Tango zbliża, pobudza i jak się okazuje także leczy! W Argentynie tango to nie tylko taniec w świetle latarni maleńkich kawiarenek, styl życia czy światopogląd. Dziś tango w Ameryce Południowej stanowi także rodzaj terapii dla osób starszych, chorych psychicznie, a także o obniżonej samoocenie i niskim poczuciu własnej wartości
fit.pl
2013-01-11 00:00
Udostępnij
Tango leczy!
"Tangoterapia" zdobywa serca ludzi na całym świecie. Nic dziwnego, pomaga wielu osobom w leczeniu depresji, stanów lękowych,zaburzeń psychicznych a przede wszystkich dodaje, energii i przywraca radość życia.

W argentyńskich szpitalach psychiatrycznych nauka i terapia zajęciowa z wykorzystaniem tanga pomaga chorym wrócić do normalnego życia. Jak to się dzieje? Jak podkreślają nauczyciele tego tanga. Taniec pozwali wyzbyć się barier fizycznych. Wzięcie kogoś w ramiona wyzwala i pobudza naturalne procesy współodczuwania przyjemności, naarzuca zaufanie i pomaga stworzyć swoistą więź, nie tylko opartą na relacji miłosnej, jak to się dzieje w przypadku par damko-męskich, ale także przyjacielskiej, koleżeńskiej np. u osób starszych.

Bo do tanga trzeba dwojga...

I rzeczywiście, magia tanga polega zatem na budowaniu specyficznego napięcia, wydobywaniu emocji, także tych skrywanych, więzi opartej na zaufaniu dwojga partnerów.. Trzeba przecież oprzeć ramię o partnera, wziąć w ramiona partnerkę, trzeba spojrzeć w oczy, wykonać kroki w niezwykłej bliskości drugiego człowieka, dlatego tango ośmiela, dodaje odwagi i pomaga pokonać bariery psychiczne, które często bywają wypadkową wielu zaburzeń psychicznych i ukrytych lęków.

Tango to zatem nie taniec w pojedynkę ale we dwoje, co oznacza, że obecność drugiego człowieka staje się elementem terapeutycznym. Wspólnota ciał pozwala także na chwilę zapomnieć o tym co złego dzieje się z naszą duszą, lękach, kłopotach, tu liczy się skupienie na krokach, figurach, koordynacji, a co za tym idzie współpracy i współodczuwaniu.

Jakie są efekty zajęć z wykorzystaniem tanga u osób starszych? Przede wszystkim wzmacnia się poczucie siebie, swoje wartości, pacjenty podczas terapii zapominają o bólu – zwłaszcza tym trapiącym ich myśli. Są znacznie bardziej otwarci, rzadziej dopadają ich halucynacje czy stany lękowe, są bardziej uśmiechnięci.

www.senior.fit.pl