fit.pl mobile logo

Najlepsze owoce na odchudzanie - top 10

Jeśli chodzi o zdrowie i zrzucanie zbędnych kilogramów, dieta oparta na warzywach i owocach jest niezastąpiona. Tak nam się przynajmniej wydaje. Badania opublikowane w PLOS Medicine wskazują, że niektóre rodzaje tych produktów pomogą w chudnięciu bardziej niż inne. Badacze śledzili nawyki żywieniowe i zmiany masy ciała u około 130 000 mężczyzn i kobiet, przed ponad dwie dekady.

Dla osób na diecie wskazane są następujące warzywa:

 • warzywa krzyżowe (kalafior, brukselka, kapusta, brokuły),
 • zielone warzywa liściaste (szpinak, sałata, jarmuż, botwina),
 • soja i tofu.

Owoce na odchudzanie

Jakie owoce na odchudzanie polecają naukowcy? Przede wszystkim bogate w błonnik. Drugą ważną cechą jest niski indeks glikemiczny. Owoce z niskim indeksem glikemicznym nie powodują gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi. Spożywanie owoców wiąże się z także z niższym ryzykiem nadciśnienia, raka, chorób serca i cukrzycy. Jakie drzewka owocowe warto zatem uprawiać?

Top 10

Przed nami 10 najskuteczniejszych owoców na odchudzanie

1. Grejpfrut

Połówka grejpfruta zawiera tylko 39 kalorii, ale dostarcza aż 65% dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Odmiany czerwone pokrywają dodatkowo 28% zapotrzebowania na witaminę A. Owoc ten ma niski indeks glikemiczny.

2. Jabłka

Jabłka są niskokaloryczne i zawierają dużo błonnika. Duży (223 gramy ) owoc ma go aż 5,4 g przy 116 kaloriach. Niskokaloryczne owoce są bardziej sycące, można ich więc zjeść więcej. Jedno jabłko zaspokaja głód trzykrotnie bardziej niż tabliczka czekolady. Badania pokazują, że owoce te najlepiej jeść w całości, nie zaś w postaci soków. Ekstrakt polifenoli z jabłek został powiązany przez naukowców z obniżaniem poziomu cholesterolu.

3. Jagody

Te niepozorne owoce to istne elektrownie. Pół szklanki jagód (74 gramy) to tylko 42 kalorie, a 12% RDI (dziennego zapotrzebowania) na witaminę C i mangan i 18% RDI witaminy K. Filiżanka truskawek to poniżej 50 kalorii, 3 gramy błonnika, 150% RDI dla witaminy C i prawie 30% dla manganu.

Jagody zapewniają uczucie sytości: przeprowadzono badanie, w którym wykazano, że ludzie, otrzymawszy przekąskę składającą się z jagód, w czasie kolejnego posiłku zjedli mniej niż ci, którym podano cukierki o identycznej ilości kalorii. Jedzenie tych niepozornych owoców wspomaga obniżenie poziomu cholesterolu, ciśnienia krwi i zwalcza stany zapalne.

4. Owoce pestkowe

Należą do nich śliwki, brzoskwinie, nektarynki, wiśnie, morele. Owoce te maja niski indeks glikemiczny i są bogate w witaminy C i A.

5. Marakuja

Ten niewielki owoc zawiera bardzo dużo błonnika: aż 42% RDI w pięciu owocach przy mniej niż 100 kaloriach. Błonnik nie tylko zapewnia uczucie sytości, ale także spowalnia trawienie i opóźnia wystąpienie uczucia głodu. Nie do końca zbadana jest jeszcze substancja zwana piceatannolem, występująca w nasionach marakui. Na razie wiadomo tylko, że pomaga w walce z nadciśnieniem, a u mężczyzn poprawia wrażliwość na insulinę.

6. Rabarbar

Mimo, iż właściwie jest warzywem, traktuje się go i przyrządza jak owoce. Jedna łodyga to tylko 11 kalorii, aż 1 gram błonnika i prawie 20% RDI dla witaminy K. Rabarbar obniża także poziom cholesterolu.

7. Kiwi

Te brązowe owoce są doskonałym źródłem witaminy C, witaminy E, kwasu foliowego i błonnika (sama skórka to dodatkowy 1 g). Kiwi ma niski indeks glikemiczny, poprawia poziom cholesterolu i wspiera zdrowie jelit.

swierze-owoce-wspomagajace-odchudzanie

Owoce, które warto jeść podczas odchudzania się

8. Melon

Melony zawierają dużo wody, co czyni je bardzo przyjaznymi diecie. Chociaż niskokaloryczne (szklanka to około 50 kalorii) są bogate w błonnik, potas i przeciwutleniacze: witaminę C, likopen i beta-karoten. Uważać trzeba jednak na arbuza- ma on bowiem wysoki indeks glikemiczny.

9. Pomarańcze

Jak wszystkie cytrusy, zawierają niewiele kalorii, a mnóstwo witaminy C i błonnika. Zdecydowanie zaleca się spożywanie całych owoców, a nie soku. Zapewni to dłuższe uczucie sytości.

10. Banany

Niektóre osoby na diecie unikają bananów, zawierają one bowiem sporo cukru i kalorii. Są jednak przy tym bogate w składniki odżywcze, takie jak potas, magnez, mangan, błonnik i przeciwutleniacze oraz witaminy A, B6 i C.

Przykładowe wartości kaloryczne

Owoce polskich (i nie tylko) drzewek owocowych mają niską wartość energetyczną.

 • 1/2 grejpfruta = 39 kcal
 • 1 duże jabłko = 116 kcal
 • 1/2 szklanki jagód = 42 kcal
 • filiżanka truskawek = 48 kcal
 • 1 brzoskwinia = 58 kcal
 • szklanka wiśni = 87 cal
 • 2 śliwki = 60 kcal
 • 4 morele = 60 kcal
 • 1 marakuja = 17 kcal
 • 1 łodyga rabarbaru = 11 kcal
 • 1 kiwi = 45 kcal
 • 1 szklanka melona = 50 kcal
 • 1 pomarańcza = 114 kcal
 • 1 banan = 116 kcal

Warto zaznaczyć także, że najbardziej wartościowymi owocami będą te z naszego ogrodu. Mnóstwo młodych sadzonek drzewek owocowych kupić możemy na https://www.podkarpackiesady.pl/6-drzewka-owocowe.

Owoce na odchudzanie - jeść czy nie?

Owoce są istotną częścią zdrowej diety i mogą pomóc w odchudzaniu. Większość owoców ma niską kaloryczność przy jednoczesnej wysokiej zawartości składników odżywczych i błonnika, dającego uczucie sytości. Należy pamiętać, że lepiej jeść całe owoce niż pić tylko soki. I nie rezygnować z aktywności fizycznej, może w postacie uprawy owocowych drzewek?

Artykuł napisała:
Patrycja Gepner- z wykształcenia pedagog- terapeuta.
Mieszka i pracuje w północnych Niemczech. Jest uzależniona od czytania.

 

Źródła:

 • http://www.celulit.com.pl/owoce-ktore-maja-najmniej-kalorii "Owoce które mają najmniej kalorii",
 • http://infosa.pl/ktory-owoc-ma-najmniej-kalorii "Który owoc ma najmniej kalorii?,
 • Monica L. Bertoia, Kenneth J. Mukamal, Leah E. Cahill, Tao Hou, David S. Ludwig, Dariush Mozaffarian, Walter C. Willet, Frank B. Hu, Eric B. Rimm, Changes in Intake of Fruits and Vegatables and Weight Change in United States Men and Women followed for Up to 24 Years: Analysis from Three Prospective Cohort Studies",
 • Elise Mandl w Healthline, The 11 Best Fruits for Weight Loss, 02.01.2019.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl