Nerki zarówno, jak serce i mózg to jedne z naczelnych organów, które kontrolują prawidłową prace organizmu. Układ moczowy,m a przede wszystkim nerki, są swoistymi filtrami dla organizmu. Na dobę oczyszczają ponad 180 litrów krwi z substancji szkodliwych, zużytych tkanek i komórek, pozostałości z przerobu pożywienia.
Nerki to także swoisty magazyn do produkcji moczu, czyli zbędnych produktów przemiany materii, które mogą zatruwać organizm człowieka. Średnio nerki podczas doby produkują 1,5 l moczu. Dzięki nerkom w organizmie utrzymana jest także prawidłowa gospodarka wodno-mineralna.
Choroby nerek postępują często bez widocznych objawów. Dopiero ostrzegawczym sygnałem, który wskazuje na wystąpienie choroby dróg moczowych bądź nerek jest ogólny stan organizmu: osłabienie, poszczególne dolegliwości a także kolor i zapach moczu. Bywa i tak, że choroba uśpiona kilka lat, nagle reaktywuje się, zmuszając chorego do leczenia nerkozastępczego przy pomocy dializy lub nawet w skrajnym przypadku przeszczepu nerki.
Objawy chorób nerek mogą być bardzo zróżnicowane i nie wskazywać na problemy z nerkami. Dość częstymi objawami są podwyższone ciśnienie krwi, łuszczenie skóry, złe samopoczucie, nadpobudliwość apatia, senność, bóle głowy, gorączka, wymioty, obrzęki nóg, pieczenie o bolesne oddawanie moczu, częste oddawanie moczu, zapach amoniaku w ustach.
Choroby nerek, które najczęściej dzieci, dorosłych i seniorów to:
Odmiedniczkowe zapalenie nerek
To schorzenie wywołane przez baterie pałeczek okrężnicy Escherichia coli. Choroba występuje równie często u dorosłych, jak i dzieci głównie dotyczy kobiet. Choroba charakteryzuje się wydalaniem moczu o kolorze białym, oraz uczuciem bólu w okolicach lędźwiowych z jednej lub z drugiej strony, nadciśnienie tętnicze, osłabienie.
Kamica nerkowa
Charakteryzuje się swoista kolką nerkową, czyli nawet kilkugodzinnym ostrym bólem w okolicach nerek, promieniującym także w kierunku krocza, pojawia się krwiomocz, nudności i wymioty. Kamica bardzo często dotyczy mężczyzn i dotyka 5 proc. populacji.
Dlaczego kamica? Choroba powstaje w wyniku łączenia - krystalizacji związków moczu i tworzenia z nich kamieni, które zalegają w nerkach, powodując ucisk i promieniując ból.
[-------]
Kłębuszkowe zapalenie nerek
Wyróżniamy dwie postacie tego schorzenia: ostrą i przewlekłą
Ostre, głównie dotyczy podłoża immunologicznego, czyli związana jest z ze słabą odpornością. Jej powodem może być przebyta angina, niedoleczona grypa, czasami też zakażenia skóry. Nieleczone zapalenie nerek może doprowadzić do powstawania niewydolności nerek Objawami towarzyszącymi to podwyższone ciśnienie krwi, mocz w kolorze brunatnym lub bordowym, obrzęki twarzy, silne bóle głowy.
Przewlekłe, którego przyczyną jest uszkodzenie błony odpowiedzialnej za prawidłową pracę kłębuszków nerkowych, do którego mogło dojść w wyniku stanu zapalnego. Choroba może mieć swoje okresy wygaszania i remisji z ustępowaniem objawów w dzień a nasilaniem się w nocy. Objawami mogą być osłabienie, brak apetytu, piana w moczu, krwiomocz obrzęki, bóle głowy, wodobrzusze.
Rak nerek
Dotyczy seniorów po 40 i 50 roku życia, dotyczy częściej mężczyzn. Objawy mogą pojawić się późno a wykrywalny guz może pojawić się w jamie brzusznej. Do najczęstszych objawów należą: bark apetytu, utrata wagi, bóle głowy, krwiomocz, ból w okolicy lędźwiowej, gorączka.
Rak nerki najczęściej jest wypadkową długoletniego palenia papierosów.
Niewydolność nerek
to choroba, która jest efektem przebytych i niedoleczonych innych chorób: kamicy nerkowej, wad i zakażeń układu moczowego a także oznacza częściowa lub całkowitą niezdolność nerek do samodzielnego filtrowania i odtoksyczniania organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii.
Do niewydolności nerek dochodzi, gdy uszkodzeniu uległo ponad 60 procent miąższu nerkowego.
Objawami są przede wszystkim zatrzymanie moczu w organizmie, ze względu na brak wydalania produktów przemiany materii.
Światowy Dzień Nerek obchodzony w każdy drugi czwartek marca, jest też kampanią, która ma na celu propagowanie świadomości znaczenia zdrowych nerek dla zdrowia organizmu ludzkiego, informowanie o chorobach i dolegliwościach, które mogą sugerować pierwsze symptomy chorób związanych z nerkami.