Seler, burak, pietruszka na co dzień wywołują grymas na twarzach wielu osób, jednak niewiele osób wie, że właśnie korzenie tych warzyw są najlepszymi sprzymierzeńcami zdrowia i dobrej kondycji. Sprawdź, które z nich powinny znaleźć się w Twojej diecie.
Żeń-szeń
To król wśród wszystkich, zdrowych korzeni. Zawiera ponad 200 substancji odżywczych i już od ponad 4000 lat jest wykorzystywany nie tylko w kuchni, ale także w chińskiej medycynie naturalnej. Chińska nazwa "rénshēn" oznacza "człowiek-korzeń" nawiązując tym samym do właściwości, które są niezbędne dla ludzkiego organizmu i wyglądu korzenia, przypominającego sylwetkę człowieka.
Żeń-szeń to istna bomba witaminowa. Zawiera najważniejsze witaminy dla funkcjonowania naszej skóry, włosów, organów i całego organizmu. Wśród nich wyróżnić można przede wszystkim A, B1, B2 oraz C a także minerały, takie jak miedź, fosfor, cynk, potas i żelazo.
Korzeń żeń-szenia to nieoceniony pomocnik w walce z chorobami nowotworowymi, cukrzycą, a także problemami z wzwodem i impotencją u mężczyzn. Żeń-szeń stosowany regularnie łagodzi objawy menopauzy oraz andropauzy.
Żeń-szeń u osób młodych należy stosować z godnie z zaleceniami lekarza. Kobiety w ciąży, mamy karmiące oraz dzieci nie powinny stosować żeń-szenia ze względu na właściwości alergizujące oraz rozrzedzanie krwi.
Korzeń chrzanu
Znany i ceniony od wieków w medycynie ludowej. Chrzan to nie tylko aromatyczny i pikantny smak, ale przede wszystkim warzywo, warzywo, które idealnie podkreśla smak potraw mięsnych i jednocześnie poprawia trawienie. Korzeń chrzanu pobudza soki trawienne i reguluje proces trawienia, odkwasza i walczy z niestrawnościami.
Dzięki swojemu zapachowi, smakowi i właściwościom antyseptycznym korzeń oraz liście chrzanu mają właściwie bakteriobójcze i grzybobójcze. Ponadto chrzan to bardzo konkurencyjnej względem innych produktów źródło błonnika. W 100 g chrzanu znajduje się ponad 7 gramów aktywnego błonnika.
Chrzan to także świetne lekarstwo na przeziębienie, dzięki intensywnemu zapachowi i smakowi, pobudza znieczulone katarem kubki smakowe i udrażnia zatoki przynosowe, pozwalając na swobodne oddychanie. Chrzan wspomaga walkę z bakteriami i wirusami, przyspieszając tym samym rekonwalescencje w trakcie przeziębień i grypy.
Korzeń imbiru
Imbir to doskonała przyprawa w proszku i na surowo. Nadaje wykwintny smak i aromat wielu daniom oraz napojom, pobudzając apetyt i walcząc z wieloma chorobami, między innymi przeziębieniem, grypą, dolegliwościami około-menstruacyjnymi, chorobą lokomocyjną. Imbir to również ceniony afrodyzjak i sprzymierzeniec miłosnych igraszek.
Imbir dzięki lekko pikantnemu, korzennemu i słodkawemu smakowi poprawia apetyt, wspomaga proces trawienia, działa żółciopędne i łagodzi uczucie mdłości oraz zapobiega wymiotom po narkozie. Imbir usuwa wzdęcia, wspiera odporność i łagodzi dolegliwości przeziębienia, - głównie lecz bóle gardła, działa rozgrzewająco i oczyszcza. Średni korzeń imbiru zawiera około 4,36% błonnika.
Imbir to przyprawa, która nadaje się do wszelkich napojów, głównie herbat, napojów alkoholowych, sosów, zup, a także ciast, dań mięsnych i przekąsek.
Burak
Głęboka czerwień i fiolet buraka to znakomite źródło żelaza i fosforu. Dzięki zawartości błonnika sok z surowego buraka od lat stosuje się w medycynie naturalnej jako skuteczny środek oczyszczający i odchudzający. Burak czerwony to bogactwo witamin i minerałów. Znajdziemy w nim między innymi mangan, potas, fosfor, żelazo oraz witaminy z grupy A, B oraz C.
Burak to także cenione warzywo w profilaktyce i terapii antynowotworowej.
Korzeń selera
Seler jest znakomitym dodatkiem do zup i sałatek, tymczasem nie każdy wie, że jest to także prawdziwą bomba witaminowa. Seler podobnie jak poprzednie warzywa jest korzeniem lekkostrawnym i niskokalorycznym. W dodatku od wieków w medycynie ludowej uznaje się go jako sprawdzony sposób na zwiększanie męskiego libido.
Dzięki zawartości witaminy C, seler to także warzywo pomocne w leczeniu nowotworów i infekcji. Obecność żelaza w selerze łagodzi obrzęki, reguluje funkcjonowanie układu nerwowego oraz pobudza układ krwionośny do produkcji krwinek.
www.senior.fit.pl