Stres może być badany w łatwiejszy sposób

Naukowcy z University of South Florida (USA) zbudowali miniaturowy sensor, który pozwala na bardzo dokładną analizę śliny, dzięki czemu z łatwością można w niej wykryć podwyższone stężenie hormonu stresu. Tego typu badanie, trwające zaledwie 40 minut, ułatwi diagnozę groźnych chorób wywołanych stresem. O wynalazku pisze "Analyst"
fit.pl
2010-08-26 00:00
Udostępnij
Stres może być badany w łatwiejszy sposób
Przedłużający się stres może powodować u ludzi bardzo poważne problemy zdrowotne, w tym zespół chronicznego zmęczenia (CFS, ang. chronic fatigue syndrome) czy też zespół stresu pourazowego (PTSD, ang. post-traumatic stress disorder). Jedną z metod diagnozowania chorób wywołanych stresem jest określanie stężenia hormonu stresu - kortyzolu - we krwi lub innych płynach ustrojowych pacjenta.
 

stresObecnie istnieje wiele metod, które umożliwiają badanie stężenia hormonu stresu, jednak część z nich wymaga drogiego sprzętu analitycznego lub długotrwałego, kosztownego i pracochłonnego przygotowania próbki do badań.
 

Naukowcy z University of South Florida (USA) zbudowali nowe miniaturowe urządzenie analityczne, które pozwala na określanie stężenia kortyzolu w ślinie pacjenta. Co więcej, wartościowe wyniki naukowcy uzyskali analizując próbki śliny, które nie były w jakikolwiek sposób przetwarzane i przygotowywane do badań.
 

Mikroanalizator został zbudowany z płytki krzemowej, na powierzchni której przy pomocy nowoczesnej techniki litograficznej utworzono szereg równolegle ułożonych złotych elektrod. Następnie, na powierzchni elektrod, osadzono odpowiednio przygotowane przeciwciała. Rolą przeciwciał w tym wypadku było specyficzne połączenie się z zawartym w ślinie hormonem stresu.
 

Jak wyjaśniają naukowcy badanie z użyciem nowo opracowanego sensora hormonu stresu opiera się na pomiarze zmian elektrycznych układu (rezystencji). Gdy w analizowanej próbce nakropionej na czujnik zawarte są substancje (kortyzol), które łączą się specyficznie z przeciwciałami, powierzchnia elektrod ulega zmianie. Przeciwciała wraz z kortyzolem tworzą silnie izolującą warstwę, która zmienia właściwości elektryczne detektora. Zmiany te są proporcjonalne do stężenia hormonu stresu zawartego w badanej próbce śliny. Dzięki tej prostej zależności, przy pomocy nowego mikroanalizatora możliwe jest bardzo dokładne określanie ilości hormonu stresu w ciele pacjenta, w krótkim czasie oraz niewielkim kosztem.
 

Zdaniem badaczy, nowe miniaturowe urządzenie analityczne z całą pewnością przyczyni się do lepszej diagnostyki chorób oraz zaburzeń wywołanych stresem, umożliwiając ich szybsze i skuteczniejsze leczenie.

www.fit.pl