Badacze ze stowarzyszenia American Heart Association po kierownictwem Robina Shooka z University of South Carolina, poddali badaniu 6,3 tys. wysportowanych osób w wieku od 20 do 80 lat przez prawie pięć lat. W tej grupie jedna trzecia badanych miała co najmniej jednego rodzica z podwyższonym ciśnieniem tętniczym. Te osoby miały o 34 proc. mniejszą szansę na tę przypadłość, niż inni niewysportowani ludzie, u których ta choroba występowała w rodzinie.
Okazało się, że u ponad 1,5 tys. uczestników w trakcie badania rozwinęło się nadciśnienie. Ci z badanych, którzy ćwiczyli najwięcej, mieli o 42 proc. mniejszą szansę na chorobę, bez względu na rodzinne predyspozycje. Umiarkowanie wysportowani zmniejszali swoje ryzyko o 26 proc. Jak przyznał autor badań, Robin Shook:- Nie można zignorować korelacji między kondycją, historią chorób w rodzinie i ryzykiem zachorowania. Taka wiedza może pomóc w znalezieniu efektywnych i racjonalnych sposobów uniknięcia chorób, dotykających członków rodziny, a w niektórych przypadkach całych pokoleń.
Zdaniem badacza, wyniki tego badania pokazują, że nawet bardzo umiarkowana ilość ćwiczeń ruchowych łącznie przez 150 minut tygodniowo może przynieść zdrowiu korzyści. Szczególnie chodzi o osoby z genetycznymi predyspozycjami do nadciśnienia tętniczego. Dlatego Stowarzyszenie American Heart Association, które przeprowadziło to badanie zaleca przynajmniej 30 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego, np. energiczny spacer, pięć razy w tygodniu.
www.fit.pl