Oczywiście za główną winowajczynię w rozwoju otyłości można uznać cywilizację. Jednak my sami odpowiadamy za własne zdrowie i powinniśmy zrobić wszystko, by je poprawić. Otyłość i nadwagę powoduje zmniejszona aktywność fizyczna, siedzący tryb pracy, a także złe odżywianie, które najczęściej sprowadza się do spożywania gotowych przetworzonych potraw lub fast foodów, które coraz częściej zastępują nam posiłki. Jadamy nieregularnie, za tłusto i za słodko, a do tego zażywamy za mało ruchu. Na efekty nie trzeba długo czekać – zaczyna się nasz mały, prywatny koszmar – nie mieścimy się w ubrania, waga wskazuje coraz więcej kilogramów, lutro pokazuje kogoś innego. Pamiętajmy, że nadwaga nadmiernie obciąża stawy, prowadzi do schorzeń układu krążenia, cukrzycy. A otyłość to już zagrożenie nie tylko zdrowia, ale i życia.
Odchudzanie nie jest prostą sprawą, ale ważne jeśli podejmiemy decyzję o zrzuceniu zbędnych kilogramów. Zasady odchudzania nie są skomplikowane: zwiększona aktywność fizyczna i niskokaloryczna zbilansowana dieta powinny spowodować spadek masy ciała i zapewnić szczupłą sylwetkę. Odchudzanie wymaga samodyscypliny i nieustannego pilnowania się.
Odchudzanie wielu ludziom kojarzy się z restrykcyjnymi dietami, które drastycznie ograniczają ilość spożywanych pokarmów. Nic bardziej mylnego. Najważniejsza jest zmiana nawyków żywieniowych. Głodówka lub radykalna dieta może osłabić organizm. Odchudzanie trzeba starannie zaplanować i zastanowić się, jak przejść przez ten proces łagodnie, bez nadmiernych wyrzeczeń, a co najważniejsze – skutecznie. W procesie odchudzania wykorzystajmy naturalnych sprzymierzeńców.
Ocet jabłkowy
Jest środkiem, który zmniejsza łaknienie, poprzez hamowanie apetytu. Ocet jabłkowy pomaga także w spalaniu tłuszczu i w przemianie cukrów, a także poprawia trawienie, oczyszcza organizm ze złogów oraz toksyn i pomaga mu pozbyć się nadmiaru wody. Ocet jabłkowy to bogactwo witamin, aminokwasów i enzymów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu i dobrego samopoczucia. W połączeniu z dietą ubogą w tłuszcz i sód, a bogatą w błonnik, ocet jabłkowy pozwala na znaczne obniżenie wagi.
Błonnik
Jego działanie można porównać do miotełki, która wymiata z naszych jelit niepotrzebne substancje i toksyny. Odpowiednia ilość błonnika zapewnia lepszą i efektywniejszą pracę jelit. Cennymźródłem błonnika są nasiona babki płesznik (Plantago psyllium) oraz błonnik korzenia konjac (Amorphophallus konjac), a także guma guar zawierająca błonnik rozpuszczalny w wodzie. Korzeń konjac daje uczucie sytości, zaspokaja głód i zmniejsza apetyt.
Hoodia
Hoodia, rodem z Afryki Południowej, jest środkiem hamującym apetyt. Niejako„oszukuje” mózg, przesyłając mu informację o stanie sytości, choć spożyliśmy niewielki posiłek. Nie czując głodu, możemy ograniczyć liczbę kalorii w codziennej diecie i nie wpłynie to na pogorszenie naszego samopoczucia. Hodia eliminuje kłopotliwe dla większości podjadanie pomiędzy posiłkami, przegryzanie, „zajadanie” nerwów i stresu.
Fasolamina
Fasolamina została odkryta w białej fasoli. Dzięki niej jesz, co chcesz, i nie tyjesz. Fasolamina odchudza, zapobiegając przyrostowi tkanki tłuszczowej. Blokuje enzym trzustkowy, który rozkłada skrobię na cukry proste, których nadmiar organizm przetwarza w tkankę tłuszczową. Fasolamina wpływa także na utrzymanie stabilnego poziomu cukru we krwi. Zapobiega nagłym zmianom poziomu glukozy (wzrost i spadek), które powodują powstawanie uczucia głodu po jedzeniu. Stabilny poziom cukru we krwi jest bardzo ważny przy odchudzaniu - podwyższony poziom glukozy wymaga zwiększonej produkcji insuliny, która z kolei aktywując enzymy potrzebne do syntezy tłuszczy pobudza procesy zamiany nadwyżki spożytych kalorii w tkankę tłuszczową.
Przez odchudzanie można przejść bez wyrzeczeń, z pomocą naturalnych środków. Nie zapominajmy tylko o drugim, jakże istotnym, elemencie niezbędnym w procesie zrzucania zbędnych kilogramów – ruchu, a na pewno osiągniemy cel: szczupłą sylwetkę i wynikające z niej zdrowie.
www.fit.pl