Radomska Biblioteka Cyfrowa – kolejne spotkanie radomskiego UTW

Radomscy seniorzy po raz kolejny w tym roku spotkali się na wykładzie w Resursie Obywatelskiej, w ramach spotkań Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem gościem seniorów była dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, Pani Anna Skubisz-Szymanowska, która przybliżyła zebranym ideę Radomskiej Biblioteki Cyfrowej 
fit.pl
2012-01-26 00:00
Udostępnij
Radomska Biblioteka Cyfrowa – kolejne spotkanie radomskiego UTW
Głównym celem wykładu było przybliżenie radomskim seniorom idei i historii powstania Radomskiej Biblioteki Cyfrowej, która zajmuje się udostępnianiem starych wydawnictw w internecie. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej opowiedziała o pracach nad powstaniem biblioteki, przytaczając krótką historię i opisując zmagania, jakie biblioteka napotkała w czasie przygotowywań do startu.

seniorzy utw2

- Chciałabym Państwu zaprezentować, to co wyróżnia bibliotekę radomską spośród wszystkich innych bibliotek działających w Polsce. Jest to Radomska Biblioteka Cyfrowa, czyli biblioteka, która funkcjonuje tylko w rzeczywistości wirtualnej – powiedziała na wstępnie Pani Anna.

Biblioteka jest miejscem, do którego każdy z seniorów z chęcią się udaje. Dlatego też wykład był dla nich bardzo interesujący. Zwłaszcza, kiedy Pani Anna Skubisz-Szymanowska pokazywała dokumenty, które można znaleźć w bibliotece.

seniorzy utw4

- W bibliotece cyfrowej gromadzimy dokumenty regionalne, czyli tej, które dotyczą Radomia i ziemi radomskiej. W radomskiej bibliotece cyfrowej staramy się wszystkie te dokumenty gromadzić i zapewnić do nich dostęp poprzez internet – wyjaśniała ideę działania biblioteki.

Pani Anna podkreślała, jak ważne jest zabezpieczenie zbiorów archiwalnych, które są na tyle cenne, że nie mogą być pokazywane każdemu, kto by sobie tego życzył. A dzięki bibliotece każdy użytkownik internetu ma szansę zapoznać się ze starymi materiałami bez ograniczeń.



Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej przedstawiła również zasoby Radomskiej Biblioteki Cyfrowej, zachęcając seniorów do zapoznania się z nimi.

- Postanowiliśmy zasoby biblioteki podzielić na poszczególne kolekcje, ułatwiając czytelnikowi wyszukiwanie materiałów. Nasza główna kolekcja to Regionalia, oprócz tego posiadamy kolekcję Czerwiec 76, Jan Kochanowski, Walery Przyborowski, Biuletyny Kwartalne Radomskiego Towarzystwa Naukowego, Wydawnictwa Miejskiej Biblioteki Publicznej – wymieniała Pani Anna.

Pani Anna szczególnie zachęcała do obejrzenia kolekcji Czerwiec 76, gromadzącą dokumenty z protestów w Radomiu w 1976 roku.

- W kolekcji znajdują się głównie czasopisma, dokumenty życia społecznego, pisma urzędowe. Tę kolekcję polecam państwu szczególnie, ponieważ jest to kolekcja bardzo ciekawa. Znajduje się w niej bardzo dużo autentycznych dokumentów przekazanych nam przez adresatów. Są tu zarówno notatki Służby Bezpieczeństwa, jak i wyroki sądów. Kolekcja wymagała od bibliotekarzy, którzy ją opracowywali, bardzo żmudnej i ciężkiej pracy – mówiła Pani Anna Skubisz-Szymanowska.

seniorzy utw10

Pani Anna pokazała również seniorom, jak w prosty sposób mogą sami korzystać z Radomskiej Biblioteki Cyfrowej, pokazując im krok po kroku, jak wyszukać dokument i jak go przejrzeć.

Po prezentacji biblioteki Pani Anna, opowiedziała również o swojej najnowszej pozycji, której jest współautorką. Temat również zaciekawił seniorów, gdyż publikacja dotyczy radomskich kobiet.

Spotkanie z Panią Anną Skubisz-Szymanowską spotkało się z żywym zainteresowaniem słuchaczy radomskiego UTW, którzy jak zwykle tłumnie przybyli na spotkanie.

AK, fot. MK

www.senior.fit.pl