Aby fitness klub spełniał swoja funkcję, aby trening w nim był efektywny i atrakcyjny należy podzielić powierzchnię na kilka stref:
- STREFA CARDIO
To część klubu, w której znajdują się maszyny do treningu aerobowego, tj. bieżnie, rowerki pionowe, rowerki poziome, orbitreki, steppery, czy inne urządzenia do treningu cardio
- STREFA TRENINGU SIŁOWEGO
W tej strefie powinny znaleźć się maszyny i urządzenia do treningu siłowego, tj. chest press, shoulder press, biceps curl, triceps press, fly, leg extension, hip adduction, hip abduction, leg curl, leg press czy leg curl, a także wszelkiego rodzaju bramy
- STREFA TRENINGU OBWODOWEGO
Miejsce, coraz bardziej popularne, przygotowane głównie z myślą o klientach, którzy na trening mają niewiele czasu, są zapracowani i zabiegani. Trening obwodowy składa się z 8-12 maszyn ustawionych w obwodzie angażujących inne grupy mięśniowe. Tego typu urządzenia dostępne są u większości producentów sprzętu sportowego.
- STREFA WOLNYCH CIĘŻARÓW
Ta część klubu przeznaczona na tzw. „wolne ciężary”, czyli sztangielki, ławki ze sztangami, talerze, jak również wszelkie urządzenia, gdzie ciężar treningowy uzyskuje się przez samodzielne dokładanie talerzy.
-STREFA STRETCHING-u
To miejsce w klubie, gdzie powinny znaleźć się maty, materace, piłki lekarskie czy piłki fitness. Często strefa stretching-u jest lekceważona przez właścicieli czy menadżerów klubu. Jest ona jednak bardzo ważna, pozwala na wykonanie ćwiczeń rozciągających po treningu. Rozciąganie to równie ważna część treningu jak aeroby czy ćwiczenia siłowe. Często strefa stretchingu jest wykorzystywana jako strefa przeznaczona również do treningu personalnego.
- STREFA ODPOCZYNKU
Jest częścią klubu, w której znajdują się fotele, stoliki, bardzo często stanowiska z herbatą, kawą czy komputery z dostępem do Internetu. Strefa odpoczynku jest także miejscem rozmów czy konsultacji z trenerami.
- SZATNIE
Są równie ważne jak część „ćwiczebna” klubu. Od ich przestrzeni, ilości szafek, ilości natrysków zależy przecież komfort klubowiczów. Decydując się na klub o wysokim standardzie to właśnie szatnie wyróżnią go spośród wielu podobnych. Szafki powinny być duże i wygodne, wokół nich sporo miejsca. W szatniach musimy umieścić takie wyposażenie dodatkowe jak suszarki do włosów, artykuły higieniczne a nawet deskę do prasowania z żelazkiem. To również w szatniach coraz częściej spotyka się sauny suche a nawet łaźnie parowe. To już dawno przestało by miejsce na kilku minutowe przebranie się, stając się miłą przytulną ważną częścią klubu.
- RECEPCJA
To właśnie recepcja jest pierwszym widocznym miejscem fitness klubu. Warto zadbać by była odpowiednio umiejscowiona i swoim wyglądem zachęcała do wejścia do klubu. Dobre wejście i rozplanowanie recepcji rozładuje nam korki w godzinach największego obłożenia klubu, czyli w bezpośredni sposób przyczyni się na do lepszego bądź gorszego nastroju naszych klubowiczów.
Wielkość poszczególnych stref jest uzależniona od wybranego profilu klubu, od wielkości powierzchni oraz od wysokości budżetu. Umiejętne ich rozłożenie, tj. umiejscowienie oraz dobór wielkości powierzchni pokażą konsekwencje wyborów oraz profesjonalne planowanie klubu Dlatego też warto poświęcić wiele czasu na dokładne przeanalizowanie tego aspektu.
Artur Ligęska www.twojfitness.com
www.fit.pl
Planowanie powierzchni w fitness klubie
est wiele szkół planowania powierzchni użytkowej w fitness klubie. Tezą, której żadna z nich nie przeczy jest to, iż przy planowaniu zagospodarowania należy wykazać się równie dużym profesjonalizmem jak w przypadku tworzenia projektu samego budynku czy jego dostosowania do obowiązujących przepisów prawnych.