fit.pl mobile logo


Funkcjonalny Trening Medyczny w klubach fitness to już konieczność

Czasy się zmieniają, ludzie się zmieniają i ich potrzeby również się zmieniają. Zmienia się też klient w fitness klubach i jego oczekiwania w stosunku do treningu. Nadal celem jest poprawa proporcji sylwetki, zrzucenie zbędnych kilogramów czy zwiększenie masy mięśniowej
Lecz już coraz częściej, gdy zapytamy przeciętnego bywalca fitness klubów  "Dlaczego tu przychodzi? Dlaczego ćwiczy?" uzyskamy odpowiedź „Dla zdrowia. Aby nie mieć problemów z kręgosłupem. Aby móc bez bólu i przeszkód wykonywać wszelkie aktywności zarówno te podstawowe, jak podbiegnięcie np. do autobusu i te bardziej „wyczynowe” np. jazda na nartach.”

Zwiększa się liczba osób na zajęciach specjalistycznych, jak „Zdrowy Kręgosłup”, Pilates czy Trening Funkcjonalny. Coraz częściej trafiają do nas klienci po przebytych urazach, z pewnymi dysfunkcjami aparatu ruchu, z brakiem równowagi mięśniowej, a tym samym osoby bardziej podatne na wszelkie urazy.Są to osoby które, przeszły proces rehabilitacyjny i teraz potrzebują kontynuacji treningowej, by w pełni powrócić do aktywności fizycznej. Czy trener w klubie fitness jest w stanie opracować trening pozwalający płynnie i bez przeciążeń przejść pacjentowi/klientowi do odzyskania pełnej stabilności, siły i funkcjonalności w danym stawie?

Często niestety okazuje się, że nie do końca i pacjenci wracają do gabinetów fizjoterapeutycznych z przeciążeniami i z odnawiającym się problemem. Niestety takie sytuację powodują pewien dysonans pomiędzy trenerami a fizjoterapeutami. A przecież powinniśmy ze sobą współpracować, gdyż cel obu grup jest taki sam – ZDROWIE. Sądzę, że czas najwyższy to zmienić i nawiązać „nić porozumienia”. Zmniejszyć przepaść pomiędzy pracą fizjoterapeuty a trenerami fitness. Dlatego też zespół SOURCE Health & Fitness Academy postanowił wyjść naprzeciw i skonfrontować pracę trenerów z wiedzą fizjoterapeutów. Powstało szkolenie Funkcjonalny Trening Medyczny opracowane i przygotowane przez międzynarodowej klasy fizjoterapeutę mgr Ernesta Wiśniewskiego. Szkolenie to, ma za zadanie zapoznać instruktorów i trenerów fitness z wiedzą fizjoterapeutyczną pozwalającą na wspólną pracę nad pacjentem/klientem fizjoterapeuty i trenera.

[-------]

Możemy oczywiście zadać pytanie czy jest to konieczne? Czy nie lepiej pozostawić ten temat w centrach rehabilitacyjnych? Osobiście uważam że nie. Tak jak drzewo o spróchniałym pniu przy trochę silniejszym wietrze złamie się, tak nasze ciało pomimo silnych bicepsów, lecz słabych mięśni głębokich i braku równowagi mięśniowej będzie podatne na wszelkiego rodzaju urazy.

Centra rehabilitacyjne są przepełnione, a na wizytę czeka się bardzo długo. Po krótkiej rehabilitacji pozwalającej zmniejszyć/wykluczyć ból, przywrócić pewną sprawność danego regionu, pacjenci idą w świat z zestawem ćwiczeń które, powinni dalej kontynuować, lecz oczywiście tego nie robią. Tłumaczą się barkiem czasu, motywacji.Bardzo chętnie kontynuowaliby ten program w miłej atmosferze fitness klubu z przesympatycznym trenerem czy trenerką, wśród osób pełnych energii i entuzjazmu widząc co tracą, gdy ich układ ruchu jest niesprawny. Warunkiem spełnienia takiej wizji i pozyskania tych klientów (a jest ich coraz więcej) jest zbudowanie kadry przeszkolonych, odpowiedzialnych trenerów którzy, przy współpracy z fizjoterapeutami spowodują, że te osoby będą czuły się cały czas pod fachową opieką i nie powrócą do centrów rehabilitacyjnych.

Wracając do pełnej sprawności, zaczną brać czynny udział w życiu klubu fitness i tym samym zasilą szeregi najwierniejszych klientów. To tu znajduje się pewna nisza, którą, trenerzy i właściciele klubów mogą wykorzystać pozyskując nowych klientów, poprzez posiadanie w swojej ofercie treningu specjalistycznego, czyli - Funkcjonalnego Treningu Medycznego. Oczywiście klient, który odwiedzi fitness klub będzie klientem zdiagnozowanym, prowadzonym przez fizjoterapeutę, a w klubie będzie kontynuował swój trening. Jest to o tyle ciekawy temat, że w głównej mierze będzie to trening personalny lub grupowy, ale o innej specyfice. Powstanie nowa oferta kierowana do nowej grupy odbiorców. Oczywiście niezaprzeczalna jest możliwość wykorzystania wiedzy z Funkcjonalnego Treningu Medycznego w treningu grupowym z muzyką, która podniesie jego wartość oraz w niewspółmierny sposób go urozmaici.


Myślę, że Funkcjonalny Trening Medyczny w naszych czasach jest treningiem którego, nie powinno zabraknąć w żadnym klubie. Jest to nowe spojrzenie na trening, na zdrowie naszych klientów którzy, niestety ze względu na coraz szybsze tempo życia, większy stres i siedzącą pracę są coraz bardziej narażeni na różnego rodzaju przeciążenia i dysfunkcje aparatu ruchu.

Katarzyna Popławska
SOURCE Health & Fitness Academy

www.fit.pl
 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
Aleksandra Filipowicz

W Warszawie polecam treningi z Panem Damianem. Bardziej wykwalifikowanej osoby nie spotkałam. Tutaj można zobaczyć więcej na jego temat https://lepszytrener.pl/damian-wisniewski/fizjoterapia/warszawa/trener

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl