Leasing jest umownym stosunkiem cywilnoprawnym. W ramach leasingu jedna ze stron umowy (finansujący, leasingodawca) przekazuje drugiej stronie (korzystającemu, leasingobiorcy) prawo do korzystania z określonej rzeczy na pewien uzgodniony w umowie leasingu okres, w zamian za ustalone ratalne opłaty (raty leasingowe)
fit.pl
2010-03-15 00:00
Udostępnij
Leasing
Każdy kto rozważa założenie klubu fitness czy siłowni leasing sprzętu jest czymś , co z pewnością powinno być wzięte pod uwagę. Wyposażenie swojego klubu fitness w dużą ilość najnowocześniejszego sprzętu dobrej jakości może być bardzo kosztowną sprawą. Dzięki leasingowi jesteśmy w stanie zaoszczędzić trochę pieniędzy, a także zapewnić naszym potencjalnym klientom sprzęt z najwyższej półki.

Leasing pozwala zmniejszyć obciążenia podatkowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi, wydatki ponoszone przez leasingobiorcę (korzystającego), stanowiące spłatę określonej w umowie wartości przedmiotu leasingu, zalicza się do kosztów uzyskania przychodu. W przypadku leasingu operacyjnego (najczęściej wybieranego przez małych i średnich przedsiębiorców), gdzie przedmiot leasingu zaliczany jest do składników majątku leasingodawcy (finansującego), kosztem uzyskania przychodu jest pełna kwota rat oraz cała opłata wstępna. Raty leasingowe obniżają podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym, a więc i wydatki leasingobiorcy.



W porównaniu z kredytem leasing ma bardzo uproszczoną procedurę. Jest to również bardzo elastyczna forma, jeśli wziąć pod uwagę dostosowanie struktury rat do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy, który decyduje się wziąć sprzęt w użytkowanie. Wszystkie raty leasingowe są kosztem uzyskania przychodów. Wielu operatorów oferuje najnowszy sprzęt wraz z gwarancją na okres wynajęcia. Średni okres dzierżawy wynosi dwanaście miesięcy. Standardowym zabezpieczeniem jest umowy jest weksel wystawiony przed leasingobiorcę. Jeśli wystąpią jakieś problemy finansowe, spłatę leasingu można przenieść na osobę trzecią, zaakceptowaną przez leasingodawcę.

Ubezpieczenia przedmiotu leasingu dokonuje leasingodawca i jako właściciel przedmiotu leasingu opłaca ubezpieczenie przez cały okres trwania umowy leasingu a z racji tego, że jest to przedmiot jego działalności i w każdym przypadku dokonuje ubezpieczenia przedmiotu leasingu, więc ubezpieczyciel oferuje mu dogodniejsze warunki ubezpieczenia od tych, jakie zaproponowałby przedsiębiorcy korzystającemu z leasingu,

Korzystając z leasingu właściciel klubu fitness będzie mógł pozwolić sobie na zakup kilkunastu nowych urządzeń, a pierwsza rata nie przekroczy 20% jej wartości. Leasing jest również korzystny, gdyż użytkujemy nasz sprzęt tylko w określonym czasie. Po zakończeniu leasingu można wykupić sprzęt na stałe lub nie.

W przeciwieństwie do standardowych procedur kredytowych firmy leasingowe wymagają minimum formalności. Wymogi finansowe są dużo łagodniejsze. Najczęściej należy przedstawić podstawowe dokumenty ewidencyjne i finansowe firmy. Nie jest wymagane zabezpieczenie. Czas oczekiwania na decyzję o przyznaniu finansowania jest krótki, często tylko kilkugodzinny.

www.fit.pl