Jak wybrać dobry sprzęt do mierzenia ciśnienia?
Technika czy tradycja?
Obecnie do domowego pomiaru ciśnienia wykorzystuje się ciśnieniomierze zarówno elektroniczne (nadgarstkowe, mankietowe) oraz tradycyjne automatyczne, mankietowe. Aparaty elektroniczne korzystają z metody oscylometrycznej, badającej bez osłuchiwania, jedynie falowanie tętnic, które wywołuje przepływ krwi pod mankietem.
Niezwykłą zaletą takiego pomiaru jest to, że może z niego korzystać niedoświadczony użytkownik. Elektroniczny wyświetlać pokazuje, w ciągu kilku sekund od automatycznego napompowania mankietu, wartość ciśnienia skurczowego oraz rozkurczowego, a także tętna.
Aparaty automatyczne, tradycyjne, wyposażone są w gumową gruszkę za pomocą której, użytkownik samodzielnie pompuje mankiet,oraz zegarową tarczę ciśnieniomierza i słuchawki do osłuchiwania tętna. Te jednak, ze względu na znacznie bardziej skompilowaną metodę odczytywania i konieczność posiadania kompetencji, odchodzą już do lamusa. Współczesna technika pozwala na prawidłowe pomiary osobom, które jeszcze nie mają wiedzy i umiejętności w przeciwieństwie do seniorów, którzy regularnie badają swoje ciśnienie.
[-------]
Który lepszy: nadgarstkowy czy naramienny?
Osoby, które cierpią na znaczną otyłość okolicy ramion mogą mierzyć ciśnienie z nadgarstka, jednak przy wielu chorobach: nadciśnieniu, niedociśnieniu, zaawansowanych chorób serca poleca się aparat mankietowy. Aparaty nadgarstkowe przeznaczone są raczej dla osób młodych, których nie dotykają takie choroby jak: miażdżyca czy nadciśnienie.
Cieńsze żyły są bardziej podatne na atak miażdżycy, dlatego w wieku senioralnym, pomiar ciśnienia aparatem nadgarstkowym może być trudny, a wynik nieprawidłowy.
Dobór odpowiedniego mankietu także jest ważny: Zbyt mały lub zbyt duży może prowadzić do nieprawidłowego pomiaru. Kupując ciśnieniomierz, warto zwrócić uwagę na rozmiar mankietu. Mankiet standardowy służy do pomiaru ciśnienia u osób dorosłych, których obwód ramienia zawiera się pomiędzy 20 a 32 cm. W przypadku osób otyłych lub z rozbudowanym bicepsem, u których obwód ramienia jest większy niż 32 cm, dobrze zastosować zdecydowanie większy mankiet.
Zasilanie
Wszystkie ciśnieniomierze nadgarstkowe mają zasilanie bateryjne. Aparaty naramienne mogą być zasilane zarówno bateryjne, jak i poprzez zasilacz sieciowy. Warto zatem zastanowić się, gdzie osoba, której zamierzamy sprezentować urządzenie będzie z niego korzystać, jeśli w domu warto pomyśleć o zasilaniu sieciowym, jeśli senior jest zdecydowanie mobilny, wygodną wersją jest zasilanie bateryjne.
Nowoczesne zastosowania umożliwiają zapamiętywanie pomiaru z datą i godziną jego wykonania, jest to niezwykle ważne zwłaszcza dla chorych, którzy prowadza dzienniczek pomiarów i konsultują wyniki z lekarzem w celu zdiagnozowania stanu zdrowia i dobru właściwej metody leczenia.
www.senior.fit.pl