Prebiotyki to substancje wykształcone w sposób naturalny bądź dodawane do pożywienia. Mają za zadanie usprawnić rozwój i aktywność saprofitycznej flory bakteryjnej. Prebiotyk nie zawiera mikroorganizmów, bogaty jest natomiast w stymulatory. To elementy i substancja jak np. tłuszcze, białka, oligosacharydy, czy polisacharydy, które nie poddają się trawieniu i dzięki temu są środowiskiem zerowania szczepów bakterii właściwych dla okrężnicy.
W odróżnieniu od probiotyku nie zawiera żadnych mikroorganizmów, a jedynie substancje stymulujące. Prebiotyki to nietrawione – oporne na działanie enzymów trawiennych w przewodzie pokarmowym [2] – składniki żywności, które korzystnie oddziałują na gospodarza przez selektywną stymulację wzrostu i/lub aktywności jednego rodzaju lub ograniczonej liczby bakterii w okrężnicy i w ten sposób poprawiają zdrowie gospodarza. Tymi substancjami mogą być białka, tłuszcze, oligo- lub polisacharydy, które nie ulegają trawieniu i w formie niezmienionej docierają do światła jelita, by tam rozwijać swoje działanie.
Prebiotyki ulegają fermentacji w przewodzie pokarmowym gospodarza za sprawą działania mikroflory jelitowej, w procesie tym powstają krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe:
* masłowy – wykorzystywany do odżywiania kolonocytów
* propionowy
* octowy
www.fit.pl
Prebiotyki
Prebiotyk – substancja obecna lub wprowadzana do pożywienia w celu stymulacji rozwoju prawidłowej flory jelit, poprawiająca w ten sposób zdrowie. Prebiotykiem może być naturalny składnik diety np. skrobia, błonnik pokarmowy lub dodatki do żywności (suplementy diety) o charakterze prozdrowotnym – healthy food for the colon