Metoda stosowana przez Chińczyków od kilku tysięcy lat. Nie leczy wprawdzie ciężkich chorób - uśmierza jedynie ból, ale co najważniejsze nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Jest wpisana na listę WHO i leczy astmę, alergie, migrenę, choroby układu pokarmowego oraz łagodzi bóle.
fit.pl
2006-02-13 00:00
Udostępnij
Akupresura
Zachodnia medycyna zawsze była sceptycznie nastawiona do medycyny naturalnej, dlatego też akupresurę przyjęła nie bez wątpliwości, przede wszystkim dlatego, że opisane przez Chińczyków kanały energetyczne nie pokrywają się ze splotami nerwowymi. Jednak po przeprowadzeniu badań lekarze udowodnili, że podczas terapii organizm wytwarze endorfiny, łagodzące ból. Obecnie akupresura jest wpisana na listę WHO i leczy astmę, alergie, migrenę, choroby układu pokarmowego oraz łagodzi bóle.

Akupresura wskazana jest szczególnie w stanach depresji i przewlekłych dolegliwości. Nie powinno się stosować akupresury w przypadku otwartych uszkodzeń skóry. Ciąża to stan, w którym również należy uważać ze stosowaniem  masażu punktów meridianach. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy terapia nam nie zaszkodzi powinniśmy się skontaktować z lekarzem.

Przed zabiegiem powinniśmy się zrelaksować i rozluźnić. Miejsca, w których znajdują sie receptory są bardzo podatne na dotyk, a kanały energetyczne ułożone są symetrycznie, należy więc masować te punkty po obu stronach ciała. Przy silnych bólach należy masowane miejsca mocniej przyciskać, a przy ostrych objawach choroby przeprowadzać terapię nawet 3 razy dziennie. Najważniejsze jednak jest to, że kiedy występują jakiekolwiek niepokojące dolegliwości związane z akupresurą, terapię należy niezwłocznie przerwać.

Stres
Należy uciskać przez około minutę punkty we wgłębieniach u podstawy czaszki. Złagodzi to napięcie mięśni, karku i ewentualnie głowy.

Napięcie
Przez minutę należy uciskać punkt między kością dużego i drugiego palucha (stopy), w kierunku mniejszego palca.akupresura4

Roztargnienie
Należy uciskać mocno przez minutę punkt po wewnętrznej stronie stopy, tuż za kłębem stawu dużego palucha. Masaż tego punktu poprawia pamięć i koncentrację.

Niskie ciśnienie
Czubkiem palca uciskaj punkt tuż pod przegrodą nosa.

Przeziębienie
Delikatnie kilka razy masuj palcami brwi, zaczynając od nasady nosa i posuwając się na boki.

Ból głowy i karku
Lekko i rytmicznie uciskaj przez minutę punkt pomiędzy palcem wskazującym a kciukiem. Złagodzisz bóle i zawroty głowy, bóle umiejscowione na twarzy oraz sztywnienie karku. Pomaga też na kaca.

Ból brzucha
Ogrzaną łyżką albo obiema dłońmi łagodnie masuj punkt znajdujący się pod sutkiem na wysokości pępka.

Bóle pleców
Znajdź punkt w środku dołu podkolanowego gdzie wyczuwasz puls. Lekko go uciskaj dwie minuty do trzech razy dziennie.

Brak koncentracji
Oddychając głęboko, uciskaj lekko przez dwie minuty punkt na grzbiecie nosa, pomiędzy brwiami. Powtarzaj 3 - 5 razy.


www.fit.pl