Czym różni się rower rehabilitacyjny z napędem elektrycznym od klasycznego roweru?
Przede wszystkim jest to propozycja dla osób starszych, zwłaszcza z problemami ruchowymi, a także tych, którzy nigdy nie mili okazji nauczyć się jazdy na rowerze.
Obecnie wszelkie propozycje rowerów kierowane są do osób młodych i dynamicznych, tymczasem zapotrzebowanie wśród osób, które nie mogą korzystać z tradycyjnych rowerów, a chętnie przesiedliby się na dwa kółka.
Trzykołowy rower rehabilitacyjny zaprezentowany na targach to wynik pracy polskich konstruktorów, który uzyskał certyfikat zgodności i obecnie jest dopuszczany do sprzedaży jako rower medyczny dla osób niepełnosprawnych, starszych oraz z problemami psychoruchowymi, chorobami i dysfunkcjami np. z miernym lub umiarkowanym niedowładem kończyn dolnych, ze stwardnieniem rozsianym, urazami rdzenia, kończyn, zanikiem mięśni oraz neuropatii.
Przeciwwskazaniami do używania tego roweru są przede wszystkim niedowłady układu krążenia oraz znacznia niepełnosprawność psycho-ruchowa.
W jaki sposób działa system napędowy roweru?
Prosty system użytkowania: włączania i wyłączania napędu elektrycznego generowany jest poprzez uruchomienie impulsu skierowanego do akumulatora i przekazanie go do koła przedniego. Dzięki temu jazda jest łatwiejsza i pozwala na korzystanie z roweru nawet osobom, które nie potrafią posługiwać się najnowszymi zdobyczami techniki i elektronicznymi wynalazkami XXI wieku.
Wystarczy tylko włączyć jeden z trzech przycisków rodzaju wspomagania (normalny, medyczny lub przyspieszony) a także rozpocząć pedałowanie, by poczuć spokojne wspomaganie podczas jazdy. Wraz z zaprzestaniem pedałowania, system naturalnie wyłącza się, nie powodując obciążania stawów i gwałtownego hamowania roweru.
www.fit.pl