Od dawna wiadomo, że aktywność fizyczna jest kluczem do długiego i zdrowego życia. Naukowcy z Finlandii postanowili sprawdzić, jak aktywność ruchowa wpływa na poprawę koordynacji i równowagi kobiet po 50 roku życia, zagrożonych osteoporozą.
Kobiety podzielono na dwie grupy – jedna z nich regularnie ćwiczyła dwa razy w tygodniu, druga natomiast nie była aktywna fizycznie. Kobiety w grupie ćwiczącej przede wszystkim wykonywały ćwiczenia, które miały poprawić ich równowagę, koordynację i wzmocnić mięśnie nóg.
Po dwóch latach obserwacji obu grup kobiet, naukowcy ogłosili wyniki, z których jasno wynika, że ćwiczenia pozwoliły kobietom na wzmocnienie kości i zminimalizowanie urazów szyjki biodrowej.
- Do złamania szyjki udowej doszło w 52% przypadków u kobiet z grupy nie ćwiczącej i jedynie 17% w grupie aktywnej fizycznie. Umiarkowana aktywność fizyczna zwiększyła wytrzymałość kości u kobiet – podkreślił Raija Korpelainen, który nadzorował przebieg badania.
Wystarczą umiarkowane ćwiczenia dwa razy w tygodniu, by poprawić koordynację, a także zniwelować ryzyko złamań. Ćwiczenia fizyczne i ruch mają zasadnicze znaczenie dla zdrowia kośćca i są zapewne najważniejszym czynnikiem zewnętrznym, wpływającym na jego rozwój oraz przebudowę. Do osteoporozy prowadzi przede wszystkim brak mechanicznych naprężeń, działających na kość w wyniku czynności ją obciążających oraz działania mięśni posturalnych.
Stosowanie treningu natury siłowej, pobudza komórki, dzięki czemu kości stają się bardziej zwarte i mocniejsze. Stosowany systematycznie pozwoli uniknąć nieprzyjemnych skutków choroby. Można w ten sposób opóźnić a nawet zapobiec procesowi choroby.
www.fit.pl