Wiedza na temat cukrzycy wśród Polaków jest bardzo mała jak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP w związku z obchodami Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, które przypadają 14 listopada każdego roku  
fit.pl
2010-11-19 00:00
Udostępnij
Cukrzyca: nadal mało o niej wiemy
cukrzycaBadania, dotyczące znajomości przynajmniej podstawowych informacji, objawów dotyczących cukrzycy i wykonywania pomiarów poziomu glukozy we krwi, wykazały, że polskie społeczeństwo nadal niewiele wie o tej chorobie.

Do najbardziej niepokojących sygnałów, kótre odkryli badacze, jest fakt, że jedna piąta Polaków nigdy nie badała sobie stężenia glukozy we krwi i tylko jedna czwarta wykonuje takie badania co roku.

Tymczasem lekarze alarmują, iż spośród 2,6 mln Polaków aż 750 tyś nie wie, że jest chorych i nie jest leczona.

O niewielkiej wiadomości Polaków dotyczącej cukrzycy świadczy fakt, iż większość chorób jest wykrywana przypadkiem podczas rutynowych kontroli u lekarza lub podczas pobytu w szpitalu.

Jest to związane z tym, że większość ludzi, nie potrafi wymienić choćby dwóch objawów, które mogłyby świadczyć o wystąpieniu choroby. Najczęściej wskazywanymi były: uczucie senności w ciągu dnia (28 proc.) zwiększone pragnienie (26 proc.), zmęczenie (25 proc. i zwiększony poziom cukru we krwi (25 proc.).

[-------]

Tymczasem w Polsce przybywa osób, które mają problemy z tolerancją cukru i zaburzeniami metabolizmu glukozy, co już jest poważnym sygnałem o możliwości wystąpienia cukrzycy, zwłaszcza obserwuje się to zjawisko u dzieci i młodych ludzi.

diabetes 1a(1)Seniorzy cierpią na cukrzyce, głównie w wyniku problemów innymi chorobami, np. nadciśnieniem, chorobami serca i układu krwionośnego a także nadwagą i otyłością, niezdrową dietą, brakiem aktywności fizycznej.

Diabetycy dietetycy ostrzegają, nasza wiedza, prócz tego, że jest niekompletna, ale także błędna. Wielu badanych twierdzi, że cukrzycy nie da się uniknąć. Tymczasem w większości przypadków jest to cukrzyca typu w 2, wynikająca z nieodpowiedniego odżywiania i niezdrowego stylu życia!

W ponad 80 procentach przypadków ankietowani nie byli świadomi także, jakie konsekwencje przynosi nieleczona cukrzyca. Tylko nieliczni, a zwłaszcza chorzy wiedzą, że nieleczona może doprowadzić do poważnych powikłań, jak zawały, udary, niewydolność nerek, amputacje nóg, utratę wzroku, nawracające zakażenia grzybicze i bakteryjne.

Według lekarzy takie badania zmuszają do refleksji nad stanem profilaktyki cukrzycy oraz ogromnej potrzeby edukacji społecznej na temat cukrzycy i prowadzenia szeroko zakrojonej profilaktyki tej choroby. Co więcej Działania edukacyjne powinny być skierowane nie tylko do osób zdrowych, ale także chorych.

www.fit.pl