Jeden kieliszek za dużo? Zamiast żałować ilości wypitego poprzedniego dnia alkoholu lepiej zacząć działać. Szklanka wody z wyciśniętym sokiem z cytryny i solidny posiłek to podstawa. Śniadanie na kaca nie może być byle jakie. W końcu ma za zadanie postawić nas na nogi po wieczornych harcach, przegnać uciążliwy ból głowy, uspokoić żołądek i przede wszystkim dodać energii.
Jajka
Na drugi dzień po zakrapianej imprezie koniecznie na twoim talerzu powinny znaleźć się jajka. Zawierają one aminokwasy oraz cysteinę, które pomagają wątrobie rozłożyć zalegający w organizmie alkohol. Świetnie sprawdzi się prosta jajecznica, jajka sadzone lub gotowane na wodzie. Jeśli masz ochotę możesz dodać do niej pieczarki, suszone pomidory i inne ulubione składniki. Dodatek ostrych i wyrazistych przypraw takich jak chili czy pieprz pomoże przegonić z ust posmak starego kapcia.
Chleb
Do jajecznicy przyda się kromka chleba. Najlepiej razowego lub pełnoziarnistego, który zneutralizuje mdłości i wchłonie resztę alkoholu. Na deser możemy posmarować kromkę chleba miodem. Zawarta w nim fruktoza przyspiesza rozkład szkodliwego aldehydu octowego.
Rosołek
Cudownej mocy rosołu doświadczyło już wielu imprezowiczów. Niestety jego przygotowanie wymaga jednak trochę kulinarnej wiedzy, czasu i przede wszystkim wysiłku. Dlatego dobrze mieć kogoś, kto poratuje nas w takiej sytuacji i przygotuje pyszną zupkę. Na kaca dobry będzie też żurek i zupa pomidorowa.
Cytrusy
Bogate w witaminę C, której po przepiciu brakuje. Dobrze sprawdzi się też banan. Owoce zawierają fruktozę. Owocowe węglowodany dodadzą nam energii by wreszcie zwlec się z łóżka i zająć codziennymi obowiązkami.