Przyczyną utraty jędrności i elastyczności skóry jest, przede wszystkim, siedzący tryb życia, mało ruchu, gwałtowne przybieranie i tracenie na wadze, czy upływający czas. Podskórna tkanka tłuszczowa rozrasta się, a skóra traci spoistość, elastyczność i napięcie. Pierwszym objawem jest pojawienie się „pomarańczowej skórki” - dlatego tak istotne jest systematyczne nawilżanie i odżywianie skóry.
Pierwszym krokiem do ujędrnienia skóry jest peeling. Wspaniałe efekty daje użycie do niego soli morskiej lub kamiennej. Ważne, by była gruba, a nie drobno zmielona. Dodajemy taką sól do oliwy lub olejku z migdałów i nacieramy skórę. Można też skorzystać z gotowych, np. cukrowych peelingów, które wspaniale pobudzają skórę.
Drugi krok to dobranie odpowiedniego kremu lub balsamu do pielęgnacji ciała. Obecnie gwiazdą wśród składników ujędrniających są peptydy, które mogą pomagać w produkcji kolagenu, w dużej mierze odpowiedzialnego za elastyczność skóry. A to prosta droga do ujędrnienia skóry. Również kosmetyki z ekstraktami z alg pobudzają krążenie, detoksykują i wzmagają przemianę materii, co również wpływa na ujędrnienie skóry. Warto także sięgnąć po kremy i balsamy z kofeiną, kasztanowcem oraz morszczynem, które wykazują działanie wyszczuplające i ujędrniające.
Obok tych poprawiających mikrokrążenie składników wyrasta nowa gwiazda - imbir. Jeżeli połączyć go z ekstraktem z białej herbaty, która jest bardzo dobrym przeciwutleniaczem, powstaje pobudzający i ujędrniający duet o wyjątkowej mocy.
Trzeci krok do jędrnej skóry to systematyczne nawilżanie. Regularne stosowanie odpowiednich kosmetyków ujędrniających, połączone z masażem w trakcie ich aplikacji, może przynieść widoczną poprawę w wyglądzie skóry, nadać jej większe napięcie, elastyczność i gładkość. Co prawda, nawet najlepsza pielęgnacja nie zastąpi odpowiedniej dawki ruchu, ale może stanowić bardzo pomocny element w odzyskaniu jędrności skóry.
dr Monika Serafin, dermatolog, ekspert marki Dove
www.fit.pl