Światowy Dzień Zapalenia Mózgu i Opon Mózgowo-rdzeniowych

24 kwietnia, obchodzony będzie Światowy Dzień Zapalenia Mózgu i Opon Mózgowo-rdzeniowych (World Meningitis Day). Jest on organizowany przez Confederation of Meningitis Organisations (CoMO), międzynarodową organizację zrzeszającą zarówno naukowców jak również pacjentów. Została powołana, aby podnosić świadomość dotyczącą problemu zachorowalności na zapalenia opon mózgowych, zwłaszcza tych wywoływanych przez groźne bakterie takie jak: meningokoki, pneumokoki oraz HiB
fit.pl
2013-04-24 00:00
Udostępnij
Światowy Dzień Zapalenia Mózgu i Opon Mózgowo-rdzeniowych
lekarzeKażdego roku, ponad 1 mln ludzi zapada na bakteryjne zapalenie opon mózgowych. Trzy główne przyczyny bakteryjnego zapalenia opon mózgowych są powszechnie znane, to meningokoki, pneumokoki i Haemophilus influenzae typu B (HiB).

Zapalenie opon mózgowych to zapalenie błon pokrywających mózg i rdzeń kręgowy. Meningokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych to choroba ośrodkowego układu nerwowego wywoływana przez groźne bakterie – meningokoki. Neisseria meningitidis to grupa bakterii, które mogą wywoływać meningokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz posocznicę (sepsę) poważnie zagrażające życiu.

Choroba meningokokowa, która obejmuje zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, czyli zakażenie ośrodkowego układu nerwowego oraz sepsę meningokokową, a także inne postacie włącznie  z plamicą pioronującą, może mieć bardzo poważny przebieg i wymaga szybkiej diagnostyki i leczenia, aby zapobiec potencjalnym trwałym powikłaniom, takim jak uszkodzenie mózgu, utrata słuchu lub trudności w uczeniu się, a nawet doprowadzić w 10 % przypadków do zgonu. Najczęstszymi czynnikami wywołującymi bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych są bakterie Haemophilus influenzae typu b, Streptococcus pneumoniae i Neisseria meningitidis. Zidentyfikowano dwanaście grup serologicznych Neisseria meningitidis, z których sześć (A, B, C, W135, X i Y) jest odpowiedzialnych za większość przypadków zachorowań na całym świecie.

Epidemiologia choroby meningokokowej jest dynamiczna i nieprzewidywalna.Choroba może występować w formie sporadycznych przypadków, lokalnych ognisk zachorowań lub epidemii. Nawet w sytuacjach dobrego dostępu do opieki medycznej ogólna śmiertelność wynosi 5-10%.

Choroba meningokokowa stanowi największe zagrożenie dla niemowląt i małych dzieci w okresie pierwszych czterech lat życia, a drugi szczyt zachorowań obserwuje się wśród młodzieży. Zwiększone ryzyko zachorowania może występować w sytuacjach takich jak podróż do obszarów o wysokim poziomie endemicznych zachorowań na chorobę meningokokową (na przykład afrykański pas występowania zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych) lub przebywanie w dużym skupisku ludzi (np. podczas pielgrzymki do Mekki).

Przebieg choroby jest nieprzewidywalny i trudno jest ją rozpoznać we wczesnym stadium (objawy często są mylone z grypą). Dlatego tak ważna jest szybka diagnoza i podjęcie odpowiedniego leczenia.

Jak się chronić?

Trzeba się szczepić. Nimenrix™, to skoniugowana szczepionka przeciwko meningokokom, która pomaga chronić przed inwazyjną chorobą meningokokową wywoływaną przez bakterie Neisseria meningitidis (z grup A, C, W-135 oraz Y), jest już dostępna w Polsce. Jest to pierwsza skoniugowana szczepionka przeciwko tym grupom meningokoków, jaka została zarejestrowana w Europie do stosowania u osób od ukończonego pierwszego roku życia. Szczepionkę podaje się w jednej dawce; można również stosować ją u osób, które wcześniej otrzymały już szczepionki polisacharydowe przeciwko meningokokom.

www.senior.fit.pl