Włosy, aby rosnąć i zdrowo wyglądać potrzebują bardzo wielu składników: minerałów, witamin i aminokwasów. Czasami brak jednego składnika, występującego w minimalnych ilościach potrafi zakłócić wzrost włosa, a także być przyczyną łysienia
fit.pl
2011-07-08 00:00
Udostępnij
Witaminy a włosy
Od razu należy zaznaczyć, że jeśli chodzi o witaminy to włosom szkodzi bardzo ich niedobór, a w wypadku niektórych również nadmiar jest szkodliwy i również powoduje osłabienie i wypadanie włosów. Istotne znaczenie dla włosów ma ja witaminy: A, z grupy B, PP, C i E oraz biotyna ( witamina B3) oraz witamina F i kwas pantotenowy (witamina B5).

Niektóre witaminy ,łatwo dostarczane są wraz z pożywieniem do organizmu, dbając o ilość innych trzeba czasami spożywać konkretne produkty spożywcze, a czasami stosować suplementy diety zawierające określone witaminy.

Niedobór każdej z witamin powoduje problemy z włosami, ale najbardziej widoczny i odczuwalny jest brak witamin: A i B6 – te dwie witaminy sprawiają bowiem, że włosy dobrze rosną oraz są chronione przed wieloma chorobami oraz czynnikami zewnętrznymi takich jak zimno, słońce, deszcz. Witamina A sprawia, że keratyna jest poprawnie zbudowana , a cykl odnowy komórkowej włosa przebiega prawidłowo.

Włosy zarówno przy niedoborze witaminy A *(awitaminozie), jak nadmiarze jej w organizmie (hipowitaminozie) reagują podobnie – włosy są suche, łamliwe, cienkie z tendencją do wypadania.

Wszystkie witaminy z grupy B chronią włosy przed nadprodukcją sebum – często przetłuszczające się włosy to właśnie objaw niedoborów witamin z grupy B. I tak:
  • witamina B1 (tamina) chroni włosy przed łojotokowym zapaleniem skóry, i łupieżem.
  • Witamina B2 (ryboflawina) reguluje produkcję sebum oraz ma wpływ na wzrost włosów, jego szybkość.
  • Witamina B3 ( inaczej witamina PP) – powoduje szybsze tworzenie się czerwonych krwinek, dotlenia organizm , ponieważ powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych.
  • Witamina B5 ( kwas pantotenowy) - ma ogromne znaczenie dla włosów, . Potrzebny jest do prawidłowego podziału komórek w mieszku włosowym, wpływa on również na sprężystość i siłę włosa. Kontrolowana jest również przy użyciu tej witaminy wilgotność włosa oraz oraz moc spoiwa wypełniającego przestrzeń między komórkami włosa.
  • Witamina B6 (pirydoksyna) odpowiada za prawidłowy wzrost włosa od chwili jego podziału komórkowego w mieszku. Działa również przeciwłojotokowi i zapobiega wypadaniu włosów.
  • Witamina B7 (biotyna) - jest bardzo istotna dla kondycji włosów . Jej brak powoduje łysienie. Czasami podanie biotyny hamuje proces łysienia. Biotyna jest ważnym składnikiem podczas syntezy aminokwasów, białek i cukrów.
  • Witamina B9 (kwas foliowy) -brak tej witaminy powoduje, że włosy nie rosną , a komórki nie odnawiają się,.


Witamina E zapobiega działaniu wolnych rodników – jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów. Dzięki niej sprawne są naczynia włosowate, którymi bogata w tlen i składniki odżywcze krew dociera do mieszków włosowych. Zapobiega ona również zbyt szybkiemu rozpadowi krwinek, co sprawia, że komórki są lepiej odżywione. Jest ona nazywana witaminą młodości, ponieważ powstrzymuje procesy starzenia się organizmu.

Witamina C wpływa na przepływ krwi w skórze głowy, co w efekcie powoduje dobre odżywienie mieszka włosowego. Zresztą ta witamina równie korzystnie wpływa na stan i kondycję mieszków włosowych.

Witamina F - jest to w zasadzie zespół nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) – składają się na nią kwas linolenowy, linolowy i arachidowy. Witamina F zapewnia komórkom prawidłowy przebieg wielu procesów życiowych, a włosy dzięki nim mają połysk dobrą kondycję oraz nie mają łupieżu. Witaminę F znajdziemy w linomagu – włosy z łupieżem można przed myciem można na 20 minut pokryć maską z linomagu i na pewno pomoże to w walce z łupieżem.

Najlepiej aby te wszystkie witaminy były dostarczane organizmowi w formie dobrze dobranej diety. Zawsze urozmaicona dieta, jedzenie dużej ilości warzyw, w tym również zielonych, mięsa różnego rodzaju oraz owców, orzechów, czy kasz zapewnia odpowiednią podaż witamin organizmowi. Jeśli organizm czerpie witaminy z pożywienia nie grozi mu przedawkowanie żadnej z nich.

 

 


Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men

www.uroda.fit.pl