Kiedy zaczynasz przygodę z siłownią, chcesz, aby twój trening przynosił efekty. Zobacz jakich błędów powinniśmy unikać 
fit.pl
2015-10-05 00:00
Udostępnij
Najczęstsze błędy popełniane na siłowni


Ciągłe powtarzanie tych samych ćwiczeń

Codzienne powtarzanie tych samych ćwiczeń, szybko nudzi. Dodatkowo cały czas ćwiczysz te same grupy mięśniowe, nie dając im czasu na odpoczynek i regenerację. Ważne jest, aby każda grupa mięśniowa odpoczywała co najmniej 48 godzin. Aby trening był efektywny musisz zmieniać zestawy ćwiczeń, aby Twoje mięśnie się nie rozleniwiły, a mózg się nie nudził. Trenuj każdą grupę mięśniową raz w tygodniu i pamiętaj, że odpoczynek jest tak samo ważny jak praca.

Zły dobór obciążenia

Zbyt duże obciążenie może sprawić, że szybko doznasz kontuzji. Zbyt lekki ciężar natomiast, sprawi, że tak naprawdę stracisz czas. Jeśli nie wiesz, jaki rodzaj obciążenia jest dla Ciebie najlepszy, spytaj trenera na siłowni, pomoże dobrać odpowiednie obciążenie. Zaczynaj od najlżejszych ciężarów, jeśli podnosisz w serii 20 powtórzeniowej ciężarek bez problemu i skurczy, zwiększ obciążenie.

Jeden rodzaj treningu

Wybierasz jeden rodzaj treningu, bo uważasz, że jest Ci potrzebny? Musisz zdać sobie sprawę, że aby schudnąć czy wyrzeźbić sylwetkę, nie możesz wykonywać na okrągło jednego typu treningu. Aby twoje wizyty na siłowni były efektowne, musisz mieszać systemy treningowe. Na przykład trening aerobowy pozwoli Ci spalić tłuszcz, a trening siłowy pozwoli Ci wyrzeźbić mięśnie.

Zła technika wykonywania ćwiczeń

Zła postawa ciała sprawia, że automatycznie źle ustawiamy ciało podczas treningu, a co za tym idzie narażamy się na urazy i kontuzje. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak prawidłowo wykonać dane ćwiczenie zawsze nas siłowni możemy spytać trenera. Prawidłowa postawa pozwoli nam na zwiększenie efektywności treningu i uniknięcie nieprzyjemnej kontuzji.

Brak rozgrzewki przed treningiem

Przychodząc na siłownię od razu rzucasz się do treningu? To błąd! Zawsze musisz zrobić 15-minutową rozgrzewkę, która pozwoli rozgrzać mięśnie i przygotować ciało do pracy. Rozgrzewka pozwoli podnieść temperaturę ciała, dzięki czemu mięśnie będą się kurczyć z większą siłą, a także przygotowuje twoje mięśnie do konkretnych ćwiczeń, które będziesz wykonywał.

Brak stretchingu

Po zakończeniu treningu, nie uciekaj od razu do szatni pod prysznic. Poświęć kilka minut na rozciągnięcie mięśni. Pospinane, sztywne tudzież pokurczone ciało, to potencjalne skutki uboczne treningu. Stretching niweluje wszystkie te objawy. W czasie stretchingu (bez względu na to, czy wykonujesz go przed czy po treningu) mięśnie są naciągane i dotleniane. Szybciej się dzięki temu regenerujesz, a twój proces super kompensacji, przebiega bez zakłóceń. Nie doświadczasz wtedy przykrego stanu zapalnego włókien mięśniowych, pospolicie zwanego zakwasami, a stawy Twoje i kości, nie są nadmiernie obciążone czy też nadwyrężone, co sprzyja rozwojowi ich wytrzymałości oraz elastyczności.

Zbyt szybkie ćwiczenia

Na siłowni nikt Cię nie goni, nie pospiesza. Nie musisz wykonywać ćwiczeń zbyt szybko. Ćwicząc powinieneś postawić na jakość, a nie ilość. Pamiętaj, że prędkość wykonywania ćwiczeń nie wpłynie na tempo, w którym Twoje mięśnie zostaną zbudowane. Ważne jest, aby zadbać o jakość ćwiczeń, gdyż wtedy twój trening będzie efektywny i przyniesie zamierzone rezultaty.

Niejedzenie po treningu

Jeśli skończyłeś trening musisz zadbać o dostarczenie odpowiednich składników odżywczych, które ułatwią regenerację. Podstawą jest pełnowartościowe białko, które znajdziesz, chociażby w twarogu czy rybie.  Aminokwasy z białka posłużą do odbudowy uszkodzonych włókien mięśniowych a glukoza – zasili szlaki energetyczne i ewentualnie – rezerwy glikogenowe.

www.fit.pl