Lecz już coraz częściej, gdy zapytamy przeciętnego bywalca fitness klubów "Dlaczego tu przychodzi? Dlaczego ćwiczy?" uzyskamy odpowiedź „Dla zdrowia. Aby nie mieć problemów z kręgosłupem. Aby móc bez bólu i przeszkód wykonywać wszelkie aktywności zarówno te podstawowe, jak podbiegnięcie np. do autobusu i te bardziej „wyczynowe” np. jazda na nartach.”
Zwiększa się liczba osób na zajęciach specjalistycznych, jak „Zdrowy Kręgosłup”, Pilates czy Trening Funkcjonalny. Coraz częściej trafiają do nas klienci po przebytych urazach, z pewnymi dysfunkcjami aparatu ruchu, z brakiem równowagi mięśniowej, a tym samym osoby bardziej podatne na wszelkie urazy.
Są to osoby które, przeszły proces rehabilitacyjny i teraz potrzebują kontynuacji treningowej, by w pełni powrócić do aktywności fizycznej. Czy trener w klubie fitness jest w stanie opracować trening pozwalający płynnie i bez przeciążeń przejść pacjentowi/klientowi do odzyskania pełnej stabilności, siły i funkcjonalności w danym stawie?
Często niestety okazuje się, że nie do końca i pacjenci wracają do gabinetów fizjoterapeutycznych z przeciążeniami i z odnawiającym się problemem. Niestety takie sytuację powodują pewien dysonans pomiędzy trenerami a fizjoterapeutami. A przecież powinniśmy ze sobą współpracować, gdyż cel obu grup jest taki sam – ZDROWIE. Sądzę, że czas najwyższy to zmienić i nawiązać „nić porozumienia”. Zmniejszyć przepaść pomiędzy pracą fizjoterapeuty a trenerami fitness. Dlatego też zespół SOURCE Health & Fitness Academy postanowił wyjść naprzeciw i skonfrontować pracę trenerów z wiedzą fizjoterapeutów. Powstało szkolenie Funkcjonalny Trening Medyczny opracowane i przygotowane przez międzynarodowej klasy fizjoterapeutę mgr Ernesta Wiśniewskiego. Szkolenie to, ma za zadanie zapoznać instruktorów i trenerów fitness z wiedzą fizjoterapeutyczną pozwalającą na wspólną pracę nad pacjentem/klientem fizjoterapeuty i trenera.
[-------]
Możemy oczywiście zadać pytanie czy jest to konieczne? Czy nie lepiej pozostawić ten temat w centrach rehabilitacyjnych? Osobiście uważam że nie. Tak jak drzewo o spróchniałym pniu przy trochę silniejszym wietrze złamie się, tak nasze ciało pomimo silnych bicepsów, lecz słabych mięśni głębokich i braku równowagi mięśniowej będzie podatne na wszelkiego rodzaju urazy.
Centra rehabilitacyjne są przepełnione, a na wizytę czeka się bardzo długo. Po krótkiej rehabilitacji pozwalającej zmniejszyć/wykluczyć ból, przywrócić pewną sprawność danego regionu, pacjenci idą w świat z zestawem ćwiczeń które, powinni dalej kontynuować, lecz oczywiście tego nie robią. Tłumaczą się barkiem czasu, motywacji.
Bardzo chętnie kontynuowaliby ten program w miłej atmosferze fitness klubu z przesympatycznym trenerem czy trenerką, wśród osób pełnych energii i entuzjazmu widząc co tracą, gdy ich układ ruchu jest niesprawny. Warunkiem spełnienia takiej wizji i pozyskania tych klientów (a jest ich coraz więcej) jest zbudowanie kadry przeszkolonych, odpowiedzialnych trenerów którzy, przy współpracy z fizjoterapeutami spowodują, że te osoby będą czuły się cały czas pod fachową opieką i nie powrócą do centrów rehabilitacyjnych.
Wracając do pełnej sprawności, zaczną brać czynny udział w życiu klubu fitness i tym samym zasilą szeregi najwierniejszych klientów. To tu znajduje się pewna nisza, którą, trenerzy i właściciele klubów mogą wykorzystać pozyskując nowych klientów, poprzez posiadanie w swojej ofercie treningu specjalistycznego, czyli - Funkcjonalnego Treningu Medycznego. Oczywiście klient, który odwiedzi fitness klub będzie klientem zdiagnozowanym, prowadzonym przez fizjoterapeutę, a w klubie będzie kontynuował swój trening. Jest to o tyle ciekawy temat, że w głównej mierze będzie to trening personalny lub grupowy, ale o innej specyfice. Powstanie nowa oferta kierowana do nowej grupy odbiorców. Oczywiście niezaprzeczalna jest możliwość wykorzystania wiedzy z Funkcjonalnego Treningu Medycznego w treningu grupowym z muzyką, która podniesie jego wartość oraz w niewspółmierny sposób go urozmaici.
Myślę, że Funkcjonalny Trening Medyczny w naszych czasach jest treningiem którego, nie powinno zabraknąć w żadnym klubie. Jest to nowe spojrzenie na trening, na zdrowie naszych klientów którzy, niestety ze względu na coraz szybsze tempo życia, większy stres i siedzącą pracę są coraz bardziej narażeni na różnego rodzaju przeciążenia i dysfunkcje aparatu ruchu.
Katarzyna Popławska
SOURCE Health & Fitness Academy
www.fit.pl
Funkcjonalny Trening Medyczny w klubach fitness to już konieczność
Czasy się zmieniają, ludzie się zmieniają i ich potrzeby również się zmieniają. Zmienia się też klient w fitness klubach i jego oczekiwania w stosunku do treningu. Nadal celem jest poprawa proporcji sylwetki, zrzucenie zbędnych kilogramów czy zwiększenie masy mięśniowej