Na całym świecie ofiarą przemocy, opuszczenia i zobojętnienia padają najbliżsi: dziadkowie, babcie, osoby, które ze względu nie tylko na swój wiek, ale także mądrość i doświadczenie życiowe powinny być traktowane z należytym szacunkiem.
W Polsce seniorzy stanowią ponad 13 proc. społeczeństwa, jednak w wielu dyskusjach społecznych i przedsięwzięciach są nadal grupą marginalizowaną. Na co samorządowcy powinni zwrócić uwagę, podejmując tematy związane ze starzeniem i starością?
- edukacja: nie tylko osób młodszych i rodzin wobec sytuacji starszych, ale także zachęcanie seniorów do stałego kontaktu i aktywizacji poprzez środowiska i organizacje zajmujące się sprawami senior (koło, kluby, uniwersytety III wieku, poradnie wsparcia zawodowego) tam, gdzie senior mógłby zwrócić się o pomoc, spotkać z rówieśnikami, kreatywnie spędzić czas, czuć się potrzebny;
- wsparcie: tworzyć miejsca i organizować konferencje w środowiskach lokalnych, które miałyby na celu ochronę praw seniorów i poprawę ich sytuacji;
- szkolenia służb mundurowych w celu edukacji na rzecz ochrony praw seniorów, zwłaszcza tych, którzy przez nieświadomość mogą stać się ofiarą różnych przestępstw.
Pierwsze obchody Światowego Dnia Praw Osób Starszych odbyły się 15 czerwca w 2006 roku z inicjatywy Międzynarodowej Organizacji Zapobieganiu Przemocy wobec Osób Starszych (ang. International Network for the Prevention of Elder Abuse, INPEA) oraz Światowej Organizacji Zdrowia.
m.k
www.senior.fit.pl