WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA
- Niewyjaśnione krwawienie z odbytu w czasie rektoskopii (samo stwierdzenie u chorych żylaków odbytu nie zwalnia lekarza z szukania innych przyczyn).
- Wątpliwości lub podejrzenie tzw. zmian organicznych w badaniu kontrastowym jelita grubego.
- Brak zmian w badaniu radiologicznym jelita grubego, przy utrzymywaniu się takich objawów jak bóle i parcie na stolec oraz biegunka.
- Kontrola po leczeniu operacyjnym jelita grubego, polipektomii kolonoskopowej, ocena wyników leczenia farmakologicznego.
- Stany uznane za przednowotworowe
- Wskazania do zabiegu endoskopowego (usunięcia polipa, ciała obcego, tamowania krwawienia).
Jak często ? W zależności od potrzeb, wykonywane na zlecenie lekarza
Na czym polega ? Polega ono na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika zakończonego kamerą i przesłaniu obrazu na zewnątrz. Do tego celu służy giętki instrument zwany kolonoskopem, który jest zbudowany podobnie jak fiberoskop służący do diagnostyki górnego odcinka przewodu pokarmowego. Podczas kolonoskopii możliwe jest też pobieranie wycinków błony śluzowej jelita grubego do badań histopatologicznych, a także wykonywanie drobnych zabiegów, np. usuwanie pojedynczych polipów.
Uwaga: Aby wykonać to badanie, pacjent musi być odpowiednio przygotowany – jelita powinny być opróżnione z treści pokarmowej, co uzyskuje się głodówką w przeddzień badania oraz stosowaniem wlewów oczyszczających jelito grube (lewatywa) lub doustnych środków przeczyszczających (np. fortrans).
Ponieważ kolonoskopia jest zwykle badaniem bolesnym, najlepiej wykonać ją w znieczuleniu ogólnym, zwłaszcza że czas wykonania badania może przekroczyć 30 minut. Badanie wykonywane jest zwykle w pozycji leżącej na boku.
Gdzie? W każdej większej aglomeracji jest wiodący szpital onkologiczny, który może prowadzić badania kolonoskopowe.