Do zatruć dochodzi najczęściej, gdy mylnie odczytujemy popularne opinie na temat grzybów. Wciąż bowiem wierzymy, że jeśli grzyb jest gorzki i piekący nie nadaje się do spożycia, a łagodny smak jest synonimem grzyba jadalnego. Tymczasem często nieumiejętność spożywania grzybów jadalnych może doprowadzić do przykrych w skutkach zatruć i poważnych kłopotów ze zdrowiem.
Grzyby nie tylko trzeba umiejętnie zbierać, ale także przyrządzać. Bardzo wiele w tej kwestii pomóc mogą doświadczeni grzybiarze, których nie omami żaden kolor i kuszący kształt.
Z takimi osobami zawsze warto wybierać się na grzyby, by uniknąć rozczarowania już podczas obierania. Jeśli nie wiedza znawców, to przynajmniej książki – encyklopedie grzybów, to bardzo przydatne źródło, które pozwoli nauczyć każdego laika, jak w prosty sposób zmierzyć się z samodzielnym, zbieraniem, czego wystrzegać się i gdzie szukać jadalnych okazów.
Pamiętajmy, by jednak nie do końca ufać sobie, zawsze można udać się z pomocą do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej, gdzie po dokładnych oględzinach łatwiej uniknąć tragicznej w skutkach pomyłki.
Zatrucia grzybami można uniknąć stosując się do kilku prostych zasad:
- zbierajmy grzyby tylko, dobrze nam znane;
- lepiej nie łakomić się na grzyby zbyt wyrośnięte i przejrzałe (to najczęściej siedlisko owadów, i robaków);
- nie warto ufać grzybom kupowanym na straganach i targach, swoją wiarygodność powinny mieć potwierdzoną odpowiednim atestem sanitarnym;
- grzyby nadają się do przetworzenia i spożycia, gdy są świeże, w każdym wypadku nie należy ich trzymać w lodówce i czekać z ich przyrządzeniem kilka dni.
Grzyby to przysmak ciężkostrawny, dlatego nie powinny ich jeść małe dzieci oraz seniorzy, którzy mają problemy z wątrobą lub żołądkiem. Podczas zbierania warto przechowywać grzyby w przewiewnych koszykach, nie w foliowych torebkach, które przyspieszają psucie grzyba.
www.senior.fit.pl