Jak się uchronić przed osteoporozą?

Odpowiednio zbilansowana dieta to klucz do mocnych kości. A zdrowe kości to ochrona przed osteoporozą
fit.pl
2011-01-12 00:00
Udostępnij
Jak się uchronić przed osteoporozą?
osteoNa czym polega osteoporoza?

To choroba polegająca na zmniejszeniu masy tkanki kostnej w jednostce objętości, ale ilość składników mineralnych pozostaje niezmieniona w stosunku do macierzy kostnej. Kości stają się przez to delikatniejsze, budujące je beleczki są cieńsze i mniej wytrzymałe na urazy mechaniczne. Stąd nietrudno o złamania.

Czynniki ryzyka

Schorzenie to dotyka zazwyczaj osoby po 50 roku życia, nieco częściej kobiety niż mężczyzn. Narażone są zwłaszcza te kobiety, które mają drobną budowę kośćca, niedowagę, spożywają zbyt małą ilość wapnia z pokarmem, mają zaburzenia hormonalne oraz stwierdza się przypadki osteoporozy w rodzinie. Predysponowane są też osoby, które palą papierosy, nie stronią od używek takich jak kawa czy alkohol i nie wykazują aktywności fizycznej.

Jak zapobiegać i leczyć?

Najważniejszym czynnikiem - zarówno w przypadku profilaktyki jak i terapii schorzenia jest właściwa dieta. Dostarczanie odpowiedniej ilości wapnia już od wieku dziecięcego i poprzez dalsze okresy życia zapewnia prawidłowy rozwój elementów kostnych oraz ich właściwą budowę i gęstość. Należy więc dbać, by wprowadzać do diety dzieci i młodzieży produkty bogate w wapń. Są to przede wszystkim mleko i jego przetwory (sery, jogurty, kefiry) oraz pewne przetwory rybne.

Zapotrzebowanie na wapń jest różne w różnych okresach życia. Dziewczęta i młode kobiety do 24 roku życia winny spożywać 1200 mg wapnia na dobę, powyżej 24 roku życia - 1000 mg, a kobiety w ciąży i karmiące aż 1200 - 1600 mg. Podobnie wzrasta też norma dla kobiet w trakcie menopauzy, nawet do 1500 mg.

Z warzyw, większe ilości wapnia zawierają kapustne. Jednak nie są zbyt dobrym jego źródłem, ponieważ pochodzący z nich wapń jest trudno przyswajalny. Jest tak, ponieważ występuje tam w formie nierozpuszczalnych soli, co nie pozwala na jego uwolnienie. Warto zaznaczyć, że zalecane mleko nie powinno być w 100% pozbawione tłuszczu.

Najlepiej gdy zawiera ono pewne, niewielkie jego ilości (0,5 - 1,5%), ponieważ rozpuszczają się w nim pewne witaminy takie jak A, D, E i K. W profilaktyce i terapii osteoporozy ważna jest witamina D, która ułatwia wchłanianie wapnia i pobudza aktywność komórek kościotwórczych. Jest ona też wytwarzana w naszej skórze pod wpływem działania promieni słonecznych. Warto więc poddawać się jego działaniu np. na spacerze, co dodatkowo będzie pewną dawką aktywności fizycznej.

dieta-na-tak

Joanna Niedźwiecka

www.fit.pl