Od 4-10 kwietnia decyzją Światowej Organizacji Alergii (WAO) obchodzimy Światowy Tydzień Alergii. Akcja ma skłonić społeczeństwa na całym świecie do głębszego zainteresowania problemem, który przybiera coraz to nowe postacie  
fit.pl
2011-04-04 00:00
Udostępnij
Z alergią nie ma żartów!
food allergyAlergia to dolegliwość która rok rocznie dotyka 30-40 procent społeczeństwa, a u większości przypadków alergia ma charakter nabyty nie wrodzony. Badania epidemiologiczne wskazują, że w krajach rozwiniętych i stale rozwijających się notuje się szybszy wzrost występowania alergii.

Czym jest Alergia?

Alergia to choroba przewlekła, która w najostrzejszej postaci może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Jest schorzeniem, kótre dotyczy zarówno przewodu pokarmowego, ale także układu oddechowego i skóry. Do najczęstszych postaci alergii należą: astma, alergiczny nieżyt nosa, atopowe zapalenie skóry, pokrzywka i obrzęk anginoneurotyczny, anafilaksja, alergia na różnego rodzaju pokarmy, leki, przedmioty i produkty chemiczne.

Alergie w społeczeństwie dotyczą zarówno noworodków, dzieci oraz dorośli, którzy borykają się z alergią nabytą oraz seniorzy, którzy coraz częściej cierpią z powodu alergii na pyłki lub alergie skórne.

Najtrudniejszą i najbardziej wycieńczającą postacią alergii jest połączenie kilku jej odmian, objawiające się dolegliwościami ze strony wielu narządów.

Według badań (WAO- World Allergy Organization) alergia staje się chorobą cywilizacyjną coraz częsciej zbiera śmiertelne żniwo i dotyczy wielu miliardów ludzi. Szacuje się, że około 300 mln ludzi na świecie choruje na astmę oskrzelową, a z powodu astmy każdego roku umiera 250 tys.

[-------]

Wzrost liczby cierpiących osób powoduje także wzrost kosztów leczenie, które np. w 2007 roku w Stanach Zjednoczonych (bezpośrednie koszty leczenia medycznego i leków) wyniosły około 40 miliardów dolarów. W Polsce także znacznie przybywa chorujących. Obecnie choroby alergiczne występują u około 40 procent populacji Polski w tym z atopowym zapaleniem skóry walczy około 7-9.procent społeczeństwa, a na astmę leczy się prawie 12 proc.

Badania wskazują także, że w większości alergie dotyczą osób mieszkających w dużych skupiskach miast i aglomeracjach niż tych, mieszkających na wsi.

senior allergy2

Badania ECAP- "Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce” wykazują ponadto, że aż 75 proc. chorych na astmę może w ogóle nie wiedzieć, że ma problem z alergią, a jej objawy mogą być zdiagnozowane jako  zupełnie inna choroba.

Tymczasem współczesna medycyna dysponuje skutecznymi metodami walki z objawami alergii, niestety liczy się szybka diagnoza i odpowiednio skuteczna realizacja zaleceń lekarskich, dzięki którym chory będzie mógł prowadzić normalny tryb życia.

Choć nie da się całkowicie zahamować wzrostu zachorowań, jednakże ważna jest edukacja i świadomość chorych w zakresie kompleksowego leczenia i możliwości, jakie daje terapia. np. immunoterapia, polegająca na odpowiedniej regulacji i wspomaganiu systemu immunologicznego chorego.

Światowy Tydzień Alergii to przede wszystkim możliwość dyskusji i z lekarzami i terapeutami na temat jakości i możliwości leczenia Polsce, ale także uświadomienia pacjentów o zagrożeniach, profilaktyce i wczesnej diagnozie, która pełni kluczową funkcję w znalezieniu najlepszej metody leczenia.

www.senior.fit.pl