Dobra lokalizacja klubu fitness to połowa sukcesu. Coraz częściej spotykamy się z tym, że w wielkich centrach handlowych obok sklepów znajdują się kluby fitness. Wszystko po to, żeby być jak najbliżej potencjalnego klienta
fit.pl
2010-03-12 00:00
Udostępnij
Lokal na fitness klub
Szukając miejsca na klub fitness należy przede wszystkim zwrócić uwagę na lokalizację. Najlepiej gdyby była to strefa w pobliżu miejsc pracy lub mieszkań. Szansę powodzenia mają także fitness kluby w hotelach, choć może warto pomyśleć o otworzeniu takiego miejsca w szkole bądź na uczelni.

Należy sprawdzić czy miejsce spełnia wszystkie wymagania. Istotna jest tu powierzchnia lokalu. Wszystko zależy od konceptu, ale szacuje się, że klub fitness powinien mieć minimum 200 m kw. Taka powierzchnia umożliwia zaoferowanie kilku usług, np. aerobik, joga, siłownia, squash. Błędem byłoby na dużo mniejszych powierzchniach starać się wprowadzić tak kompleksową ofertę, gdyż liczy się komfort klienta.



Po znalezieniu lokalu należy postarać się o uzyskanie koniecznych pozwoleń inspekcji budowlanej, straży pożarnej i sanepidu. Lokal powinien mieć 3,3 m wysokości, odpowiednią wentylację, prysznice, umywalki, toalety, ciągi komunikacyjne, pomieszczenia socjalne z umywalką. Warto zadbać także o odpowiednie podłogi.

Przepisy (warunki techniczne) dotyczące lokalu, w którym ma powstać klub fitness znajdują się w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku.
Specjaliści radzą, aby przy adoptowaniu lokalu pod klub fitness poradzić się inspektora sanitarnego. Zatrudnienie takiego fachowcy będzie kosztować ponad trzy tysiące, ale warto, gdyż będzie on w stanie zająć się załatwianiem wszystkich niezbędnych dokumentów.

Mamy już lokal, wymagane pozwolenia. Przyszedł czas na wybór wyposażenia. Oczywiście sprzęt zależy od wielkości lokalu i funduszy. Niestety jego zakup nie jest tanim przedsięwzięciem. Wyposażenie samej siłowni to koszt ok. 100 tysięcy złotych. Jeżeli planujesz wprowadzenie usług aerobiku czy odnowy biologicznej należy liczyć się z kolejnymi wydatkami. Sala do aerobiku powinna być wyposażona w elastyczną podłogę, która chroni przed kontuzjami - jest to koszt ok. 15 tysięcy złotych. A sala odnowy biologicznej to koszt ok. 50 tysięcy złotych. Dlatego warto wybrać najlepsze możliwości, może warto pomyśleć o leasingu lub ponegocjować ceny z dostawcą sprzętu.

Ważnym elementem klubu jest odpowiednie oświetlenie, które nie tylko wnosi nowe walory w wystrój, ale także pozytywnie wpływa na uczestników zajęć.