Jesień życia wielu młodym osobom kojarzy się ze smutnym i nudnym czasem - emerytura, odchowane wnuki, wyobcowanie ze społeczności i brak zainteresowań, które nadałyby sens codziennemu rytmowi życia. Na szczęście takich domatorów - seniorów jest coraz mniej.
Nasi dziadkowie są coraz bardziej aktywni i zaczynają upodabniać się do swoich zachodnich rówieśników. Nie boją się podróżować, zwiedzać, poznawać inne kultury i nowych ludzi. Zapisują się na studia i różnego rodzaju kursy, na które nie mieli wcześniej czasu. Specjalnie dla tej grupy wiekowej tworzone są lekcje tańca, szkolenia komputerowe czy zajęcia językowe. Babcie i dziadkowie lubią czynnie spędzać wolny czas jeżdżąc na rowerze, na nartach czy grając w tenisa. Chętnie też zapisują się do osiedlowych kół zainteresowań czy też pomagają innym. Możliwości jest wiele. Wszystko zależy od chęci, zdrowia i zasobności portfela.
Pasje aktywnego seniora
Nordic Walking – spacer z kijami to raczkująca forma rekreacji, ale zyskująca coraz więcej zwolenników, zwłaszcza wśród osób starszych Jest idealną aktywnością dla seniorów, którzy mimo wielu schorzeń z racji wieku, chcą być sprawni i cieszyć się przyzwoitą kondycją. Zaletą NW jest ogólna poprawa stanu zdrowia, krążenia i dotlenienie całego organizmu.
Rower i rolki – seniorzy chętnie sięgają po rolki i rower, zwłaszcza wiosną i latem. Rowerem jeżdżą rekreacyjnie, lub na zakupy czy działkę za miastem. Na rolkach poruszają się powoli i bardzo ostrożnie. Gdy zakładają rolki nie zapominają o kasku i ochraniaczach.
Siłownia i zajęcia fitness –Widok seniora w siłowni nikogo już nie dziwi. Chętnie korzystają z pomocy osobistego trenera. Wcześniej konsultują się z lekarzem czy swoim rehabilitantem. Seniorzy preferują zwłaszcza jogę i aerobik. Zajęcia te dostosowywane są to ich możliwości, potrzeb i tempa.
Basen – basen upodobali sobie zwłaszcza dziadkowie. Pływalnie odwiedzają w godzinach południowych, kiedy nie jest na niej tłoczno. Po basenie chętnie korzystają z sauny, masażyst czy jacuzzy.
Taniec – modzie na naukę tańca ulegli także dziadkowie. Z myślą o nich organizowane są specjalne kursy i tworzone grupy. Na kursach tańca nie tylko można poznać kroki, ale też zrzucić zbędne kalorie i nawiązać nowe znajomości. Seniorzy chętniej uczą się tańców standardowych, niż latynoamerykańskich.
Nauka języków obcych – seniorzy coraz chętnie wybierają się zagranice, dlatego chcą poznawać języki. Samodzielna nauka w domu często nie przynosi oczekiwanych rezultatów, dlatego osoby starsze uczęszczają na kursy do szkól językowych. Najczęściej wybierają lekcje angielskie i włoskiego. Rzadziej chcą uczyć się niemieckiego, rosyjskiego czy hiszpańskiego.
Kursy komputerowe – seniorzy już zrozumieli ile możliwości daje im internet. Gdy już mają w domu komputer z podłączonym internatem, zapisują się na lekcje informatyki. Nowych umiejętności chętnie też uczą się od wnuków lub kupują sobie specjalne poradniki. Interesują się portalami społecznościowymi, są aktywni na forach, sprawdzają pogodę lub grają w gry.
Ogródek – uprawianie ogródka, tego przydomowego czy poza miastem, to ulubione zajęcie wszystkich seniorów. Dziadkowie o każdej porze roku mają tam coś do zrobienia; sadzą, plewią, podlewają, grabią liście, podcinają gałęzie… o swoich warzywach, kwiatkach i drzewach mogliby opowiadać godzinami. Chętnie dzielą się swoimi botanicznymi doświadczeniami z innymi działkowiczami. Na działce aktywnie spędzają czas w gronie i spotykają się ze swoimi rówieśnikami podzielającymi ich pasję.
Wędkarstwo – to domena mężczyzn, chociaż zapalonych wędkarzy w spódnicy nie brakuje.
Podróże – wiele biur podroży przygotowuje specjalne wycieczki dla osób starszych. Seniorzy chętniej jeżdżą zwiedzać niż wylegiwać się na plaży. Polscy turyście odwiedzają w szczególności kraje europejskie. Biura podróży oferują seniorom turnusy rehabilatcyjne, wczasy odchudzające przygotowane specjalnie pod osoby starsze.
Krzyżówki, karty, szachy, puzzle i inne gry planszowe – poprawiają pamięć, wspomagają koncentrację i dostarczają dużo rozrywki. Idealne rozwiązanie na nudę w długie jesienno-zimowe wieczory.
Wolontariat - wśród wolontariuszy przeważa młodzież, ale to seniorzy są najwytrwalszymi pomocnikami, jeśli chodzie o opiekę i pomoc chorym osobom. Seniorzy chętnie odwiedzają placówki gdzie przebywają dzieci i bawiąc się z nimi, rozmawiają, pomagają odrobić lekcje…
Po czym poznać aktywnego senior?
- zamiast oglądać telewizję woli zrobić coś pożytecznego
- nie boi się komputera, ma komórkę, interesuje się nowościami elektronicznymi
- zdrowo się odżywia
- monitoruje swoje zdrowie, robiąc regularnie badania lekarskie
- rozpiera go energii i ma chęć do życia
- ma dobrze zorganizowany czas
- jest kontaktowy, lubi się spotykać z rodziną i znajomymi
- nie narzeka na swoje zdrowie ani pogodę
- cieszy się dobrym samopoczuciem
- jest pomysłowy, myśli kreatywnie
- jest pozytywnie nastawiony do życia
- lubi aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu
- ubiera się na sportowo
Senior z pomysłem na życie
Współczesny senior nie przypomina już dziadka z laską i siwą brodą, siedzącego w bujanym fotelu i narzekającym na zdrowie czy głośno nastawiony telewizor. Ma wszechstronne pasje, które stara się rozwijać. Nie raz zaraża nimi swoich najbliższych, wzbudzając przy tym podziw w ich oczach dla aktywności i kondycji jaką prezentuje