Ginekomastia może być wynikiem zbyt wysokiego poziomu kobiecych hormonów we krwi, głównie estrogenów oraz podawaniem androgenów i witaminy D w młodym wieku.
Nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy piersiowej, w wielu przypadkach jest jest wynikiem otyłości u starszych i dojrzałych mężczyzn. Zazwyczaj przyczynę wykazuje badanie oraz wywiad w trakcie wizyty lekarskiej.
Na typową ginekomastię choruje średnio 2/3 seniorów po 50 roku życia. Specjaliści szacują, że przyczyną tej nieprawidłowości, jest przejście androgenów w estrogeny.
Za rozrost lub wzrost tkanki tłuszczowej wokół męskich sutków jodpowiedzialna jest gospodarka hormonalna a konkretnie zaburzenie równowagi pomiędzy działaniem prolaktyny a estrogenu i progesteronu w procesie wzrastania sutków. Gdy spada poziom androgenów a wzrasta hormonów kobiecych jest to sygnał dla organizmu do produkcji tkanki tłuszczowej wokół sutków.
Lekarze przekonują, że decydującym bodźcem wpływającym na rozrost sutka mają ośrodki podwzgórzowej przysadkowe w mózgu. Co oznacza, że prawdziwą i najważniejszą przyczyną może być nieprawidłowa praca – nadczynność przysadki, wykluczająca jednak zaburzeń hormonalnych w obrębie nadnerczy i tarczycy.
Jakie inne schorzenia i choroby mogą być również przyczyną ginekomastii?
- otyłość
- nowotworowe i nienowotworowe zmiany nadnerczy
- potworniaki
- guzy złośliwe
- rak płuc oskrzelopodobny
www.senior.fit.pl