otwierają na nowe doświadczenia.
Uprawianiem pole dance chwali się wiele gwiazd - między innymi Madonna, Fergie, Jessica Alba, Cindy Crawford, Terri Hatcher, Kate Hudson. Zgodnie twierdzą, że ćwiczenia przy rurce pozwalają im utrzymać zgrabną sylwetkę i doskonałe samopoczucie. "Prawdziwym hitem jest pole dance, czyli nic innego jak… taniec na rurze! Pozwala nie tylko spalić nadprogramowe kalorie, ale również odkryć swoją kobiecość. Seksapil przecież mamy we krwi!"- zgodnie potwierdzają.
Na całym świecie działają federacje i stowarzyszenia zrzeszające ludzi uprawiających tą dyscyplinę. Odbywają się również konkursy i zawody pole dance, a od 2003 roku są też Mistrzostwa Pole Dance. Pierwsze odbyły się w USA w 2003 roku. Organizatorem mistrzostw był Matthew O’Sullivan. Pierwsze Międzynarodowe Mistrzostwa miały miejsce w Holandii w 29 sierpnia 2003 roku. Wygrała je Yocoima Gutierrez z Wenezueli.
Pierwsze Mistrzostwa Świata odbyły się również w Holandii, w Amsterdamie 11 listopada 2005 roku. Wygrała wtedy tancerka z Japonii Reiko Suemune. Te wydarzenia przyczyniły się do organizowania coraz większej ilości konkursów pole dance na świecie. Tancerki są oceniane za przejścia, technikę, wykonanie figur, oryginalność, elastyczność i styl. Tak jak w łyżwiarstwie figurowym, mamy rundę obowiązkową, w której uczestniczki muszą wykonać określone ewolucje i rundę dowolną, w której mogą pokazać wszystko na co je stać. Nazwiska mistrzyń wśród miłośników pole dance są powszechnie znane i szanowane.
IPDFA (International Pole Dance Fitness Assosiation) podjęło działania mające na celu wprowadzenie pole dance jako dyscyplinę olimpijską. Dopiero wtedy cały świat dowiedziałby się o tym jak te oszałamiające i wstrzymujące dech w piersi pokazy mogłyby urozmaicić nawet Olimpiadę. W zakończonych niedawno w Japonii mistrzostwach świata wyłoniono zwycięzców w kilku kategoriach, między innymi kobiet, mężczyzn oraz osób niepełnosprawnych. W ostatniej kategorii wygrała osoba głuchoniema.
Marta Leśko - Pole Dance studio
www.fit.pl