Bieganie to naturalna czynność ludzkiego organizmu – od początku człowiek jest przystosowany do aktywności – ruch, bieg, ucieczka, bądź gonienie to naturalne odruchy. Rozsądny jogging dostosowany do potrzeb danego człowieka, schorzeń czy chorób pozwoli na wzmocnienie układu sercowo-naczyniowego, oraz sprawność układu oddechowego.
Kto nie może biegać?
Bieganie jest zabronione dla osób z dużą nadwagą, gdyż zbyt duża ilość kilogramów może poważnie uszkodzić stawy i układ kostny. Już 10 kilogramowa nadwaga stanowi zagrożenie dla stawów kolanowych i biodrowych! W tym przypadku zaleca się energiczne spacery, wchodzenie po schodach (ale zjeżdżanie windą!), piesze wycieczki. Osoby w podeszłym wieku, także, nie powinny przesadzać z forsowaniem organizmu intensywnym bieganiem. Zajęcia tego rodzaju powinny odbywać się pod okiem wyszkolonego przewodnika bądź instruktora, gdyż stosując błędną technikę zachodzi ryzyko pogłębienia się dolegliwości kostno- stawowych.
Jaki bieg dla serca?
Najlepszym bieganiem dla układu naczyniowego i wzmocnienia mięśnia sercowego jest minimum 40 minutowy trening (oczywiście po uprzednim przygotowaniu), który prowadzi do umiarkowanej zadyszki, podczas której można w miarę swobodnie rozmawiać, tętno nie powinno przekraczać 180 bpm (rozgrzewka – około 100-120 uderzeń/minutę), pożądane jest wystąpienie potu. Wdech wykonujemy nosem, wydech ustami – aby ogrzać dostarczane powietrze i lepiej dotlenić organizm.
Taki trening biegowy 3-4 razy w tygodniu jest doskonałą profilaktyką przed chorobami układu krążenia jak: zawały serca, udary, miażdżyca. Palacze oraz osoby cierpiące na choroby serca powinny skonsultować swój trening z lekarzem, oraz być prowadzone podczas ćwiczeń przez profesjonalistę – nie powinny biegać w pojedynkę.
Przeciwwskazania odnośnie biegania występują w przypadku:
- zawałowców
- choroba niedokrwienna serca, ból dławicowy
- wady zastawkowe, szczególnie sinica
- nieleczone nadciśnienie i cukrzycę
- powiększenie mięśnia sercowego
Aby zadbać o swój układ sercowo- naczyniowo prócz biegania warto pamiętać o odpowiedniej diecie bogatej w: białko, NNKT, surowe warzywa i wodę mineralną, oraz o codzienny odpoczynek i relaks.
Ewa Wijatkowska
www.fit.pl