Osteoporoza jest rosnącym problemem zdrowotnym. W oparciu o kryteria diagnostyczne WHO (wynik T-score mniejszy lub równy -2.5 SD) szacuje się, że około 22 mln kobiet i 5,5 mln mężczyzn w wieku od 50 do 84 lat, w Unii Europejskiej cierpi na osteoporozę (dane z 2010 roku). Ze względu na zachodzące zmiany demograficzne, liczba kobiet i mężczyzn dotkniętych osteoporozą w UE wzrośnie z 27,5 mln w 2010 roku do 33,9 mln w 2025 roku, co stanowi wzrost o 23%. Dlatego eksperci z zadowoleniem przyjęli wyniki nowych badań na temat suszonych śliwek kalifornijskich opublikowanych w czasopiśmie „Osteoporosis International” w lutym 2016 roku, które wskazują na ważną rolę, jaką suszone śliwki mogą odegrać w utrzymaniu zdrowych kości.
Badanie opiera się na próbie klinicznej, która rozwinęła wcześniejsze dowody na to, że suszone śliwki mogą pomóc w utrzymaniu zdrowych kości u kobiet po menopauzie. We wcześniejszym badaniu stwierdzono, że u kobiet w okresie pomenopauzalnym, które spożywają 100g (tj. około dwie dzienne porcje lub około 10-12 owoców) suszonych śliwek kalifornijskich przez jeden rok, nie obserwuje się utraty gęstości mineralnej kości (BMD) w kości łokciowej (jednej z długich kości przedramienia) i kręgosłupie, w porównaniu do grupy kontrolnej. W nowym badaniu sprawdzano, czy te same wyniki mogą zostać osiągnięte, spożywając tylko 50g suszonych śliwek (jedna dzienna porcja, tj. 5-6 owoców). Badania wykazały, że nawet porcja 50g suszonych śliwek dziennie jest równie skuteczna jak porcja 100g suszonych śliwek dziennie w ograniczaniu utraty masy kostnej u starszych kobiet w okresie pomenopauzalnym, u których występuje zwiększone ryzyko osteoporozy.
W badaniu przypisano kobiety do jednej z trzech grup: osób spożywających 0g suszonych śliwek kalifornijskich, spożywających 50g suszonych śliwek kalifornijskich lub spożywających 100g suszonych śliwek kalifornijskich dziennie przez okres 6 miesięcy. Wszystkie kobiety były również zobowiązane do przyjmowania suplementów wapnia i witaminy D – dwóch zasadniczych składników odżywczych kluczowych dla zdrowych kości. Wyniki pokazały, że osoby otrzymujące suplementy i spożywające suszone śliwki wypadły lepiej, wykazując znacznie wyższe pomiary gęstości kości całego ciała niż ci, którzy brali suplementy bez spożywania suszonych śliwek. Mimo że suszone śliwki nie zawierają wapnia ani witaminy D, są bogatym źródłem witaminy K i manganu* (który uznano w Unii Europejskiej za pierwiastek istotny dla zdrowia człowieka), uznając istotne znaczenie tych składników w utrzymaniu zdrowych kości. Prowadzone są obecnie dalsze prace w celu zbadania dokładnych mechanizmów, dzięki którym suszone śliwki mogą odgrywać istotną rolę w utrzymaniu zdrowych kości; w szczególności nad tym, czy odpowiadają za to specyficzne składniki odżywcze suszonych śliwek czy też odpowiada za to cały pakiet składników.
„Wyniki badań sugerują, że włączenie 5-6 suszonych śliwek dziennie do diety sprzyjającej utrzymaniu zdrowych kości może pomóc utrzymać gęstość mineralną kości na odpowiednim poziomie, co w konsekwencji oznacza powstrzymanie złamań związanych z osteoporozą" – mówi dr Shirin Hooshmand, główny badacz, pracownik Wydziału Wychowania Fizycznego i Dietetyki na San Diego State University.
Badanie ma bardzo ścisły związek z innym badaniem ostatnio opublikowanym przez naukowców w czasopiśmie „Nature”, które sugeruje, że suszone śliwki kalifornijskie mogą pomóc zminimalizować utratę masy kostnej u osób narażonych na działanie promieniowania, w tym astronautów w przestrzeni kosmicznej, pracowników narażonych na działanie promieniowania oraz osoby poddawane radioterapii w ramach leczenia raka.
Przeprowadzone ostatnio połączone badania naukowe stanowią ważny punkt zwrotny dla suszonych śliwek kalifornijskich. Dzięki badaniom ten naturalny i uniwersalny składnik może zostać uznany poprzez oficjalne oświadczenie zdrowotne Unii Europejskiej – po skompletowaniu dokumentacji i przedstawieniu dowodów rzeczowych.
www.senior.fit.pl