Dysfunkcje kostnoszkieletowe wywołane przez nadwagę, bądź otyłość, problemy z sercem, nadciśnienie, to najczęstsze problemy współczesnych seniorów. Jak im przeciwdziałać? Jak zwalczać objawy i hamować już istniejące choroby?
Zbawienna okazuje się dieta połączona z ćwiczeniami, należy jednak stosowac zasadę zdrowego środka I pamiętać o swoich ograniczeniach.
Wspócześni seniorzy, stosująć dety, stawiają sobie zbyt wysokie poprzeczki. W badaniach przeprowadzonych, w 2005 roku, w szpitalu Villa Garda (Werona) wykazano na grupie ponad 1700 otyłych kobiet, że im niższe jest wymarzone BMI oraz im niższe jest akceptowane docelowe BMI, osiągnięte w wyniku stosowania diety, tym większe jest ryzyko rozczarowania i porzucenia diety.
Kolejny problem to nieodpowiednia dieta. Bez konsultacji z lekarzem wszelkie działania mogą doprowadzić do anemii oraz innych komplikacji zdrowotnych. Zwłaszcza cukrzycy powinni konsultować wybór diety ze swoimi diabetykami.
Woda to podstawa
Niezależnie od diety, którą stosujemy, picie wody jest bardzo ważne. Niedobory wody, stanowią zagrożenie dla życia. Pamiętajmy, że organizm starszej osoby traci wodę szybciej. Potrzebujemy dostarczać ją organizmowi codziennie, by utrzymać nasz organizm w dobrym stanie. Szacuje się, że człowiek przeciętnie powinien spożywać około 2 l dziennie z tym, że połowa tej ilości w postaci napojów. Uzupełniać niedobory wody można także poprzez spożywanie pokarmów (np.owoców i warzyw), zawierających duże ilości wody, potrawy te są najczęściej niskokaloryczne zatem pomagają w odchudzaniu. Dieta, w której głównym składnikiem jest woda na pewno pomaga oczyścić organizm z toksyn, poprawi metabolizm oraz samopoczucie. Bardzo dobrym pomysłem są wszelkiego rodzaju: zupy kremy, koktajle, soki owocowe (naturalne).
Należy unikać podjadania, posiłki powinny być tak zbilansowane i sycące, aby organizm nie musiał korzystać z dodatkowych, często niezdrowych przekąsek (chyba, że mamy pod ręką: marchewkę, jabłko albo inny owoc). Warto zrezygnować z nasyconych tłuszczów i cukrów. Sałatki i mięsa świetnie smakują z oliwą z oliwek, która jest zdecydowanie zdrowsza niż typowy olej, który mamy na półce. Dla zdrowiej diety seniorów na pewno lepiej przysłużą się potrawy gotowane bądź grillowane a także produkty, zawierające błonnik oraz skrobię zawartą w razowym pieczywie, kaszach, brązowym ryżu, warzywach i roślinach strączkowych.
Odchudzanie po 50 roku życia to przede wszystkim mądre ustalanie posiłków i umiar. lość należy oczywiście przedłożyć na jakość, osoby starsze tracą znacznie szybciej potrzebne witaminy i minerały, dlatego każdy posiłek powinien obfitować w kolorowe i zdrowe akcenty, które pobudzają apetyt i czynią z posiłku prawdziwą ucztę.
www.senior.fit.pl
Odchudzanie seniora, czyli dieta po 50
Odchudzanie osób w wieku senioralnym to dość nowe i modne zjawisko, obserwowane od kilku lat, w wielu społeczeństwach. Seniorzy coraz częściej zaczynają podejmować walkę z otyłością, walcząc o swoją aktywność fizyczną i zmianę sposobu żywienia