Bardzo pozytywnym zjawiskiem, jest fakt, iż coraz więcej publikacji na powyższy temat ukazuje się na portalach i w prasie. Świadczy to o zainteresowaniu tym tematem, a to jest najważniejsze
fit.pl
2011-11-28 00:00
Udostępnij
Kobieta na siłowni
Pracując na siłowni spotykam się niestety bardzo często z obawą kobiet przed treningiem z obciążeniem. Podstawowe i często pojawiające się wśród ćwiczących kobiet wątpliwości nadmiernego„rozrastania się” rzeczowo i fachowo rozwiewa w artykule "Kobieta na siłowni", Tomasz Walczak, zarysowując główne rodzaje treningu oraz wykazując różnice pomiędzy treningiem zawodowym i rekreacyjnym.

Żeby się nie dublować i w pełni przekonać kobiety do ćwiczeń siłowych uzupełnię jedynie tą wypowiedź o perspektywę instruktorki fitness.

Podstawowe błędy moich klientek to:
  • przekonanie, że „im więcej ćwiczę tym lepiej”. Nic bardziej mylnego. Mięśnie muszą się zregenerować. Trzeba dać im czas na odpoczynek. Również grupowe zajęcia fitness trzeba dobierać z głową, aby uniknąć negatywnych skutków przemęczenia.
  • „wystarczy trening aerobowy” - owszem, trening na bieżniach, orbitrekach, steperach i innych jest bardzo ważny, ale sam nie przyniesie upragnionych rezultatów;
  • będę dużo ćwiczyć, to efekty przyjdą nawet jeśli będę jeść to, co jadłam do tej pory”. Być może rzeczywiście zauważalna będzie jakaś drobna pozytywna zmiana po rozpoczęciu treningów. Jednak zaraz po niej przestanie się zmieniać cokolwiek, spadnie motywacja i szybko zrażone takim stanem rzeczy rezygnujemy z treningu. Racjonalne i zdrowe żywienie to podstawa naszego sukcesu!!! Przeanalizujmy to co jemy z dietetykiem lub trenerem. Uprawiając sport rekreacyjnie dla dobrego wyglądu i samopoczucia, nie musimy się katować restrykcyjną dietą, bieżmy jednak pod uwagę podstawowe zasady zdrowego żywienia.

Jako instruktor fitness spotkałam się z następującymi sytuacjami:
  • kobieta chce ujędrnić i wymodelować sylwetkę; myśląc sobie „im więcej tym lepiej” codziennie chodzi na grupowe zajęcia obciążające te same partie mięśniowe- z reguły są to brzuch, uda i pośladki; dodatkowo ćwiczy na maszynach aerobowych, które również obciążają te same partie mięśniowe; dodatkowo je tzw. „byle co”, czyli nie odpowiednio odżywia swoje mięśnie, ale jednocześnie je na tyle energetycznie, że się nie odtłuszcza. Zamiast ładnie wymodelować mięśnie i dzięki temu ujędrnić ciało, doprowadza do ogromnego spadku masy mięśniowej przy stałej ilości tkanki mięśniowej.



Najistotniejszą cechą naszego treningu powinna być jego celowość. Trening musi być ukierunkowany. Jeżeli same nie posiadamy odpowiedniej wiedzy jak ukierunkować trening, żeby osiągnąć upragniony cel, nie bójmy się pytać. Trenujmy mądrze, a efekty zapewne przerosną nawet nasze oczekiwania.

Monika Szolc instruktorka w Studio Energia

www.fit.pl