Podczas snu nie tylko wypoczywamy i nabieramy sił. Jest to niezbędny czas na regenerację komórek, utrwalenie pamięci oraz wydzielanie hormonów, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizm.
Gdy pozwalamy naszemu organizmowi wypocząć i wyspać się, łatwiej koncentrujemy się oraz jesteśmy bardziej odporni na choroby.
Zdrowy sen pozwala dłużej i lepiej żyć! Tymczasem większość seniorów cierpi na chorobliwą bezsenność dotyczy to około 12 – 40 proc. osób powyżej 65 roku życia, jest ona spowodowana częściowo chorobami a także zbyt częstym wybudzaniem i problemami z powtórnym zasypianiem i zaburzeniami głębokiego snu.
Seniorzy zatem wstają najwcześniej i równie często ucinają sobie poobiednie drzemki, aby zrekompensować nocne niewyspanie.
O higienę snu i polepszenie jego wydajności można odpowiednio zadbać, ważne jest przestrzeganie kilku prostych zasad i wyrobienie właściwych nawyków – radzi ekspert Promedica24.
[-------]
1. Ruch
O tym, na ile zdrowo i smacznie będziemy spać w nocy, należy pamiętać już w ciągu dnia. Ruch na świeżym powietrzu i nawet umiarkowany wysiłek fizyczny doskonale przekłada się na ilość snu głębokiego oraz jego ciągłość.
2. Posiłki
Przed snem nie powinno się spożywać obfitych posiłków, ale też nie można kłaść się spać z pustym żołądkiem i uczuciem głodu. Szklanka ciepłego mleka wypita przed spaniem wpłynie kojąco i uspokajająco. Można też sięgnąć po napar z ziół, takich jak rumianek, melisa czy waleriana. W ciągu dnia, zwłaszcza na kilka godzin przed udaniem się do łóżka, należy ograniczyć spożywanie kawy i alkoholu.
3. Regularność
Warto zadbać o regularne pory snu i czuwania, i kłaść się spać zawsze o tej samej porze. Najkorzystniej jest dopasować porę snu do naszego zegara biologicznego – udawać się na spoczynek wtedy, kiedy rzeczywiście czujemy się senni.
4. Przygotowanie sypialni
W sypialni powinna panować ciemność i cisza. Przed udaniem się na spoczynek powinniśmy ją wywietrzyć. Dla zdrowego snu ważna jest też temperatura – optymalna waha się w granicach 18-20 stopni Celsjusza. Odpowiednio dobrana pościel, kołdra, poduszka i materac – również wpływają na jakość snu.
5. Chwila na odprężenie
Kilka chwil przed snem należy przeznaczyć na wyciszenie się. Może to być krótki, dotleniający spacer, ale też słuchanie muzyki lub czytanie książki. Doskonale relaksuje ciepła, aromatyczna kąpiel z dodatkiem lawendy, rumianku lub kwiatu pomarańczy.
www.fit.pl