Optymalna i zrównoważona aktywność fizyczna okazuje się jednak zbawienna dla chorych na osteoporozę.
Odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne, dieta bogata w witaminę D oraz unikanie czynników stresogennych to najważniejsze zalecenia dla chorych, które rekomenduje Międzynarodowa Fundacja Osteoporozy IOF a także lekarze.
Ćwiczenia fizyczne mają bowiem bardzo ważny wpływ na proces tworzenia, wapnienia i bilans kości. Nacisk i ruch mięśni pomaga przyswajać wapń a tym samym stymulować kości do wzrostu.
Optymalny i nieforsowny ruch u osób z zaawansowaną osteoporozą wpływa także na zmniejszenie utraty masy kostnej oraz zahamowanie zmian chorobowych.
Ćwiczenia, których partii ciała zaleca się chorym na osteoporozę?
Przede wszystkim aktywujące cały układ kostny i ruchowy organizmu, same ćwiczenia nóg, czy ramion nie pomogą, by zahamować chorobę, atakującą kręgosłup czy miednicę.
Jakie ćwiczenia wybrać?
Chorzy z osteoporozą powinni dużo spacerować – spokojny i zrównoważony chód, aktywuje do pracy wiele mięśni, w tym rąk, nóg i kręgosłupa. Codzienne spacery można uzupełniać akcesoriami. Świetnie sprawdzają się kijki do Nordic Walking, które pobudzają często nieużywane podczas tradycyjnego chodu, mięśnie kręgosłupa, a także zapewniają optymalne napięcie mięśni. Jak zacząć? Warto zacząć od kilkunastu minut, a gdy kondycja na to pozwala, przedłużać trening do kilkudziesięciu.
[-------]
Basen to także sprzymierzeniec seniorów cierpiących na osteoporozę. Zarówno pływanie jak i aqua aerobik polecany jest osobom, u których rozpoznano chorobę i tych zmagających się z osteoporozą od lat.
Woda odciąża stawy i kręgosłup więc trening w wodzie jest nie tylko bezpieczny, ale także przyjemny i nie powoduje znacznego wysiłku, jeśli chory nie przekracza swojego ustalonego tempa.
Basen poprawia także kondycję i wydolność, jednak nie jest wskazany osobom, u których występują także problemy z reumatyzmem i sercem (zwłaszcza z wstawionym rozrusznikiem serca lub zastawką). Przeciwskazaniem mogą być również choroby i stany zapalne skóry.
Trening na rowerze każdemu dostarcza radości i nie wymaga znacznego wysiłku, dlatego seniorzy z osteoporozą nie powinni się go obawiać. Spokojna jazda na rowerze poprawia kondycję i sprawność. Chorzy z osteoporozą powinni jeździć w pozycji wyprostowanej, tak by nie obciążać kręgosłupa i stawów.
Ćwiczenia ogólnogimnastyczne niewymagające większej ingerencji ruchowej - naturalnym napinaniem mięśni brzucha, krążeniami ramion, klasycznych odwodzeń, przywodzeń, skłonów – takie ćwiczenia należy jednak skonsultowane z lekarzem w celu ustalenia możliwości ruchowych poszczególnych pacjentów.
www.senior.fit.pl